SAMYELİ’NİN ZAFERİ
6 okunma

SAMYELİ’NİN ZAFERİ

ABONE OL
10 Haziran 2024 09:48
SAMYELİ’NİN ZAFERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Safiye Samyeli isimli ilkokul mezunu bir kadının azmi ve başarıları duyanları şaşkına çeviriyor.

Cinsiyet ayrımı yüzünden ilkokuldan sonra okula gönderilmeyen fakat azmi sayesinde Kültür Bakanlığı Halk Şairi Sıfatını kazanan , 11 Şiir Kitabı, 5 Roman, 2 öykü kitabı ve 13 Sosyal Sorumluluk kitabına imza atan; 550 Eseri bestelenmiş olan Safiye Samyeli , SAYEL YAYINLARI adlı bir yayın kuruluşu kurarak Türk Edebiyatına katkı sağlamaya çalışıyor. Gölge yazarlık, şiir eleştirmenliği, editörlük ve şiir yarışmasından jüri üyeliği yapan onlarca festivalin koordinesini
gerçekleştiren çeşitli kurum kuruluşlar tarafından onlarca ödüle layık görülen Samyeli’nin azmi duyanları hayrete düşürüyor.

 

SESİME SES VER TÜRKİYE’M BIRAKIN KIZLAR OKUSUN
Safiye Samyeli’n feryadı tüm Türkiye’yi Ayağa Kaldırdı!

Cinsiyet ayrımı yüzünden ilkokuldan sonra ki eğitim hayatına devam edemeyen Kültür bakanlığı Halk Şairi Safiye Samyeli’nin 18 yıldır yürütmüş olduğu
“Sesime Ses Ver Türkiye’m BIRAKIN KIZLAR OKUSUN Sosyal sorumluluk projesi çığ gibi büyüyor.
05. 03. 1971 Afyonkarahisar doğumlu olan ve küçük yaşta evlendirilerek aile baskısının yerini eş baskısının alması ile Hukuk camiasında bir Savcı olma hayallerinin ellerinden uçup gitmesine seyirci kalan Samyeli’nin 13 Yaşından bu yana içinde yanan ve sönmek nedir bilmeyen eğitim ateşini tüm Türkiye’ye sıçrattı.

Yıllardır bireysel olarak okutulmamış kadınların kızların yürek sesine tercüman olmaya çalışan Safiye Samyeli 2015 yılında sosyal medya üzerinden başlatmış olduğu “Al Eline Bir Kalem Bir Şiir de Sen Yaz. Sesime Ses Ver Türkiye’m Bırakın Kızlar Okusun” adlı sosyal sorumluluk projesi ile azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını tüm Türkiye’ye göstermiş oldu.

 

40 YILDIR SÖNMEYEN ATEŞ

Samyeli ” Başlıktan da anlaşılacağı gibi sönmek nedir bilmeyen bu ateş, 40 yıldır yüreğimde yanıp duruyor. Eğitim her insanın yemek içmek kadar en doğal hakkıdır ve bu haktan hiç kimse o ya da bu sebeplerden dolayı mahrum edilmemeli. İlk yazmış olduğum hece şiirini gören Türkçe öğretmeninin “ Safiye Hanım bu şiiri ben yazdım derseniz ben 25 yıllık Türkçe öğretmenliği diplomamı çöpe atarım” diyerek hor görmesi, diplomanın insana yalnızca iş ve aş getireceğini öğretmen olmanın kolay ama insan gibi insan olabilmenin ne kadar zor olduğunu anladığım gün hayatımın en acı günlerinden birisi olmuştu. Çünkü bana göre şiirler biz şairlerin gönül tezgahlarında ilmek ilmek dokunur ve gönül imbiklerinden damla damla akardı ak sayfaların üzerine…
Ne yazık ki bir Türkçe öğretmeninin bunu bilmemesi bir kadının, kendi cinsini ilkokul mezunu olduğu için bu kadar hor görmesi çok üzmüştü beni.
Kendi geçmişimde yaşadıklarımı, toplumun içindeki ailelerde ve bireylerde de yaşandığını düşünerek eğitim hayatında güçlük çeken, eğitim hayatı yarıda kalmış olan öğrencilerimize maddi manevi destek olabilmek, benim gibi yıllardır içerisinde sönmeyen bir ateş yanan kadınlarımızın kızlarımızın sessiz feryatlarına ses olabilmek adına bu yola baş koydum. Ben tüm sosyal medya sayfalarım üzerinden “Al Eline Bir Kalem Bir Şiir de Sen Yaz. Sesime Ses Ver Türkiye’m Bırakın Kızlar Okusun” dediğim gün bir kar tanesiydim, O gün benim feryadım yedi bölge üzerinden taa Avrupa’ya kadar ulaşmıştı ve “ yalnız değilsin Safiye, bende varım” diyen duyarlı yürekler sayesinde, bu gün ise koskocaman bir çığa dönüştük.
İsra Suresi 13. Ayetin de “ Kader Gayrete Aşıktır” der Rabbim. Evet gerçekten de kader gayrete âşıktı. Kız doğmuş olabilirdim, cinsiyetimi ben seçmemiştim ama yolumu ben çizebilirdim. Yıllardır bir başıma vermiş olduğum mücadelemin bu gün seviyelere gelmiş olmasını görmek beni ziyadesi ile mutlu ediyor.
Daha dün, okumak isteyip de okuyamayan çocuklarımız için bir başıma mücadele ederken, bu gün 62 il başkanı ve yüzlerce üyesi bulunan SESKODER “Sesime Ses Ver Dünya Bırakın Kızlar Okusun Kültür Sanat ve Eğitim Derneği” olarak mücadele veriyoruz” dedi. SESKODER Kurucu Genel Başkanı Safiye Samyeli 32.nci Bırakın Kızlar Okusun Kütüphanelerinin Şanlıurfa / Siverek de açılacağının müjdesini verdi.

İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR

SESKODER Genel Başkanı Safiye Samyeli daha sonra şunları söyledi. ” 2015 Yılından başlatmış olduğumuz “Bırakın Kızlar Okusun” Sosyal Sorumluluk Projemiz kapsamın da yurdun dört bir tarafından 31 okulumuzda binlerce kitaptan oluşan kütüphaneler kurduk. Zaman zaman bu kütüphanelerimizin tabandan tavana tadilatlarını yaptırarak atık alanları muhteşem kütüphanelere çevirdik, masa, sandalye, dolap, raf, kapı, pencere Koltuk, bilgisayar araç gereç ihtiyaçlarını karşıladık ve çocuklarımızın hizmetine sunduk.

 

 

SESKODER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR VE
32. KÜTÜPHANE ŞANLIURFA SİVEREKTE AÇILIYOR

Henüz üç aylık bir dernek olmamıza rağmen her geçen gün çığ gibi büyüyoruz ve
21 Haziran 2024 tarihinde Şanlıurfa/ Siverek de 32. Kütüphanemizin açılışını gerçekleştirecek olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 62 il başkanımız ile birlikte el ele omuz omuza vererek daha nice kütüphaneler açacağız inşallah. Bizler yalnızca okullara kütüphaneler kurmak ile yetinmeyerek öğrencilerimize burs, yurt, araç gereç konusunda yardımcı olmaya çalışırken, çocuklarına bakmakla yükümlü olan mavi kimliksiz kadınlarımızın da yürek seslerine tercüman olmaya onlara iş ve aş temin etmeye çalışıyoruz. Bu güne kadar yüzlerce insanın hayatına dokunmaya gayret ettik. Benim “ kanatsız meleklerim” diye tabir ettiğim duyarlı hayırseverlerimizin destekleri ile gerçekleştirmiş olduğumuz bu hizmetlere bundan sonra da son hız ile devam edeceğiz inşallah.

 

İKRA

Samyeli ” Allah’ın ilk emri “Ikra bismi Rabbike”nin “(Oku Allah’ın adıyla) iken durmak bizlere yakışmaz. Bu güne kadar yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın teminatıdır. Bu güne kadar bizlere destek olan tüm ekip arkadaşlarımıza ve duyarlı yürekli hayırseverlerimize şahsım ve SESKODER ailemiz adına çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin neresinde olursa olsun ekibimize katılmak bizlere destek vermek isteyen herkes bizim ile iletişime geçebilir. Eğitim hakkı yemek içmek kadar kutsal bir haktır ve yalnızca bir kesimin değil dünyanın her yerinde tüm insanlığın en büyük vazifesidir.” diyen SESKODER Genel Başkanı Safiye Samyeli tün insanlığı bu konuda duyarlı olamaya davet etti.

 

Haber: Zeki Demir/Alanya

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.