6 okunma

Çağdaş Macar Cam Sanatı Türkiye’de!

ABONE OL
6 Şubat 2024 21:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Günümüzün Macar cam sanatını temsil eden sanatkarlar “Glassification.hu” standıyla bir ortaya geliyor

Günümüzün Macar cam sanatının kültürel bedeline vurgu yapmak ve yeni kuşaklara aktarmak ismine, Macaristan’ın önde gelen cam sanatkarlarının yapıtlarından oluşan, “Glassification.hu” isimli stant Türkiye’ye geliyor.

2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında, birinci olarak 22 Ocak tarihinde CSO Ada Ankara’da izleyiciyle buluşan, 14 Subat – 18 Mart’ta ise Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nde açık kalacak stant, hem estetik kıymet hem de teknolojik kalite açısından dünya standartlarında eserler üreten sanatkarları bir ortaya getiriyor.

Soyut bir üslupta çalışan, dört jenerasyondan on sanatkarın yer aldığı stant tıpkı vakitte çağdaş Macar cam sanatının teknolojik çeşitliliğini de temsil ediyor. Stantta yer alan kimi santaçılar, ulusal ve milletlerarası çapta birçok kıymetli mükafata sahip olurken, bugüne kadar sayısız çapta yapıtı Macaristan başta olmak üzere, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en itibarlı kamu koleksiyonlarında sergilendi.

Gezici standın başlığı cama dönüşmek manasına gelen ve nadiren kullanılan bir İngilizce terim “glassification”a dayanıyor. Yaratıcı fikrin cama dönüşmesi manasında bu terim tıpkı vakitte, camın tükenmez potansiyeline ve materyalle oynanan oyuna referans veren tanınan İngilizce tabir “gamification”a (oyunlaştırma) da atıfta bulunuyor. Sonunda yer alan “.hu” eki ise günümüzün dijital çağında çalışıldığına dikkat çekerken birebir vakitte Macaristan’ın milletlerarası kısaltmasına bağlanıyor.

Uluslararası çapta gezici olarak kurgulanan sergiyi Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı destekliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.