9 okunma

Tarihi Camii Cuma Namazıyla İbadete Açıldı

ABONE OL
12 Ocak 2024 19:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Osmanlı son periyot yapıtlarından, bilhassa nakış işlemeleri ve süslemeleriyle bir sanat şaheseri olan 118 yıllık Karahoca eski Camii (Hüseyin bin Mehmed Camii) onarımının bitmesiyle ibadete açıldı.

Haymana Belediyesi’nin teşebbüslerinin akabinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından evvel tescillenen akabinde restore edilen Karahoca Camii, cuma namazıyla ibadete açıldı. Caminin açılışı, Haymana Kaymakamı Osman Sak, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Haymana Belediye Lideri Özdemir Turgut, Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu, Bölge Müdürü Gökhan Bahçecik, AK Parti, MHP ve CHP İlçe Liderleri, Meclis Üyeleri, Muhtarlar, STK Liderleri ve vatandaşların iştirakiyle gerçekleşti.

Turgut “İlçemiz Bir Tarihi Pahasına Daha Kavuştu” Kuran-ı Kerim tilavetinin akabinde bir konuşma yapan Haymana Belediye Lideri Özdemir Turgut “Burası yıkık dökük harabe bir haldeydi, teşebbüslerimizin akabinde Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce restore edildi. Biz de Haymana Belediyesi olarak kamulaştırma kararı alıp bu alanda bir meydan ve etraf düzenlemesi çalışması gerçekleştirdik. Mübarek üç ayların başladığı bugün de bilhassa açılışımız yapmak istedik. Burada birebir emeği olan AK Parti Milletvekilimiz Zeynep Yıldız başta olmak üzere Karahocalı meclis üyemiz Talip Kapıcı, muhtarımız, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Hayırlı olsun.” dedi. Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu ise konuşmasında “Milli Gayretin son kalesi, yıkılmayan kalesi Haymana’nın bu hoş köyünde bu türlü bir yapıtı açmanın gururu hepimize nail olur inşallah. Milletvekilimizin ve Belediye Liderimizin uğraşları, Vakıflar Ankara Bölge Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla bu yapıtı cemaatiyle buluşturuyoruz. Rabbim cemaatini bol etsin.” dedi.

Yıldız “Bu Bir Grup Çalışması, Türkiye Büyük Bir Kadrodur.”

Bu mescidinin Son Kale Haymana’da manevi kıymeti son derece yüksek bir eser olduğunu

belirten AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız “Bu yapıtın ayakta durmasını sağlayan

gerçekten vakıf medeniyeti olduğumuz bize her dakika hissettiren TİKA’yla dünyanın her

yerinde, Kültür Bakanlığı ile de yurdumuzda eserlerimize sahip çıkan Cumhurbaşkanımız

Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Kültür Bakanımıza, Vakıflar Genel Müdürümüze,

bölge müdürümüze, Belediye Liderimize, Ak Parti İlçe teşkilatımıza ve bu köylü olan meclis

üyemize teşekkür ediyorum. Bu bir ekip çalışması, her vakit söylüyoruz Türkiye büyük bir

takımdır.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Haymana Belediye Lideri Özdemir Turgut, dayanaklarından ötürü

milletvekili Zeynep Yıldız’a ve Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu’ya teşekkür plaketi sundu.

Kurdele kesitinden sonra Haymanalı İlahiyat profesörü Orhan Çeker’in vaazı ve kılınan Cuma

namazıyla Karahoca Cami ibadete açıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.