• Şehir Alanya
  • Su eserleri ihracatı 2023 yılında 1,7 milyar dolara ulaştı
8 okunma

Su eserleri ihracatı 2023 yılında 1,7 milyar dolara ulaştı

ABONE OL
12 Ocak 2024 09:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller Bölümünün ihracatı 2023 yılında 3,5 milyar dolara ulaştı. Su Eserleri Kesimi 1,7 milyar dolarlık ihracatla lokomotif oldu.

Türkiye Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Kesim Heyeti Lideri Sinan Kızıltan, “Su Eserleri bölümü olarak 2023 yılı ihracat maksadımızı birinci evvel yakalayan kesimlerin başında geliyoruz. 2023 yılında levrek ihracatımız yüzde 2 artışla 517 milyon dolar, çipura ihracatımız yüzde 12 artışla 418 milyon dolar olurken, Omega-3 deposu Türk somonu yüzde 9 artışla 376 milyon dolara yükseldi. Alabalık ihracatımız yüzde 12 artışla 112 milyon dolar, orkinos ihracatımız 51 milyon dolara ulaştı. 92 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz ve bunun yüzde 42’sinin AB ülkelerine yapıyoruz. 2023 yılında Rusya’ya 325 milyon dolar, İtalya’ya 188 milyon dolar, Birleşik Krallık’a 156 milyon dolar, Hollanda’ya 149 milyon dolar, Yunanistan’a 118 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Türkiye’nin su eserleri ihracatının yüzde 67’sini Egeli ihracatçılarımız gerçekleştiriyor. 2023 yılını Ege Bölgesi’nde 1 milyar 127 milyon dolarlık su eserleri ihracatıyla geride bıraktık. Su eserleri bölümü, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde besin eserleri ortasında 1 milyar dolar barajını geçen tek eser kümesi oldu.” dedi.

Türkiye geneli su eserleri ihracatında amacımız 2 milyar dolar

Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi ve İzmir Su Eserleri Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği Lideri Ufuk Atakan Demir, “Türkiye geneli su eserleri ihracatında maksadımız 2 milyar dolara ulaşmak. Türkiye’nin su eserleri üretim ve ihracatı bilhassa son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük aralık kat etti. Son 20-25 yıllık periyotta su eserleri ve hayvansal mamuller bölümünde dünyanın en çağdaş ve entegre tesislerini Türk girişimcilerimizin ülkemize kazandırması da ihracatı arttıran etkenlerden biri. 2024 yılında öncelikli pazarımız ortasında yer alan Afrika’ya yönelik olarak planlanacak çeşitli projeler ile dalımız eserlerini kıymetli bir potansiyel pazara yöneltmeyi hedefliyoruz. Çin’den ABD’ye, Rusya’dan Fransa’ya, İspanya’dan Singapur’a, dünyanın dört bir tarafında katıldığımız fuarlarda info-stantlarımız ve gerçekleştirdiğimiz tadım aktiflikleri ile bölümümüzü yurtdışında tanıttık. Kenya, Gana, Nijerya, Etiyopya, Venezuela, Panama, Cezayir, Libya, Katar, Suudi Arabistan, Mısır’da birebir performans ile çalışmalara devam etmeyi hedefliyoruz. Türk balıklarını Amerika, Avrupa Birliği, Çin’de sergileme çalışmalarımızı artırabilmek ismine, Ege, İstanbul, Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yerleşik birlikler ile güçlerimizi birleştirerek yalnızca su eserlerine yönelik bir Turquality projesi başlatmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.