10 okunma

Babacan:Bu acının tarifi var mı?

ABONE OL
6 Şubat 2024 22:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bir yıl ilkin yaşanan depremlerin yıl dönümünde, Adıyaman’da basın toplantısı düzenledi. Deprem sonrasında yaşananlara, teslim edilmeyen konutlara, yıkılan ISIAS Oteli’ne değinen Ali Babacan’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

“Onlar için her şey algı yönetiminden ibaret”

“Hani depremden sonrasında ‘Asrın Felaketi’ diye derhal bir kampanya başlattılar ya. Çünkü onlar için her şey bir görüntü, her şey bir idrak yönetiminden ibaret. Enkazı kaldırmak yerine enkaza makyaj meydana getirmeye çalıştılar ya hani, ‘Asrın Felaketi’ diye. Doğru,yaşadığımız asrın afetiydi ama bu iktidarın ihmalkârlığı yüzünden asrın afetiydi.”

“Kamu görevlileri, alakalı bakanlıklar, belediyelerle ilgili hangi süreçler işliyor?”

“Dikkat edin, depremden bu yana tam bir sene geçti. Şu anda davalar kimler ile alakalı yürüyor? Hepmüteahhitler hakkında, değil mi? Peki o müteahhitleri denetlemekle mükellef olan amme görevlileri, alakalı bakanlıklar, belediyeler; onlarla alakalı hangi süreçler işliyor? O binaları çürük yapan, sağlam malzeme kullanmayan müteahhitler suçlu da, o binaları tüm millet adına denetlemesi gereken, bu binada oturulabilir diye ruhsat veren, izin verenlerin asla suçu yok mu?”

“İSİAS Otel, 6 Şubat sabahı tam 72 cana kabir olan bir kum yığınına döndü”

“Bakın, buradaki İSİAS Otel… 6 Şubat sabahı tam 72 cana mezar olan bir kum yığınına döndü.Voleybol finalleri için Adıyaman’a gelen ve oteli güvenli buldukları için orada kalmayı seçen 11 yaşlarında, 12 yaşında, 13 yaşında, 14 yaşlarında evlatlarımız da o oteldeydi. Hepsini kaybettik, hepsini. O büyük acının mahkemesi hâlâ devam ediyor.”

“Devletin kurumlarının dört yıldızı verdiği bir oteldi

“Alelade bir yer de değildi ki, devletin kurumlarının dört yıldızı verdiği bir oteldi, değil mi? Ve belediyenin ruhsat verdiği bir oteldi. İlgili bakanlıkların izin verdiği, ‘Burası otel olarak kullanılabilir, üstelik iyi bir oteldir bak 4 yıldızı vardır’ dediği bir oteldi. Mezar oldu, tüm bunlar kabir. Gerçekten çok yazık.”

“Adıyamanlı kardeşlerimin seslerini Ankara’ya duyuramadıklarını gördüm”

“Adıyaman merkezde, eksi 17 derecede, elektrikler kesikken, vatandaşlarımızın yaktıkları ateşin başında sabahladıklarını gördüm. Adıyamanlı kardeşlerimin, dostlarımın, seslerini Ankara’ya duyuramadıklarını gördüm. Hatta bazı köylere girdiğimde ne duydum biliyor musunuz: ‘İlk siz geldiniz.’ Şuramda nasıl bir ateş yandığını size anlatamam.”

“Bu acının tarifi var mı?”

“Annelere babalara yaşatılan bu acının tarifi var mı arkadaşlar? Bir baba olarak soruyorum, var mı? Kıbrıs’tan gelen Nehir Çevik’in Babası Yoksuli Çevik şu şekilde diyor: ‘Çocuklarımızı tabuta koydular, üzerine kum koydular. Mezarlarını kendileri yaptı. Biz oradan çıkartıp toprağa koyduk. Evladımı canlı çıkarma umudum kalmamıştı, ancak bedenini sağlam çıkarmaya çalıştık’ dedi. Bu acının tarifi var mı?”

“Herkesin ortak sorusu: ‘İlk 48 saat devlet neredeydi?’”

“Herkesin ortak sorusu: ‘İlk 48 saat devlet neredeydi?’ Bazı yerlerde 72 saat. Bazı yerlerde 4 gün, 5 gün. Merkezlerden uzaklaştıkça vakit uzuyor. Hele hele küçük bir köy, ücra bir beldeyse 4 gün, 5 gün ulaşan yok. Oralardan da geçtik. Kaç adet muhtarımız ellerini gösterdi, parçalanmış ellerini. Dediler ki ‘Biz kendi çabalarımızla ya komşularımızı kurtardık, ya cansız bedenlerini toprağa verdik. İlk siz geliyorsunuz’ dediler.”

