• Şehir Alanya
  • Lider Sarıkurt’tan Belediye Çalışanına Büyük Müjde
11 okunma

Lider Sarıkurt’tan Belediye Çalışanına Büyük Müjde

ABONE OL
6 Şubat 2024 22:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Çorlu Belediyesi ve Belediye-İş Sendikası ortasında Çorlu Belediyesi İşçi A.Ş.’de misyon yapan 680 işçisi kapsayan ek protokol imzalandı.

Çorlu Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası ortasında yapılan toplu iş mukavelesi görüşmeleri sonuçlandı. İmzalanan kontrata nazaran en düşük emekçi maaşı 30 bin TL oldu.

Toplu iş kontratı ek protokol imza merasimine Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt’un yanı sıra Belediye-İş Sendikası Toplu İş Kontratı Genel Sekreteri Güney Demirdaş, Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri İsmail Duman ve Trakya Şube Lideri İbrahim Özçelik, belediye lider yardımcıları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri, işçi ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla başlayan merasimde açılış konuşmasını Belediye-İş Sendikası Toplu İş Kontratı Genel Sekreteri Güney Demirdaş yaparken süreç hakkında bilgiler aktardı.

Daha sonra kürsüye gelen Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt, “Vefalı çalışanlarımızın emeğinin, alın terinin karşılığını toplu iş kontratımıza ek olarak veriyor olmaktan büyük memnunluk duyuyorum.” dedi.

Çorlu Belediyesi İşçi A.Ş. bünyesinde çalışan çalışana 2023 Temmuz ayında yapılan yüzde 30 ek artırımın akabinde artık de yüzde 85 oranında artırım yapıldı.

Çorlu’da onlarca proje ve çalışmayı daima birlikte hayata geçirdiklerini belirten Lider Sarıkurt, “5 yıldır sizlerden güç alarak vatandaşlarımıza düzgün hizmet götürmek için çaba ettik. Gece gündüz birlikte çalıştık, projelerimizi tamamladık, 7’den 70’e tüm hemşehrilerimizin yüzünü güldürme gayreti içinde olduk.

Trakya’nın en büyük kenti, Tekirdağ’ın gözbebeği, gelecek vadeden kent Çorlu’muz için çalışan gece gündüz emek veren siz pahalı belediye çalışanlarımızın yüzünü güldürmek de bizim vazifemiz.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar malumunuz. Türkiye’de bugün yüksek enflasyon, gelir adaletsizliği hepimizi önemli manada etkiliyor. ‘Ailemi nasıl geçindireceğim?’ derdinin nasıl uykularınızı kaçırdığını çok yeterli biliyorum. Tüm bu tasalar içerisinde çalışmanın, yaşamanın çok sıkıntı olduğunun farkındayım, görüyorum.

Bugün 48 bin TL olan yoksulluk hududunun çok altında kalan taban fiyatın, 19 bin TL olan açlık hududunun bile altındaki en düşük emekli maaşının o meşhur çay-simit hesabına yetmediği bugün açıkça ortada. Üç çocuklu beş kişilik bir ailenin günde 3 öğün çay simit ile beslenmesi için en az 5 bin 625 liraya gereksinimi var. Emeklinin ailesini üç öğün sadece bir çay ve bir simitle besleyebilmesi için bile 125 lirası eksik kalıyor. Meskendeki hesap çarşıya uymazken çocuklarımızın eğitim muhtaçlıklarını, toplumsal muhtaçlıklarını karşılamak ise bu ülkede yaşayanların pek birden fazla için artık sırf bir hayalden ibaret. Ailemizle birlikte dışarıda yemek yemek, çocuklarımızı sinemaya, maça götürmek, eşimizi dostumuzu konutumuzda konuk etmek, yılda bir sefer da olsa çocuklarımızı tatile götürebilmek üzere son derece doğal, insani isteklerimiz bile bu memlekette lüks hâle gelmişken ülkemizin geldiği bu duruma kahrolmamak elde değil.

