• Şehir Alanya
  • Türk Eğitim Vakfı, Türk Sanat Müziğinin Unutulmaz İsmi Safiye Ayla’yı Kabri Başında Andı
10 okunma

Türk Eğitim Vakfı, Türk Sanat Müziğinin Unutulmaz İsmi Safiye Ayla’yı Kabri Başında Andı

ABONE OL
12 Ocak 2024 22:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Cumhuriyet devrinin önde gelen Türk Sanat Müziği sanatkarlarından olan Safiye Ayla Targan, vefatının 26. yıldönümünde bağışçısı olduğu Türk Eğitim Vakfı (TEV) idaresi ve bursiyerleri tarafından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anıldı.

Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Safiye Ayla Targan ve eşi merhum Şerif Muhiddin Targan, Safiye Ayla’nın 26. mevt yıldönümünde Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabirleri başında anıldı. 12 Ocak Cuma günü gerçekleşen anma merasimine, Targan Ailesi yakınlarının yanı sıra TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, TEV yetkilileri ve bursiyerleri de katıldı.

Atatürk’ün en beğendiği seslerden biri olan ve birebir vakitte Cumhuriyet devrinin en kıymetli sanatkarları ortasında yer alan Safiye Ayla ve eşi merhum Şerif Muhiddin Targan’ın anıldığı merasimde konuşan TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, şunları söyledi: “Vakfımızın çalışmalarına dayanak olabilmek adına bütün mal varlığını bağışlayan, Türk Sanat Müziğinin en şık sanatkarlarından Safiye Ayla’nın vefatının üzerinden 26 yıl geçti. Sesiyle ve sanatıyla ilham kaynağı olan Safiye Ayla’nın ismini burslarla yaşatmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Birebir zamanda TEV Mütevelliler Heyeti Üyesi olan değerli bağışçımız bugüne kadar maddi dayanağa gereksinimi olan 1.953 öğrencinin eğitim hayatına ışık tuttu. Vakfımız yaşadığı sürece kendisini anmaya devam edeceğiz. Huzur içinde uyusun.”

TEV HAKKINDA

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi imkanları hudutlu olan öğrencilere burs dayanağı vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 270 bin yurt içi ve 2 bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıyeten Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere gereksinim duydukları eğitimi lise seviyesinde sağlamak hedefiyle kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) ismiyle eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.