5 okunma

Tarihi Yağ Hali’nin Açılışı Yapıldı

ABONE OL
6 Şubat 2024 21:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Muğla Büyükşehir Belediyesi imalini tamamladığı tarihi Yağ Hali’nin açılış merasimini Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün’ün iştirakiyle gerçekleştirdi.

İl genelinde tarihi bedelleri toplumsal ve kültürel hayata entegre eden Büyükşehir Belediyesi, Menteşe ilçesinde üretimini tamamladığı tarihi Yağ Hali’nin açılışını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün mesken sahipliğinde gerçekleşen açılışa Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş, CHP evvelki periyot milletvekili Süleyman Girgin, CHP Menteşe Belediye Lider adayı Gonca Köksal, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin Arasta bölgesindeki toplumsal hayata kazandırdığı Yağ Hali 720 metrekare inşaat alanına sahip. 200 metrekare avluya sahip olan Yağ Hali imal çalışmaları 2 Milyon 59 Bin TL’ye mal oldu.

Modern yapı tasarım lisanı ile kentsel doku kimliği sentezlenerek meydana getirilen Yağ Hali’nde Muğla Muhafaza Hedefli İmar Plan Notlarına uygun biçimde, içerisinde bulunduğu tarihi dokuyu destekleyecek doğal gereçler kullanıldı ve ‘Yeniyim Fakat Sizdenim’ diyen bir yapı kent dokusuna kazandırıldı.

Gümüş ve Köksal, Menteşe’nin Tarihi yapısıyla Korunmasının Kıymetine Vurgu Yaptı

Yağ Hali açılışında konuşan Menteşe Belediye Lider adayı Gonca Köksal Muğla mimarisi, periyodun toplumsal yapısının anlaşılması için onarım çalışmalarına ehemmiyet veren ve bu yapıları günümüze kazandıran Büyükşehir Belediyesi’ne ve Lider Gürün’e teşekkür etti. Menteşe Belediye Lideri Bahattin Gümüş’de açılışta yaptığı konuşmada son 10 yılda Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi olarak Muğla’ya değerli hizmetler kazandırdıklarını, bilhassa Büyükşehir Belediyesi’nin alt ve üst yapıları ile örnek bir kent yaratmak için çalıştığını belirtti. Muğla’nın kentsel sit alanları ile korunması gereken bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Gümüş, buradaki 4 katlı binayı yıkarak yerine 2 katlı tarihi bina yapmanın CHP’li belediyeciliğinin farkı olduğunu belirtti ve kenti koruyan hizmetleri için Lider Gürün’e teşekkür etti.

Başkan Gürün; “Muğlamızı tüm bedelleri ile geleceğe taşımaya devam edeceğiz”

Muğla’nın tarihi dokusuna, geçmişten getirdiği zenginliklere sahip çıktıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün korunmuş yapısı, kıymetleri ile yaşayan bir kent yarattıklarını söyledi.

Başkan Gürün; “Bugün açılışını yaptığımız Yağ Hali’nde aslında onarım çalışması yapmadık. Burada bulunan 4 katlı bina tarihi Arasta bölgesine yakışmıyordu. Tarihi doku içerisinde çok evvelden burada bulunan yağ, yoğurt satılan, ticaret yapılan yapıyı günümüz mimarisi ile özdeşleştirerek tekrar, çağdaş bir yaklaşımla kentimize kazandırdık. 25 yıl evvel misyona geldiğimizde bizden evvelki belediye liderlerimiz Erman Şahin ve Orhan Çakır’dan devraldığımız müdafaa kültürünü devam ettirerek kentimizin tarihi dokusunu koruduk, bedellerine sahip çıktık. Muğla’nın geleceği endüstride değil diyerek Muğla kültürüne, tarihi zenginliklerine yatırım yaptık. Muğlamız 110 antik kente, 22 ören yerine, 24 arkeolojik hafriyat alanına, 16 kentsel sit bölgesine, 5805 tescilli yapıya sahip. Turizm, tarım ve kültür kenti Muğla’da bu kıymetlerimize yatırım yaparak vilayet belediyesi devrimizde 7, Büyükşehir Belediyesi devrimizde 5 olmak üzere 12 tarihi yapıyı ve ayrıyeten Arasta’yı ayağa kaldırdık. Devam eden onarım çalışmalarımızla tarihimize sahip çıktık ve Muğlamızı tüm pahaları ile geleceğe taşımak için büyük uğraş sarf ettik” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.