Belediyemizin içinde bulunduğu ekonomik şartların da ülke iktisadıyla paralel olarak negatif tarafta etkilendiği bir gerçek. Lakin tüm bu aksiliklere karşın bugüne kadar siz bedelli çalışma arkadaşlarımızın maaşlarını hiç aksatmadık, eksik yatırmadık. Ekonomik zorluklar içerisinde de olsak her vakit belediyemizin iktisadını güçlü tutmayı başardık ve belediye çalışanlarımızın ekonomik gelirini yükseltmeyi hedefledik.

Tabii, biz bu çalışmaları yaparken yalnız değildik. Ben şahsî olarak sendikal örgütlenmenin, örgütlü gayretin çok değerli olduğuna inanan biriyim. Belediye lideri olarak da çalışanın, işçinin gücünün sendikal örgütlenme ile değerleneceğinin ve düzgün sonuca varacağının kanaatindeyim.

Sendikaların, personel sınıfının haklarını savunmak, adil çalışma şartlarını sağlamak ve emekçi güvenliğini korumak için kritik bir rol oynadığının şuuruyla birinci günden bu yana her vakit sendikalarımızla ahenk içinde çalışmaya, onların aracılığıyla sizlerin sesini duymaya ve gereksinimlerinizi karşılamaya ehemmiyet verdik. Elbette anlaşamadığımız periyotlar de oldu, çekişmelerimiz oldu; tahminen kimimizin kalbi kırıldı, tahminen biraz üzüldük. Ancak örgütlü uğraşa olan inancımızla kimseye küsmedik, darılmadık.

Ben bu süreci asla şahsî algılamadım ve sendikaların, problemlerin tahlilinde örgütlü çabanın başında yer almasını son derece doğal bir süreç olarak gördüm, görmeye de devam ediyorum. Zira işin tabiatı gereği; emekçi ile patron ortasında dengeyi sağlayacak tek oluşum sendikalardır. Bu mevzuyla ilgili en büyük dileğim; personelin korkmadan sendikalaştığı, patronla makul çerçevelerde pazarlık yapabildiği, hakkını savunabildiği bu adil sistemin bir gün, Çorlu’muzda olduğu üzere ülkemizin tüm kentlerinde de uygulanabilir hâle gelmesidir.

Belediye-İş Sendikamızla masaya otururken pek çok şeyi konuştuk; ülkemizin durumunu, işçilerimizin ekonomik kaidelerini, belediyemizin sürdürülebilir mali siyasetlerini gözden geçirdik. Makul düzeyde ortak bir nokta bulmak için lakin en çok da sizin yüzünüzü güldürebilmek için, Çorlu’muza hizmet ederken keyifli olabilmeniz için yeni fiyatlarınızı belirledik ve en düşük personel maaşının 28.300 TL olması noktasında el sıkıştık.

Sevgili çalışma arkadaşlarım; yüzünüzün güldüğünü görmek sahiden memnunluk verici. Lakin oluşan bu sonucun yalnızca bir kişinin lütfuymuş üzere algılanmasını asla istemem, bu türlü bir talebim de asla yok zira biliyorum ki bu hoş sonuç, anayasal bir hak olan sendikal örgütlenmeyle ve idaremizin bu sürece olan inancıyla gerçekleşti.

Ayrıca bu adımın sadece bir maddi artış değil, birebir vakitte siz değerli çalışanlarımızın özverili eforlarına duyduğumuz derin hürmetin bir tabiri olduğunu da vurgulamak istiyorum.

Daha yürüyecek çok yolumuz var… Yeni devirde birbirimize daha sıkı sarılacağız, Çorlu’muz için daha çok çalışacağız. Lakin son bir kelamım daha var… Bedelli yol arkadaşlarımın emeğinin karşılığını ödemek, hakkını vermek hiç kolay değil lakin ben belediyemizde en düşük fiyatın 30 bin TL olması tarafında düzenleme yapılmasını istiyorum. Çalışanlarımıza, işçilerimize iyi, uğurlu olsun.”

Başkan Sarıkurt’un sürpriz açıklamasıyla akabinde “Belediye İş Sendikası ile Çorlu Belediyesi İşçi A.Ş. Toplu İş Kontratı Ek Protokolü”, salondaki alkışlar ve coşku eşliğinde imza altına alındı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.