• Şehir Alanya
  • Şahsî dataların korunması için atabileceğiniz proaktif adımlar “Kişisel bilgileriniz, sizin haklarınız”
8 okunma

Şahsî dataların korunması için atabileceğiniz proaktif adımlar “Kişisel bilgileriniz, sizin haklarınız”

ABONE OL
6 Şubat 2024 21:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Kullanıcılar çeşitli tanınan uygulamalara getirilen erişim sınırlamalarını aşmak için farklı alternatiflere yöneliyorlar. Büyük ölçüde datanın daima olarak toplandığı ve tahlil edildiği günümüzde, data ihlalleri, kimlik hırsızlığı ve mahremiyet ihlalleri her zamankinden daha besbelli hale geliyor. Bu nedenle her yıl dijitalleşen dünyamızda ferdî bilgilerin korunmasının ehemmiyetini hatırlatmak için kutlanan 6 Şubat 2024 İnançlı İnternet Günü’nde Kaspersky uzmanları, kullanıcıların data güvenliği konusunda proaktif davranmalarının kritik bir gereksinim olduğunu vurguluyor.

2023 yılında Brezilya, İrlanda ve Japonya’da birtakım tanınan uygulamaların kısıtlanmasına ait tartışmalar çeşitli ülkelere de sıçradı. ABD’de TikTok’a erişimin kısıtlanmasına ait yürütülen müzakereler, eyaletlerin yarısından fazlasında devlet tarafından verilen aygıtlarda Çin kaynaklı uygulamaların sonlandırılmasıyla sonuçlandı. Fakat kullanıcılar, tanınan hizmetler kelam konusu olduğunda favori uygulamalarından vazgeçmeye pek de istekli olmuyor. Yasaklarla ve sınırlamalarla karşılaşan kullanıcılar, içeriğe erişmek için yedek uygulamalar yahut kaçak kopyalar yüklemek üzere alternatif yollara başvuruyor.

Bu üzere kısıtlamalardan kaçmaya çalışanlar tarafından kullanılan taklit yazılımlar ekseriyetle beceriksizce geliştiriliyor, belgisiz kapalılık siyasetlerine sahipler yahut kullanıcıların haklarını büsbütün ihlal ediyorlar. Ayrıyeten, bu uygulamaların birçoğu yetersiz kullanıcı sayısı üzere nedenlerle bir müddet sonra kaybolma eğilimindeler. Bu da hassas dataların üçüncü tarafların eline geçebileceği manasına geliyor.

Bu cins tatsız senaryolardan kaçınmak için Kaspersky uzmanları aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyor:

1. Cihazlarınıza rastgele bir şey yüklemek kelam konusu olduğunda çabuk etmeyin.

Bir uygulamayla ilgili rastgele bir sınırlamaya ait tartışmalar kesinlikle yasaklanmasına yol açmaz. Alternatif bulmak için çabuk etmek, bilgilerinizi riske attığınız manasına gelebilir. Zira bu çeşit uygulamaların yahut hizmetlerin korsan kopyaları, kullanıcıların ferdî datalarının güvenliğini gereğince ön plana çıkarmayabilir. Rastgele bir aygıta doğrulanmamış bir uygulama yüklemeden evvel, her vakit artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Resmi uygulama mağazaları bu mevzuda her vakit en uygun ve en inançlı seçenek olmaya devam ediyor.

2. Kapalılığa yönelik haklarınızı hep evvelce denetim edin.

Başlamak için en güzel yer, ülkenizin müşteri haklarını ve şahsî bilgilerin işlenmesini düzenleyen mevzuatı hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Uygulamanın saklılık siyasetini okurken, kullanıcıların haklarına hürmet gösterip göstermediklerini ve sadece hakları olan dataları toplayıp toplamadıklarını evvelce denetim etmek değerlidir. Müşteri hizmetleriyle irtibata geçebildiğinizden ve şahsî bilgileri silme talebinde bulunabildiğinizden emin olun.

3. Gereğinden fazla data paylaşmak data paylaşımı inançlı bir seçenek değildir.

Yetersiz bilgi güvenliği tedbirleri nedeniyle şahsî dataların kazara ifşa edilmesi yahut berbata kullanılması riski bulunduğundan, kullandığınız uygulamaların hakkınızda topladığı bilgi ölçüsünü en aza indirdiğinizden emin olun. Ayrıyeten, ferdî datalar bir defa paylaşıldığında, dağıtımını ve kullanımını denetim etmek ekseriyetle zordur ve potansiyel olarak uzun vadede saklılık sıkıntılarına yol açar. Bu çeşit meseleleri önlemek için fotoğraf akışına, şahıslara ve pozisyona olan erişimi, bunlar olmadan çalışabilen uygulamalar için sonlandırın. Bu birebir vakitte uygulamaların mikrofon kullanımı için de geçerlidir. Hudutlu erişim, uygulamaların söylediklerinize kulak konuğu olarak şahsî bilgilerinizi toplamanıza mahzur olacaktır.

4. Çağdaş güvenlik tahlilleri, şahsî datalarınızı çevrimiçi ortamda inançta tutabilir.

Modern güvenlik çözümleri uygulamaların ferdî bilgilere erişimini engelleyebilir, telefon numaraları ve öbür datalar sızdırıldığında kullanıcıları uyarabilir ve makus maksatlı bir evrak indirildiğinde onları uyarabilir. Birtakım kolay talimatları izleyerek ferdî dataların güvenliğini artırmaya yardımcı olan hizmetler de mevcuttur.

Kaspersky Web İçerik Tahlili Uzmanı Anna Larkina, şunları söylüyor: “Popüler uygulamaların kısıtlanması evvelce olduğundan daha sık rastlanan bir uygulama haline geldi. Yeni bir uygulama arayan kullanıcılar her vakit şeffaf bir kapalılık siyasetine sahip kaliteli bir uygulama bulamıyor. Kullanıcıların haklarını bilmek ve uygulamanın kimden ve nasıl data topladığına dikkat etmek, ferdî bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemeye yardımcı olabilir.”

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital saklılık şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle uğraş etmek için önde gelen uç nokta muhafazası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en değerli olanı muhafazalarına yardımcı oluyor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.