• Şehir Alanya
  • 6 Şubat’ın yıldönümünde hüzün – “İlk işimiz afetlere hazır olmak”
7 okunma

6 Şubat’ın yıldönümünde hüzün – “İlk işimiz afetlere hazır olmak”

ABONE OL
6 Şubat 2024 22:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Kahramanmaraş merkezli 11 vilayette 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen zelzelelerde hayatını kaybeden vatandaşlar Lüleburgaz Belediyesi’nce düzenlenen merasimle anıldı. Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli; “İlk işimiz afetlere hazır olmak. Güçlü binalarda, güçlü binalarda yaşamayı öncelikle bilmeli ve bilinçlenmeliyiz” dedi. Lider Gerenli, sarsıntıya dayanıksız olduğu tespit edilen Lüleburgaz Belediyesi hizmet binasının yerine yapılması planlanan yeni belediye binası ile ilgili de birinci kere konuştu.

6 Şubat 2023’te 50 binden fazla kişinin hayatını yitirdiği Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yıldönümünde Lüleburgaz Belediyesi’nce anma programı düzenlendi.

Kongre Meydanı’nda düzenlenen merasimde sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlar için hürmet duruşunda bulunuldu.

Meydanda kurulan çadırlarda ise Lüleburgaz’daki sivil toplum kuruluşları tarafından afetler ile ilgili bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirildi, ‘Seni Unutmadım Arkadaşım’ sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında vatandaşlar depremzede çocuklara ulaştırılmak üzere oyuncak ve kırtasiye materyali getirdi.

Törene Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, eşi Aysu Yetim Gerenli, lider yardımcıları Leyla Güncer, Kemal Pektaş, Bakut Arama Kurtarma Derneği Kırklareli Vilayet Temsilciliği, Lüleburgaz Doğal Afet Arama Kurtarma, Trakya Afet Gönüllüleri Tabiat Muhafaza Derneği, Afet ve Acil Haberleşme TRAC Lüleburgaz ve Türk Kızılay Derneği Lüleburgaz Şubesi üyeleri katıldı.

“İLK İŞİMİZ AFETLERE HAZIR OLMAK”

Belediye Lideri Gerenli, merasimde yaptığı konuşmada afetlere hazırlıkta en değerli adımın bilinçlenme olduğunu belirterek; “Bundan tam bir yıl evvel sabah çok büyük bir acıyla uyandık, yüzyılın felaketi. Kahramanmaraş sarsıntıları hepimizi derinden sarstı. Ben üç tane canımı, bir çalışma arkadaşımı bu sarsıntıda kaybettim. Göçük altından aylar sonra çıkarıldı, kimsesizler mezarlığında bulabildik onları. 53 binden fazla canımızı kaybettik, yüz binlerce canımız yaralandı, evsiz, barksız, yurtsuz kaldılar. Afetler maalesef Türkiye’nin gerçeği. Bunun şuurundayız ve bununla bir arada Lüleburgaz Belediyesi olarak bu yılı Lüleburgaz’da ‘Afet ve Uyum Yılı’ olarak ilan ettik. Afetlerle ilgili en kıymetli şey şuurlu olmak ve afetlere hazırlıklı olmak. Hepinizin bildiği üzere, binalar öldürüyor sarsıntılarda. 12 Kasım 1999 Düzce zelzelesinde istekli doktor olarak 8 saat sonra alana gittiğimde kaybettiğimiz canların yanında, göçük altından çıkanların durumunu gördükçe içim parçalandı. O nedenle birinci işimiz afetlere hazır olmak. Güçlü binalarda, sağlam binalarda yaşamayı öncelikle bilmeli ve bilinçlenmeliyiz” sözlerini kullandı.

“TARTIŞMALAR BENİ DEHŞETE DÜŞÜRDÜ”

“Aklın ve bilimin rehberliğinde sarsıntılara hazırlıklı olacağız” diyen Gerenli; “Lüleburgaz kamuoyunun Lüleburgaz Belediyesi hizmet binasının boşaltılması ile ilgili konuştuğu hususlar, yaptığı tartışmalar beni dehşete ve büyük bir derde düşürdü. Tekraren konusunda uzman gruplarla yaptığımız çalışmalar sonucunda binamızın riskli olduğunu, zelzeleye dayanıksız ve güçlendirilemez olduğunu belirledik. Tek bir Lüleburgazlı hemşerimizin burnunun kanaması benim sorumluluğumdadır. O yüzden binaları sağlıklı yapacağız. Çabucak gerisinden Mercan Çarşısı konuşuldu. Yıllar öncesinden yıkım kararı alınan yerle ilgili tartışmalar başladı. Göçük altından kurtarmak değil, insanları göçük altında kalmayacak, sağlam binalarda yaşatmak zorundayız. En büyük sorumluluğumuz bu. Sel felaketi yaşadık, o insanların orada yaşamasını engellememiz gerekiyor. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Evvel bu şuurun yerleşmesi için çaba edeceğiz” diye konuştu.

YENİ BELEDİYE BİNASINI KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

Başkan Gerenli, “Bina Sarsıntı Risk Analizi” sonucunda sarsıntıya dayanıksız olduğu tespit edilen Lüleburgaz Belediyesi hizmet binasının yerine yapılması planlanan yeni belediye binası ile ilgili de birinci sefer konuştu.

Projenin görsellerini kamuoyu ile paylaşan Gerenli; “Şimdi Lüleburgaz’da Lüleburgaz’a yakışan, Lüleburgaz halkının toplumsal ve ekonomik hayatına daha fazla katkı sağlayacak, kendi gücünü üreten, gri suyunu kullanabilen, üzerinde terasların olduğu, kent siluetini bozmayacak, çağdaş bir yapı kazandıracağız. Lüleburgaz’da 40 adet afet toplanma noktasının hepsini kamuoyuyla paylaşıyoruz. Afet uyum merkezimiz itfaiye binamızda, yedekleriyle birlikte hazır. Gönüllülerimiz hazır, daima birlikte gerekeni yapacağız. Fakat evvel bu şuuru topluma kazandırmak zorundayız. Maalesef canlarımızı yitiriyoruz, daha aydınlık bir gelecek, daha inançlı bir ülke ve kent için hepinizi vazifeye davet ediyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli sarsıntıda hayatını kaybedenler anısına karanfil bıraktı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.