• Şehir Alanya
  • Türkiye Japonya dostluğu’nun 100.yıl dönümünde türkiye’nin birinci bronze sertifikalı japon mutfak sanatları programı topkapı üniversitesi usla’da başlıyor
9 okunma

Türkiye Japonya dostluğu’nun 100.yıl dönümünde türkiye’nin birinci bronze sertifikalı japon mutfak sanatları programı topkapı üniversitesi usla’da başlıyor

ABONE OL
12 Ocak 2024 11:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Topkapı Üniversitesi USLA (Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi) gastronomi dünyasının birincilerine mesken sahipliği yapmaya devam ediyor. Topkapı Üniversitesi USLA ve Uzakdoğu Mutfak Akademisi işbirliği ile hayata geçen Bronze sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı Türkiye’de bir prensip imza atıyor.

Türkiye’nin birinci Japon Mutfak Sanatları Programı, Türkiye Japonya dostluğunun 100. yıl dönümünü kapsayan 2024 kış eğitim döneminde Topkapı Üniversitesi USLA’da başlıyor. Uzakdoğu Mutfak Akademisi ve Topkapı Üniversitesi USLA işbirliği ile ve Japonya İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi, Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin’in iştirakiyle 11 Ocak tarihinde Topkapı Üniversitesi USLA Kanyon Kampüsü’nde tanıtımı gerçekleştirilen Türkiye’nin birinci Bronze sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı kesime taraf vermeye hazırlanıyor.

Uzakdoğu Mutfak Akademisi’nin birinci programı olan Bronze Sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı, 2013’te “Japonların Klâsik Beslenme Kültürleri” olması nedeniyle UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras olarak tescil edilen ve “Washoku” olarak anılan Japon Mutfağı’nın, bilinen ve keşfedilmeyi bekleyen birçok değerli ögesinde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Program, şeflerin ürettikleri eserleri yeterli tanımalarını, temel kavram, materyal ve tekniklere hakim olmalarını sağlayarak yaratıcılıklarını bir üst dereceye taşımayı, öğrencilerine mutfağın özünü en yanlışsız halde anlatmayı hedefliyor. İlerleyen yıllarda farklı ülke mutfaklarını da kapsaması öngörülen program, sektörün önde gelen temsilcileri, dernek liderleri, şefler ve gastronomi liderlerinden ağır ilgi görüyor.

“Gastronomi alanında Türkiye’de bir unsur imza attığımız için mutluyuz”

Açılış konuşmalarında kelam alan Japonya İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi: “2024’ün Türk Japon diplomatik münasebetlerinin 100. yılı olması sebebiyle yıl boyunca birçok aktiflik düzenlenecek. Bu aktiflik de bunun bir nişanesi. Bugün burada gerçek Japon mutfağını tadacağınız için memnunuz.” dedi. 2024 kış eğitim periyodunda Topkapı Üniversitesi USLA çatısı altında başlayacak ve Türkiye’nin birinci Bronze sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı’nı kıymetlendiren Topkapı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin: “Türkiye’de bir unsur imza attığımız Bronze Sertifikasına sahip Japon Mutfak Sanatları Eğitim Programını Topkapı Üniversitesi USLA çatısı altında başlattığımız için gururluyuz. Başta programın master şefi Shunichi Horikoshi olmak üzere, ülkemizin Bronze Sertifika’lı şefleri Sinan Damgacıoğlu ve Didem Yalçınkaya ve emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.” dedi.

Ödüllü şefler öğrencilerini bekliyor

Topkapı Üniversitesi USLA mesken sahipliğinde hayata geçirilen Japon Mutfak Sanatları Programı, Uzakdoğu Mutfak Sanatları Akademisi kurucuları, Japon Mutfağı güzel niyet elçisi ve programın master şefi Shunichi Horikoshi, ülkemizin birinci Bronze Sertifika’lı şefleri Sinan Damgacıoğlu ve Didem Yalçınkaya idaresinde öğrencilerini karşılamaya hazırlanıyor. Profesyonel eğitim takımıyla Japon Mutfağı’nın tüm inceliklerinin paylaşılacağı eğitim süreci sonunda imtihanı muvaffakiyetle geçen iştirakçiler tüm dünyada hayat uzunluğu geçerli Bronze Sertifika’nın da sahibi oluyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.