11 okunma

Anıyor ve anlıyoruz

ABONE OL
6 Şubat 2024 21:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli asrın felaketinin birinci yıldönümü için “Bir yıldır gönülden gönüle köprü kurduğumuz depremzede vatandaşlarımızın acısını paylaşıyor, her daim yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Farkındalığı olan depremzede bir kent olarak bu acıyı anıyor ve anlıyoruz”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, 6. Şubat Sarsıntısının birinci yıldönümü hasebiyle ileti yayınladı. Acıların birinci günkü üzere taze olduğunu vurgulayan Lider Büyükakın “Depremin yaşandığı birinci saatlerden bugüne kadar her vakit depremzede vatandaşlarımızın yayında olduk, olmaya da devam edeceğiz”dedi. Lider Büyükakın şöyle devam etti:

1999 Marmara Sarsıntısında büyük yara alan bir kentin gerek psikolojisini, gerek toplumsal dokusunu, gerekse fiziki yapısını düzeltmek, yine inşa etmek için evvel insan diyerek çıktığımız yolda çok şükür kendi yaralarımızı sarmayı, kenetlenmeyi ve yenilenmeyi başardık. Acıyı yaşamış, süreci deneyimlemiş bir kentin belediye lideri olarak bu sefer sorumluluğumuz, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 vilayetimizi etkileyen Kahramanmaraş Sarsıntısının gerisinde bıraktıklarına sarılmak, o bölgede kendi deneyimlerimizi aktarmak ve bir kenti yine ayağa kaldırmak üzerine oldu. Zelzelenin birinci saatlerinden itibaren arama kurtarma, enkaz kaldırma dahil tüm gerekli çalışmalar için gruplarımızı seferber ettiğimiz Hatay Defne bölgemizde, çadırkent ve konteyner kentler kurarak kalanların âlâ şartlarda yaşamasına çaba ettik. Temel muhtaçlıklar dahil tüm gerekliliklere karşılık verebilmek ismine ağır bir mesai harcadık. Bir kentin muhtaçlığı olan tüm toplumsal imkanları oluşturmaya itina gösterdik. Kurduğumuz hastane ile bölge halkının sıhhat muhtaçlığına karşılık verirken kentin gerek iktisadını gerekse sosyo-kültürel hareketliliğini sağlamak ismine çarşılar oluşturduk. Dün yanlarındaydık, bugün de onlarlayız, yarın da olacağız. Gayemiz unutmak ya da unutturmak değil, bu türlü bir acı biliyoruz ki aslında hafızalarımızda daima taze kalacak. Kocaeli olarak acılarımızdan öğrenmeyi, acılarımızdan büyümeyi nasıl ki başarabilmişsek inanıyorum ki tekrar birlikte öğreneceğiz, büyüyeceğiz ve yeniden başaracağız. Allah bir daha bu türlü acılar yaşatmasın. Sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet etsin. Geride kalanlara da sıhhat ve afiyet versin. Anıyoruz ve anlıyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.