• Şehir Alanya
  • Sabancı, 6 teşebbüsü 40 milyon TL’lik tohum yatırımıyla ‘kanatlandıracak’
8 okunma

Sabancı, 6 teşebbüsü 40 milyon TL’lik tohum yatırımıyla ‘kanatlandıracak’

ABONE OL
12 Ocak 2024 09:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Sabancı Topluluğu tarafından, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunma gayesiyle hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly teşebbüs hızlandırma programının ikinci devri tamamlandı. Sabancı ARF Almost Ready to Fly platformundan tohum yatırımı almaya hak kazanan teşebbüsler, Sabancı Center’da düzenlenen Demo Day etkinliğinde açıklandı. Topluluk içinden 4, Topluluk dışından 9 ve küresel olarak 3 teşebbüsün dahil olduğu program sonucunda, heyet değerlendirmesi olumlu sonuçlanan Carbon Centrum, Inodash, Nanoterial, Rumitech, Text2Test, UptechLabs toplam 39 milyon 650 bin TL’lik ek tohum yatırımına layık görüldü. Böylelikle Sabancı Holding, kelam konusu teşebbüslerde azınlık payına sahip olarak şirketlerin büyüme seyahatinin bir modülü oldu.

İKİ DEVİRDE, TOPLAM DAYANAK 140 MİLYON TL’Yİ BULDU

20 haftalık eğitim ve mentorluk sürecinde; eser ya da hizmet prototipini geliştirmek, birinci müşteri kontağını yapmak yahut kestiği fatura sayısını artırmak için girişimcilerin her birine sağlanan 30 bin dolarlık nakit takviye imkânıyla birlikte, ikinci faaliyet periyodu kapsamında teşebbüslere verilen toplam tıpkı ve takviye meblağı 78 milyon 385 bin TL oldu. Birinci faaliyet devrinde yapılan 60 milyon TL’lik dayanakla birlikte, Sabancı ARF Almost Ready to Fly teşebbüs hızlandırma programının start-up ekosistemine yönelik toplam dayanağı de 140 milyon TL’ye ulaştı.

DÜNYADAKİ DÖNÜŞÜM YENİ BİR İŞ BİRLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ MECBURÎ KILIYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Küme Başkanı Gökhan Eyigün, iki faaliyet periyodunda toplam 30 teşebbüsün büyüme seyahatine ortak olduklarının altını çizerken, “Dünyada yaşanan sürdürülebilirlik ve dijital odaklı dönüşüm, farklı bir iş birliği kültürünü de zarurî kılıyor. Bu iş birliği yalnızca birebir ölçekteki kurumların bilgi paylaşımından, ticari iştirakinden ibaret değil. İş birliğinde kurumlar ortası hiyerarşinin ortadan kalktığı; bilginin, fikrin, suratın, paha odaklı niyetin belirleyici olduğu bir nizamın içerisindeyiz. Sabancı ARF Almost Ready to Fly teşebbüs hızlandırma programının temel hedefi da bu dünya tertibinde, yeni, parlak fikirleri kanatlandırmak; onlara uçmayı öğrenecekleri bir ortam sunmak. Bu teşebbüslere azınlık hissedarı olmamızın altında yatan neden ise bugünün iş kültürüne uygun olarak, bu şirketlerin teşebbüsçü ruhunu yaşatabilmeye devam etmek. Sınırsız düşünmelerini, yaratıcı olmalarını, hayal kurabilmelerini teşvik etmek. İki periyotta de bizlerle birlikte olan tüm girişimcilerimizi tebrik ediyor, ikinci faaliyet devrimizde tohum yatırımı almaya hak kazanan tüm teşebbüslerimize yeni seyahatlerinde muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.