• Şehir Alanya
  • Oyuncuların Nazi işgaline karşı direnişinin kıssasını Yaşamak mı yoksa ölmek mi
8 okunma

Oyuncuların Nazi işgaline karşı direnişinin kıssasını Yaşamak mı yoksa ölmek mi

ABONE OL
6 Şubat 2024 21:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Nick Whitby’nin yazdığı, Yücel Erten’in çevirdiği, Hüseyin Köroğlu’nun yönettiği“Yaşamak mı, Yoksa Ölmek mi” isimli oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 7 Şubat 2024 Çarşamba günü 20.30’da Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde birinci defa sahneleniyor.

Polonya’nın Nazi işgalinin çabucak öncesinde, Varşova Tiyatrosunda Hitler aksisi bir oyunun genel provası yapılmaktadır. Diplomatik bir skandala yol açma ihtimali yüzünden son anda gelen bir haberle sansür konseyi tarafından oyun yasaklanır. Daha evvel oynadıkları “Hamlet“i tekrar gündeme almak zorunda kalırlar. Tiyatronun sanat direktörü ve ünlü oyuncusu Jozef Çeşide Hamlet’i oynamaktadır. Karısı Maria da ünlü bir oyuncudur ve çok hayranı vardır. Kısa bir müddet sonra Almanlar Polonya’yı işgal eder. Tiyatro kapanır ve oyuncular işsiz kalırlar. Lakin tiyatronun genel sanat direktörünün karısı Maria’ya âşık olan havacı bir teğmen aracılığıyla, ortalarına sızan bir Alman casusun Polonya’daki direnişçilerin isimlerini oluşturduğu listeyi Nazilere iletmek üzere olduğunu öğrenirler. Casusa mani olmak için herkes üzerine düşeni yapacaktır ve rollerini gerçek hayata taşıma vakti gelmiştir. Ellerinde yalnızca sanatsal enstrümanları vardır yani oyunculuk, kostüm ve dekorları.

Macar müellif Melchior Lengyel’in romanından uyarlanan ve sinemaya de çekilen bu başarılı oyun izleyicimizle buluşacaktır.

“YURTTA BARIŞ, DÜNYA’DA BARIŞ”

Oyunun direktörü Hüseyin Köroğlu “Yaşamak mı, Yoksa Ölmek mi”de savaşı nasıl ele aldığını şöyle anlatıyor:

“Özellikle yönettiğim oyunlarda insanlara savaşın ne kadar berbat, ne kadar aşağılık olduğunu anlatmaya çalışıyorum, nefes aldığım sürece de anlatmaya devam edeceğim. Tahminen de birinci kere “Yaşamak mı, Yoksa Ölmek mi” oyununu, savaşa tanıklık eden bir çocuğun yüreğinden bakarak izleyeceksiniz. 2. Dünya Savaşı’nda Polonya Naziler tarafından işgal edilince, Varşova Tiyatrosu’ndaki oyuncuların, meslektaşlarımızın nasıl direndiklerini, hayatlarını yok sayarak nasıl çaba ettiklerini, siz değerli seyircilerimizle paylaşmak isteği, bir savaş çocuğu olarak beni çok heyecanlandırdı.

1939’da Varşova’da yaşananlar, 1974’te çocukken yaşadıklarımla, bugün Gazze’de, Ukrayna’da yaşananlar birebir. İnsanoğlunun “her şeye sahip olma” tutkusu, tüm canlıları hunharca yok etmeye devam ediyor. Tam da bu noktada bir dünya başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” kelamının ehemmiyetini, ne kadar değerli olduğunu hepimize bir defa daha hatırlatmak isterim.”

Müziğini Orçun Tekelioğlu’nun, dekor ve kostüm dizaynını Gamze Kuş’un, koreografisini Senem Oluz’un, ışık dizaynını Özcan Çelik’in, efekt dizaynını Kadir Arlı’nın yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Şenay Saçbüker, Hüseyin Köroğlu, Bahtiyar Engin, Vildan Türkbaş, İrem Arslan, Emre Narcı, Volkan Ayhan, Emre Şen, Ümit Bülent Dinçer, Tarık Köksal, Deniz Yeşil Mavi, Erkan Akkoyunlu, Özge Kırdı, Rüzgar Aşıkoğlu, Özgür Ali Kuruçay rol alıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.