• Şehir Alanya
  • Trafik denetleme şube müdürü Ayhan Saraç ranyo trafik’e konuştu
17 okunma

Trafik denetleme şube müdürü Ayhan Saraç ranyo trafik’e konuştu

ABONE OL
12 Ocak 2024 19:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç, Radyo Trafik ortak yayınında 2023 yılını kıymetlendirdi, trafik kazalarını ve yoğunlukları önlemek için yapılan çalışmalar hakkında kıymetli bilgiler verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç, Radyo Trafik özel yayınında geride bıraktığımız 2023 yılının trafik datalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Trafik kazalarının önlenmesi için yapılan çalışmaları anlatan Saraç, merak edilen birçok hususa da açıklık getirdi.

“ARAÇ VE ŞOFÖR SAYISI ARTTI, YOLLAR BİREBİR KALDI”

“Trafik kazaları önlenebilir, uymadığımız birtakım kurallar trafiği daha inançsız hale getiriyor.” diyen Ayhan Saraç, 2023 yılı içinde Türkiye genelinde şoför ve araç sayısının arttığına vurgu yaptı. Saraç, İstanbul, İzmir, Ankara bağlamında bir öncesi yıla nazaran araç sayısının yüzde 9 arttığını söylerken, “Şubat zelzeleleri sonrasında zelzele bölgesinden büyük vilayetlere göç eden vatandaşlarımız da oldu. Bu da trafiğin artmasını sağladı. Resmi sayılara nazaran şoför sayısı da yüzde 4 oranında arttı. Ancak yollarımız birebir oranda artmadı. Münasebetiyle yolların kapasitesi trafiği kaldırmıyor. Emniyet teşkilatında trafik hizmetlerinde misyonlu işçi sayısı 24 bin. Emniyet teşkilatı içindeki hissemizi artırmamız gerekiyor. Trafik güvenliğinde ileri seviyede olan ülkelere nazaran geriden geliyoruz. Fahri Trafik Müfettişliği müessesiyle bu açığı kapatmaya çalışıyoruz. Teşkilat içindeki hissemizi artırmak üzere bir maksadımız var. Bütün polislere ekstra trafik eğitimi veriyoruz. Trafik polisleri yollarda trafiği tanzim etmek için yollardalar lakin kaza üzere, uygunsuz park üzere ihbarları da pahalandırmak zorundalar.” biçiminde konuştu.

“GEREKLİ MÜDAHALELER YAPILIYOR”

İstanbul’da trafik grubu çalışanının artırılacağını söyleyen Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç, “Bütün vilayetlerde yoğunluk haritalarına nazaran, KGYS sistemleriyle kimi kritik noktaları belirleyip gerekli müdahalelerde bulunuyoruz. Çok sayıda aracın bir noktadan geçmeye çalışması ister istemez yoğunluk oluşturuyor. Biz daha çok emniyet şeridi üzere ihlal yapılan yerlere müdahale ediyoruz.” dedi.

“MOBESE KAMERALARI DA CEZA YAZMAYA BAŞLAYACAK”

Saraç, EDS sistemlerinin belediyeler tarafından kurulan ve işletilen sistemler olduğunu hatırlatarak, “Biz bu imgelere nazaran ceza uyguluyoruz. Fakat birçok bölgede biz kendi sistemlerimizi de kullanıyoruz. Takımları görmediğiniz yerlerde biz yokuz diye düşünmeyin. Biz elektronik sistemlerle gerekli denetlemeleri yapıyoruz. Bunun yanı sıra takım sayımızı da arttırmaya çalışıyoruz. Bir yerde çok sorun varsa orada tıpkı vakitte çok polisin olması sorunun bir modülü haline geliyor. Çok polisin olması tahlil olmayabiliyor. Biz gereken yerde gerektiği sayıda takımla çalışıyoruz. Örneğin trafik mevzuatına nazaran ışıklı bir kavşakta polisin olmaması gerekir. Lakin biz ışığın yetmediği yerlere takım yönlendiriyoruz. EDS sistemlerini aslında aktif kullanıyoruz. İlerleyen süreçte çok daha âlâ sistemleri hayata geçireceğiz. MOBESE kameraları da ceza yazmaya başlayacak. Vakitle tüm kameralar sisteme dahil edilecek. Lakin hedef ceza yazmak değil, insanlarda bir şuur oluşturmak.” değerlendirmesini yaptı.

