• Şehir Alanya
  • Vakıf İştirak’ten 2023’te KOBİ’lere 100 milyar TL’lik finansman dayanağı
8 okunma

Vakıf İştirak’ten 2023’te KOBİ’lere 100 milyar TL’lik finansman dayanağı

ABONE OL
6 Şubat 2024 21:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Kaynaklarını gerçek kesimin büyümesi ve finansal hayatlarının kolaylaşması için yönlendiren Vakıf Katılım’ın KOBİ’lere, 2023 yılında sağladığı takviye 100 milyar TL’yi buldu. Vakıf İştirak Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Mevcut bilgilere nazaran iştirak bankalarının kullandırdığı fonlarda KOBİ segmentinin hissesi konvansiyonel bankacılığa nazaran daha yüksek.” dedi.

Vakıf İştirak, katma pahalı ve istikrarlı ekonomik büyümenin temelini oluşturan imalat, istihdam, ihracat ve inovasyon (4İ) alanlarında itici güç olan KOBİ’leri desteklemeye devam ediyor. Uygun şartlarda finansmana kolay erişim için Odalar, Borsalar, Organize Sanayi Bölgeleri idareleri ve Meslek Odaları ile iş birlikleri yapan Vakıf Katılım’ın KOBİ’lere 2023 yılında verdiği dayanak 100 milyar TL’yi buldu.

“Katılım bankalarının KOBİ segmentindeki hissesi, konvansiyonel bankalara nazaran daha yüksek”

Vakıf İştirak Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Mevcut tüm kaynaklarımızı gerçek kesimin gelişimi ve büyümesi doğrultusunda yönlendirerek gerçek dalın gereksinimlerine acilen karşılık üretmek misyonuyla hareket ediyoruz. Kullandırdığımız krediler içinde KOBİ kredilerinin payı 2023 sonu itibariyle %42.7 düzeyine yükseldi. Sunduğumuz nakdi ve gayri nakdi takviyesini de 2023’de bir evvelki yıla oranla %72.1 artırarak 100 milyar TL’ye ulaştırdık. Mevcut datalara nazaran iştirak bankalarının kullandırdığı fonlarda KOBİ segmentinin hissesinin konvansiyonel bankacılığa nazaran daha yüksek olduğunu görüyoruz.” dedi.

İşletmelerin, çiftçilerin, esnafın yanında

2023 yılında 31 adet çatı kurum muahedeleri yoluyla iş birliğine imza attıklarını vurgulayan Akben sözlerine; “Tarımda endüstrileşmeyi ve çağdaş tarımı teşvik etmek hedefiyle geliştirdiğimiz Tarım Paketi kapsamında müşterilerimize uzun vadeli finansman imkânları sağladık. Başka yandan Vadeli İhracatın Finansmanı ile ihracatçı firmalara ihracat akreditifinden doğan vadeli alacaklarını peşin tahsil etmelerine imkân sağlayan finansman dayanağı sunduk. KOBİ’lere ve işletmelere de Tedarikçi Finansman Sistemi, ithalat-ihracat finansman dayanağı, Müellif Kasa POS, Sanal POS, Mobilde POS, Taşınabilir GPRS POS, Sabit ADSL POS, Taksitli Sanal POS üzere POS eserleri, VKart Business, ve Ferah Kart üzere kredi kartı ayrıcalıkları tanıdık” formunda devam etti.

130 MW gücü aşan 500’ün üzerinde projeye fiyatsız danışmanlık hizmeti

“Paris İklim Değişikliği Anlaşması” kapsamında oluşturulan “Cumhurbaşkanlığı İktisat Reformu” ve “Yeşil Mutabakat Aksiyon Planı” programlarına uygun olarak Yeşil Güç Dönüşümü ve Güç Verimliliği yatırımlarıyla ilgili projeler gerçekleştirdiklerini de vurgulayan Akben şunları söyledi: “Enerji konusunda özel bölüm ve kamu kurumlarıyla iş birliğine giderek, Arazi/ Çatı GES, RES, Biokütle ve Akıllı Kentler alanlarındaki yatırımlara finansman kaynağı sağlamak ismine çalışmalara imza attık. Bu kapsamda 2023 yılında 130 MW gücü aşan 500’ün üzerinde projeye fiyatsız danışmanlık hizmeti sağladık ve 134 farklı proje yatırımına yaklaşık 1,8 Milyar TL takviyede bulunarak dışa bağımlılığının azaltılmasında öncü rol oynadık.

2024 yılında da coğrafik kapsama alanımızı artırarak hizmet ağımızı genişletmeye, dijital dönüşüm projelerine tartı vermeye devam edeceğiz. Eser ve hizmet yelpazemizi genişleterek daha fazla işletmenin hizmetine sunacağız. İş birliklerine devam ederek KOBİ’lerin ticarini hayatını kolaylaştırmayı sürdüreceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.