6 okunma

Yeme alışkanlığı bebeklikten kazanılıyor

ABONE OL
12 Ocak 2024 09:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Çocuklar aileyi denetim altında tutmak istiyorsa da yemek istemiyor

Çocuklarda aşikâr durumlarda iştahsızlık yaşandığına işaret eden uzmanlar, enfeksiyon durumunda çocuklarda iştahsızlık olabileceğini söz ediyor. Yemek istememenin ruhsal nedenlerine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Çocuk aileyi denetim altında tutmak istiyor olabilir ya da yemek ortamından hoşlanmıyor olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, çocuklarda beslenme konusunu kıymetlendirdi.

Çocuk neden yemek yemek istemiyor?

Çocukların neden yemek istemediklerine ait Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Öncelikle yemeğin ne vakitte ne formda sunulduğu çok kıymetli. Enfeksiyon durumunda çocuklarda iştahsızlık olabilir. Bu noktada proteinli besinleri çocuklara vermek gerekiyor. Ruhsal sebeplere gelecek olursak çocuk aileyi denetim altında tutmak istiyor olabilir ya da yemek ortamından hoşlanmıyor olabilir.

Porsiyonları çocuğun kendisi ayarlaması gerekiyor. Bu biçimde ilerlenirse beslenme sağlıklı bir süreç haline gelmiş olur.” dedi.

Beslenme süreci anne sütü ile başlıyor

Beslenme sürecinin birinci başta anne sütü ile başladığını ve 6 aydan sonraki sürecin çok değerli olduğunu lisana getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Çünkü yeme alışkanlığı bebeklikten kazanılıyor.” dedi.

Çocuğun yemek yememesi ne vakit sorun teşkil eder?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Eğer çocukta önemli bir kilo kaybı ya da halsizlik varsa yemek yeme müddeti çok uzun sürüyorsa bu durum artık sorun haline gelmiş demektir.” diye konuştu.

Fazla kilolu çocuklarda evvel kilo alımı durdurulmalı

Obezitenin şu an çocuklarda yüzde 60 durumda olduğunu tabir eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, şöyle devam etti:

“Avrupa maalesef bu mevzularda yüksek sıralarda. Şişman çocuklara çabucak diyet yaptırmıyoruz, öncelikle kilo alımını durdurmaya çalışıyoruz. Lakin şayet ki çocuk 2 yaşından küçükse, motor gelişiminde bir gerilik varsa o noktada zayıflaması gerekir. Çocuklarda obeziteye yol açan şekerli yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, çocuklar yemek yemediği vakit ailelerin baskı yapmaması gerektiğine işaret ederek, çocuğa yemek üzerinden ödül ceza sistemi yapılmamasının ehemmiyetini de vurguladı.

Çocuk ailedeki beslenme alışkanlıklarına ahenk sağlıyor

Çocukların büyüdüğü aile ortamındaki beslenme alışkanlığına ahenk sağladığını da kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Bunun için çocuğa farklı seçenekleri de yediklerinin beraberinde sunmak gerekiyor. Fakat çok fazla seçenek sunulup çocuğun başı karıştırılmamalı. Öbür seçeneklerin tadını alması sağlanmalı.” dedi.

Seçenekleri renklendirmek için neler yapılmalı?

Yemek yeme sürecinde çocuğu tek başına bırakmamak ve masaya ailecek oturmanın da gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Yemekler çocuğa sırasıyla gelmelidir. Şayet çocuğun pilav yahut makarnaya direkt yönelimi varsa proteinli besinle başlamak gerekiyor. Tabağı şekillendirmek de iştah artırıcı olabilir. Yemek esnasında oyun kurulabilir.” dedi.

Çocuk gün içinde iki porsiyon zerzevat, iki-üç porsiyon meyve ve iki bardak yoğurt yemiyorsa bu noktada kâfi beslenmemiş olduğunu kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Bu noktada vitamin takviyelerinden yararlanılabilir. Lakin bunu bilinçsiz bir formda kullanmamak gerekir.”şeklinde kelamlarını tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.