“TRAFİK BİR ÜSTÜNLÜK ALANI DEĞİLDİR”

2023 yılında hastane dataları hariç 2 bin 984 kişinin kaza yerinde hayatını kaybettiğini kaydeden Ayhan Saraç, “Trafik bir üstünlük alanı değil, hepimizin ortak paydasıdır. Bu ortamda trafik kültürünü düzenleyen, hayat kurtaran trafik kurallarına uymak gerekiyor. Uymadığınız bir park kuralı, oburunun hayatına mal olabiliyor. Sis tek başına bir kaza metodu değil. Siz sisli bir ortamda önümde sanki riskli bir durum var mı diye düşünüp bunları hesaba katmazsanız ve sürat yaparsanız kaza yaparsınız. Bu kazanın nedeni sis değildir. Sis kazanın sebeplerinden biridir.” ihtarında bulundu.

“ARAÇ SİRKÜLASYONUNUN EN ÇOK OLDUĞU VİLAYET İSTANBUL’DA ÖLÜMLÜ KAZA SAYISI DAHA AZ”

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç, Türkiye’de en çok araç geçişişinin yaşandığı ilin İstanbul olmasına karşın, Ankara’da ölümlü kaza sayısının İstanbul’a oranla daha çok olduğunu söyledi. Saraç, bunları takip edip, nedenlerini bulup buna nazaran tedbirler almaya çalıştıklarından bahsetti.

“HIZ HUDUTLARI ARTIRILMAYACAK”

Radyo Trafik dinleyicilerinden gelen soruları da yanıtlayan Saraç, en merak edilen mevzulardan biri olan sürat hudutlarıyla alakalı, “Hız hudutları arttırılmayacak. Yerleşim yerlerindeki sürat limitlerinin standart hale getirilmesini hedefliyoruz. Birebir standarda bağlı yollarda tıpkı sürat limitlerinin olmasını istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bunu tüm Türkiye’de yapacağız.” açıklamasında bulundu.

“KİMSE HAKSIZLIĞINI KABUL ETMEK İSTEMİYOR”

Kaza tutanakları konusunda yaşanan baş karışıklığı da Trafik Denetleme Şube Müdürü Saraç’ın gündemindeydi. Trafik kazalarına müdahale konusunda suratı artırmak için tabletler üzerinden düzenleme yaptıklarını aktaran Saraç, “Olması gereken yalnızca maddi hasarlı trafik kazasında tarafların kendilerinin tutanak düzenlemesidir. Lakin kimse haksızlığını kabul etmek istemiyor. Bu nedenle sistem aksıyor. Kamu araçları herkesin araçları olduğu için bu araçların karıştığı kazalarda grupların gelmesi mecburidir. Polis maddi hasarlı kazada yalnızca kazaya karışan birinde ehliyet yoksa ve kamu aracı karışmışsa müdahale eder. İnsanların ekip beklerken trafiğin aksamasının sebebi polisin müdahale etmemesi değil, bireylerin kurala uymaması. Bizim de bir öncelik sıramız var. Resmi araçların karıştığı ve ölümlü ya da yaralanmalı trafik kaza noktalarına polis yönlendiriyoruz.” diye konuştu.

“MOTOSİKLET KONTROLLERİ ARTACAK”

Ayhan Saraç, motosikletlerin karıştığı kaza sayısının arabalardan sonra ikinci sırada geldiğini de bildirdi. Türkiye genelinde ölümlü-yaralanmalı kazaya karışan araba sayısının 2023 yılında 188 bin 445, motosikletlerin sayısının 93 bin civarında olduğuna vurgu yapan Saraç, “Pandemi sonrasında motosiklet kullanımı arttı. Kuryelerin disipline edilmesi ve yetkilendirilmesi konusunda çalışmalarımız var. Bu sistem hayata geçtiği vakit kusurdan yalnızca kurye sorumlu olmayacak. O kuryenin logosunu taşıdığı kurum da sorumlu olacak. Trafik gruplarımızın bir kısmını sivil olarak görevlendiriyoruz. Bilhassa bu sivil takımlar, polisi gördüğünde kaçıp trafik güvenliğini tehlikeye atan motosiklet şoförlerine yaptırım uyguluyorlar. Ayrıyeten, birtakım kamera tanıma sistemlerini hem önden hem de geriden plaka okuyacak biçimde düzenleyecek teknik bir çalışma yapıyoruz. Bu da motosikletlilerin kontrolüne katkı sağlayacak.” tabirlerini kullandı.

Ayhan Saraç, “İzmir’deki etraf yollarında EDS yoksa KGYS kameralarını kullanarak sürat tespit etmeye yönelik çalışıyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.