“Çok büyük bir yıkım yaşadık”

“O felaket gününden sonrasında, günlerce Adıyaman’a gelen giden olmadı. Adıyaman’ın sokakları, binaların altından gelen seslerle doldu. Enkaz altında yardım bekleyen, kurtarılmayı bekleyen insanlarımızın sesiyle yasa boğuldu. Çok büyük bir acı yaşadık. Çok büyük bir yıkım yaşadık.”

“Adıyaman asla konuşulmuyordu, sanki yoktu”

“Ben, depremin üçüncü gününden itibaren bölgedeydim. Depremin beşinci günü, doğrusu cuma günü akşam saatlerinde Adıyaman’a intikal ettim.Adıyaman’ın ilk andan itibaren ‘üvey evlat’muamelesi gördüğüne yerinde şahitlik ettim. Pek çok il konuşuluyordu fakat Adıyaman asla konuşulmuyordu, sanki yoktu.”

İzmir nere, Adıyaman nere?”

Bizim geldiğimiz istikametten şehre giriş yolu tamamen kapalıydı. Ve şehrin girişindeki yolun açık olduğu bir mahalleye doğru girdik. Baktık bir enkaz var ve iş makinası çalışıyor. Geçmiş olsun diye yaklaştığımızda, o iş makinasının sahibi geldi. ‘Başkanım’ dedi ‘ben İzmir’den geldim. Bu makinayı da İzmir’den getirdim.’ İzmir nere, Adıyaman nere?”

İlk 14 günün 9’unu tamamen bu bölgede geçirdim”

Depremin üçüncü gününden itibaren hep deprem bölgesindeydim. İlk 14 günün 9’unu tamamen bu bölgede geçirdim. Ve ilk 14 günde 11 ilin tamamını hatta pek oldukça ilçeyi de ziyaret ettim. Vatandaşlarımızın yaşamış olduğu acıyı idrak etmek, elimizi uzatabilmek, seslerini duyurabilmek için yapmamız ihtiyaç duyulan her her neyse, onu yapmak için buradaydım.”

Yardım eli uzatılmamış insanlarımıza ulaştık”

Arabamızla ilçe ilçe, köy köy gittik. Girilmemiş sokaklara girdik. Benzin kuyruklarında bekledik. Yardım eli uzatılmamış insanlarımıza ulaştık.İmkânlarla ihtiyacı olanları buluşturmaya çalıştık. Arama kurtarma çalışmasının başlamadığı enkazların başındaki çaresizliği gördüm. Ateşin düşmüş olduğu yerleri gördüm. Acıyla kahrolmuş sokaklarda yürüdüm.”

Adıyaman’da büyük bir kentleşme ve konut sorunu yaşanıyor’ demiştim”

Adıyaman’a, partimizin kuruluşunun ardından ilk kere 26 Kasım 2020 günü gelmiştim. 3 yılı geçmiş. O gün demiştim ki, ‘Adıyaman’da büyük bir kentleşme ve konut problemi yaşanıyor.’ O gün, ‘Adıyaman’ın kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Hem konut problemininin çözülmesi için hem de afetlere karşı önlem alabilmek için kentsel dönüşüme gereksinim var’ demiştim. Ta 3 yıl ilkin.”

1 binada çalışma var, 100 binada çalışma yok

Ve o ilk haftaki bölge ziyaretimizde Türkiye’ye hep şunu anlattık, ‘Bakın’ dedik ‘televizyonları açtığınızda hep bir kurtarma operasyonu görüyorsunuz değil mi, makinalar çalışıyor. Ama makinanın çalmış olduğu bir bina var ise, makinanın çalışmadığı enkaz halinde bekleyen, altında canlı veya cansız bedenlerin olduğu bir ihtimal yüz bina var. 1 binada emek verme var, 100 binada çalışma yok.’”

Türkiye Cumhuriyeti bu kadar zayıf bir devlet değil

Evet, bir sene oldu. Tam 365 gün. Dememişler miydi bizler bir yılda bu konutları tamamlayacağız diye? Hatırlayalım, depremden sonrasında, ki zelzele seçimlerden üç ay ilkin olmuştu. Seçimlerden ilkin ne laflar verdiler, neler neler neler neler? Konut sözü de verdiler ama yok. Türkiye Cumhuriyeti bu kadar cılız bir devlet değil dostlar.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.