8 okunma

Tire’ye pak güç geliyor

ABONE OL
12 Ocak 2024 09:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Tire Gazi Mustafa Kemal Atatürk Stadyumu’nun çatısına GES (Güneş Güç Santrali) kuruluyor. Çalışmaların son evresine geldiği proje Türkiye’de “Kamu Güç Performans Sözleşmesi” kapsamındaki birinci uygulama olma özelliğini taşıyor. Santralin devreye girmesi ile birlikte Tire Belediyesi elektrik sarfiyatının yarıdan fazlasını karşılayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, İZENERJİ, İZGÜNEŞ şirketleri ve Tire Belediyesi işbirliği ile Tire Gazi Mustafa Kemal Atatürk Stadyumu çatısına GES kuruluyor. Proje, dünyada ESCO olarak bilinen Türkiye’de ise “Kamu Güç Performans Sözleşmesi” olarak düzenlenen mevzuat kapsamındaki birinci uygulama olarak öne çıkıyor. Kamu kaynağı kullanmadan 29 milyon liralık yatırımla stadyumun çatısına inşa edilen GES ile Tire Belediyesi elektrik sarfiyatının yarıdan fazlasını karşılayacak. Yaklaşık 6 bin metrekare alana yerleştirilecek 2 bin 260 panel sayesinde yılda 1 milyon 890 bin kilovatsaat güç üretilecek. 1.300 kWp şurası gücü bulunan santral, 15 yıl uzunluğunda İZGÜNEŞ tarafından işletilecek. Bu mühlet zarfında Tire Belediyesi yüzde 10 indirimli elektrik alırken, devir sonunda santralin mülkiyeti Tire Belediyesi’ne bedelsiz devredilecek.

Kamunun güç gereksinimi özel bir bütçe olmadan sağlanıyor

İZENERJİ İdare Şurası Lideri Ali Ercan Türkoğlu, yatırımın değerine değinerek şunları söyledi: “Tire iktisadına yenilenebilir güç vizyonunu destekleyecek formda yarar sağlanıyor. Tire Belediyesi’nin güç muhtaçlığının yüzde 70’ini tek başına karşılayacak bir proje. Büyükşehir ve Tire Belediyesi’nin kaynaklarını kullanmadan, özel bölüm işbirliği ile 15 yıllık bir tasarrufla yatırımı ödeyecek halde projemiz hayata geçiyor. Kamunun güç muhtaçlığını özel bir bütçeye muhtaçlık duymadan sağlıyoruz.”

“Kamu kaynağı kullanmadan yapılan bir yatırım”

Tire’ye yapılan bu yatırım için büyük heyecan duyduklarını belirten Tire Belediyesi Lider Yardımcısı Sefa Yıldırım, “Çevreye ve tabiata ziyan vermeden pak güç üretmek çok değerli. Türkiye’de birinci sefer bir lokal idare Güç Performans Kontratı kapsamında stadyum çatı GES projesini hayata geçirdi. Daha evvel bu projeyi yapan hiçbir mahallî idare yahut kamu kuruluşu yok. Tire Belediyesi, İZGÜNEŞ ve İZENERJİ olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde biz gerçekleştiriyoruz. Belediyenin, kamu kurum ve kuruluşlarının öz kaynaklarını kullanmadan bir yatırım yapıyoruz. Bundan da gelir elde edeceğiz. Üretilen elektrik, Tire Belediyesi’nin tükettiği elektriğin yüzde 50’sini karşılayacak. Bu da önemli bir sayı. Aylık 2,5 milyon liralık elektrik masrafımız var. Bu çalışma ile belediyenin elektrik masraflarında yaklaşık 1,5 milyon liralık tasarruf sağlamış olacağız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.