İnsanın En Değerli Hazinesi Sağlığıdır.
7 okunma

İnsanın En Değerli Hazinesi Sağlığıdır.

ABONE OL
7 Nisan 2024 11:49
İnsanın En Değerli Hazinesi Sağlığıdır.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nedeniyle açıklamalar yaptı. Yeşilay’ın 120 şube, 107 Danışmanlık Merkezi (YEDAM), 2 Rehabilitasyon Merkezi, 1191 profesyonel çalışanıylave 100 bini aşan gönüllüsüyle sağlıklı bir yaşam için kararlılıkla çalıştığını belirten Öztürk, “Sağlıklı yaşamı önceliklerimiz arasına almalıyız” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluş günü olan 7 Nisan, zihnen ve bedenen iyi olma haline dikkat çekmek için her yıl “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanıyor. 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nedeniyle açıklamada bulunan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bağımlılıkların sağlığımıza etkileri konusunda bilgiler paylaştı.

“Vücudumuzun ve zihnimizin sağlığına dikkat ederek daha güçlü yarınlar inşa edebiliriz,” diyen Öztürk; “Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olarak alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla ilgili bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz.  Faaliyetlerimizin temel gayesi; insanlarımızın iyi ve sağlıklı olabilmesi, yarınlara umutla erişebilmesi. Bağımlılık riskinden uzak bir yaşam sürülmesi, olumlu alışkanlıklar kazanılması, riskli ortam ve durumlardan korunmak, sağlıklı bir gelecek için kritik öneme sahip,”diyerek Yeşilay’ın misyonuna vurgu yaptı.

Tütün kullanımının yılda 8 milyondan fazla insanın ölümüne yol açtığını ve en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olduğunu vurgulayan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, tütün kullanımının bazı kanserler, kalp krizleri, felçler ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi solunum yolu hastalıkları dâhil olmak üzere birçok hastalığın başlıca sebebi olduğunu dile getirdi.

Sigaraya bağlı ölümlerin 1,2 milyondan fazlasının pasif içicilikten kaynaklandığını ve bunların 65 bininin ise çocuklar olduğunu belirten Öztürk, Yeşilay’ın T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirdiği “BIRAKABİLİRSİN”mobil uygulamasında tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere ihtiyaç duydukları destekleri sunduklarını söyledi: “Tütün bağımlılığı konusunda destek almak ya da bırakma süreci hakkında bilgi sahibi olmak isteyen birey veya yakınları 115 YEDAM Danışma Hattı’nı arayarak ücretsiz danışmanlık desteği alabilirler. Doğrudan BIRAKABİLİRSİN uygulaması üzerinden de Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne (YEDAM) bağlanarak alanında uzman kişilerden canlı destek alabilirler,” dedi.

İnsanın en değerli hazinesi sağlığıdır.”

Sağlığın sadece beden sağlığı olmadığına ve bütünsel bir iyilik hali olduğuna vurgu yapan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “İnsanın en değerli hazinesi sağlığıdır. Alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığının vücudumuza verdiği zararların etkisi ise tartışılmazdır. Bunun yanında tüm bağımlılıklar önlenebilir. Toplumsal hayatımızın ve sağlıklı aile yapımızın yarınlara taşınması, ancak bağımlılıklardan uzak ve sağlıklı yaşam ilkesini benimsemiş gençler yetiştirmekle mümkün. Yeşilay ailesi olarak, önleme faaliyetlerimiz kapsamında hayata geçirdiğimiz bilimsel ve kanıta dayalı eğitimlerimizden, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM), Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) ve Yeşilay Yaşam Becerileri (YYB) programlarıyla her yıl milyonlarca öğrenci ve yetişkini bağımlılıklara karşı bilinçlendiriyor, risk grubundaki öğrencilerde eğilimlerin bağımlılığa dönüşmemesi için psikososyal çözümler üretiyoruz. Genç nesillere, kurucumuz Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman’ın ifadeleriyle insanı alçaltan, dimağının asaletini bozan, neslini çürüten’ bağımlılıklara nasıl ‘Hayır!’ diyeceklerini öğretiyoruz,” dedi.

“Yürüttüğümüz tüm iletişim kampanyaları, etkinlikler, kültür ve sanat faaliyetlerinin yanı sıra hazırladığımız eğitim programlarıyla da öncelikli hedefimiz, çocuklarımız başta olmak üzere tüm insanlarımızda sağlıklı yaşam bilincikazandırmak,” diyenÖztürk, hem depresyonun hem de bağımlılığın önlenmesinde sporun ve sanatın gücüne dikkat çekerek şunları belirtti: “Gençleri uyuşturucudan ve alkolden uzak tutmanın en önemli yollarından biri de onları spora yönlendirmek. Fiziksel aktiviteler hem bağımlılıkları önlemede hem de tedavi programlarında önemli rol oynuyor. Yeşilay olarak Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması gibi sanatsal faaliyetlerle toplumun dikkatini bağımlılıklarla mücadeleye çekerken Geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu gibi aktivitelerle de bisikletin sağlık açısından önemini vurguluyor ve bu keyifli sporu daha geniş kitlelere yaymak için yıl boyunca Türkiye genelinde bisiklet etkinlikleri düzenliyoruz.”

Yeşilay Hakkında

1920 yılında faaliyetlerine başlayan, dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Yeşilay; insan onurunu ve saygınlığını temel alır. Tüm toplumu ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışır. Millî ve ahlaki değerleri önceler. Ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ile savunuculuk çalışmaları yürütür. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri artıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra; tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 97 Ülke Yeşilay’ı bulunmaktadır. 2015 yılında kurulan Yeşilay Danışmanlık Merkezleriyle (YEDAM) bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz ayaktan psikososyal destek hizmeti verilmektedir. Türkiye’nin 81 ili ve KKTC’de olmak üzere toplam 107 YEDAM bulunmaktadır. YEDAM’a 115 Danışma Hattı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Türkiye’ye özgü bir bağımlılık rehabilitasyon sistemi olan her biri 40’ar yataklı Yeşilay Rehabilitasyon Merkezleriyle Bursa ile Diyarbakır’da alkol ve madde bağımlısı bireylere yatarak hizmet verilmektedir.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. “Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsü”ne ve “Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Türkiye Mükemmellik Ödülü”ne sahiptir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.