• Şehir Alanya
  • Zelzele bölgesindeki engelli bireylerin yanındayız ve dönmüyoruz!
5 okunma

Zelzele bölgesindeki engelli bireylerin yanındayız ve dönmüyoruz!

ABONE OL
6 Şubat 2024 21:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

50 yılı aşkın müddettir Cerebral Palsy’li bireylere ve ailelerine çok taraflı hizmetler sunan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye, ömürlerini büyük çabalar ile sürdüren engelli bireylerin zelzele münasebetiyle çok dezavantajlı durumlar yaşadığını vurgulayarak, afet sonrasında fizyoterapi ve rehabilitasyon süreçlerinde karşılaşılan aksaklıkların önemli sonuçları olacağını belirtiyor. Bu nedenle zelzele felaketi sonrasında odağını sarsıntı bölgesindeki engelli bireylere çeviren Vakıf, yerelden istihdam ettiği uzmanlar ile AFAD Büyükdalyan Süreksiz Barınma Merkezi, İSO Ömür Kenti ve Antakya – İskenderun Karayolu üzerindeki Ortez – Protez Hizmet Birimi’nde; fizyoterapi, özel eğitim ve ruhsal danışmanlık, medikal gereç takviyesi, ampüte ve uzvunu kaybedenlere protez uygulaması, ortopedi konsültasyonları ve ameliyat süreçlerine dayanak üzere gereksinimlere yönelik hizmetler sunuyor. Taşınabilir Hizmet Aracı ile de kırsal bölgede yaşayan engelli bireylere yerinde dayanak sağlıyor.

30 Mart 2023 tarihinden beri Antakya’da olan Vakıf; 3.500 seanstan fazla fizyoterapi, özel eğitim ve ruhsal danışmanlık hizmeti sundu. Ayrıyeten Vakıf, bölgede yaptığı konsültasyonlar sonucunda ameliyat olması gereken 46 çocuğa takviye verdi. Konteyner kentlerde yaşamayan engelli bireyler için Taşınabilir Hizmet Aracı ile 750’den fazla konut ziyareti gerçekleştirerek yerinde hizmet sağladı.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı 1 yıldır süreksiz barınma alanlarında ve Taşınabilir Hizmet Aracıyla yüzlerce engelli çocuğa hizmet götürdü. Son olarak bölgedeki engelli bireyler için kalıcı bir rehabilitasyon ünitesi açmak için çalışmalarına başlayan Vakıf, sürdürülebilir projelerle engelli vatandaşlarımıza dayanak olmaya devam edecek ve zelzelenin yaraları sarılmadan dönmeyecek…

Cerebral Palsy nedir?

Cerebral Palsy, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası yahut doğum sonrası periyotta hasar görmesiyle oluşan, bebeklik ve çocukluk periyodunda en sık rastlanan fizikî engellilik durumudur. Dünya genelinde 17 milyon kişi Cerebral Palsy ile yaşamaktadır. Türkiye’de her yıl 6.000’den fazla bebek Cerebral Palsy tanısı almaktadır.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye;

Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda en geniş hizmet yelpazesine sahip birinci ve tek kuruluş olan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı; Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve toplumsal hayatta daha fazla yer almaları için faaliyetlerde bulunuyor. “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıf” ve “İzinsiz Yardım Toplama Hakkına Sahip Kuruluş” statüsü kapsamında kamu faydasına çalışan bir kuruluş olan Vakıf, İstanbul Ataşehir’de 35 dönümlük alan üzerine kurulan yerleşkede; Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve Aile İstişare Merkezi bulunuyor. 50. yılını dolduran Vakıf, kurulduğu günden bugüne 30 binden fazla çocuk ve ailesine hizmet verdi ve takviye oldu. 1972 yılından beri, şeffaf ve hesap verebilirlik prensipleriyle hizmet veren Vakıf, konu hakkında bilinirliği artırmak ve çocuklara daha çok dayanak sağlayabilmek için “Cerebral Palsy Türkiye” markasıyla yoluna devam etmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.