• Şehir Alanya
  • Lider Altay: “6 Tesisimizde Bir Yılda 68 Milyon 818 Bin 974 Kilovat Elektrik Gücü Ürettik”
5 okunma

Lider Altay: “6 Tesisimizde Bir Yılda 68 Milyon 818 Bin 974 Kilovat Elektrik Gücü Ürettik”

ABONE OL
12 Ocak 2024 16:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 6 adet metan gazından elektrik gücü üretim tesisinde 2023 yılında metan gazından 68 milyon 818 bin 974 kilovat elektrik gücü ürettiklerini; tesislerden bugüne kadar üretilen elektrik ölçüsü 719 milyon 541 bin 960 kilovat olduğunu söyledi.


Etraf dostu projelerle öne çıkan Konya Büyükşehir Belediyesi, güç gereksinimine tahlil sunarken sürdürülebilir bir etraf için global iklim değişikliğiyle uğraşını de faal biçimde sürdürüyor.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, global iklim değişikliğinin çevreyi tehdit eden en kıymetli ögelerin başında geldiğine dikkati çekerek, Büyükşehir Belediyesi olarak ulusal ve memleketler arası platformlarda değerli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

“Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla çevreci yatırımlara, tabiatın korunmasına ve yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımına ait Türkiye’ye örnek projeler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Lider Altay, bu kapsamda yaptıkları çalışmalardan birinin de metan gazından elektrik üretimi olduğunu söyledi.

“2023 YILINDA METAN GAZINDAN 68 MİLYON 818 BİN 974 KİLOVAT ELEKTRİK GÜCÜ ÜRETTİK”

Şehirlerin global arenadaki rolünün büyük bir kıymet taşıdığına ve yenilenebilir güç kaynaklarının çok değerli olduğuna vurgu yapan Lider Altay, şunları kaydetti:

“Konya Katı Atık Sistemli Depolama Alanında, Cihanbeyli, Ereğli, Akşehir katı atık depolama alanlarında, rehabilitasyonu yapılarak çöp alımına kapatılan Aslım Katı Atık Sahası’nda ve KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından atık suların işlenmesiyle elde edilen çamurun oluşumu sırasında ortaya çıkan metan gazını elektrik gücüne dönüştürüyoruz. Çevreci projelerimizle hem güç muhtaçlığına dayanak oluyor hem de iklim değişikliğiyle gayrete katkı sağlıyoruz. Tesislerimizde 2023 yılında metan gazından 68 milyon 818 bin 974 kilovat elektrik gücü ürettik. Tesislerimizde bugüne kadar metan gazından üretilen elektrik ölçüsü ise 719 milyon 541 bin 960 kilovatsaati geçti. Büyükşehir Belediyesi olarak tabiatımızı korurken ekonomimize de katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

TIBBİ ATIK STERİLASYON TESİSİ’NDE YILLIK 3 BİN TONUN ÜZERİNDE ATIK STERİLİZE EDİLİYOR

Başkan Altay, ayrıyeten Konya Katı Atık Tertipli Depolama ve Güç Üretim Tesisi alanında Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin de yer aldığını ve burada tıbbi atıkların sterilizasyonunu gerçekleştirdiklerini aktararak, “Lisanslı 4 araç ile tıbbi atıkları toplayıp 2 sterilizatör ile de sterilizasyon sürecini gerçekleştiriyoruz. 2 sterilizatörün günlük kapasitesi toplam 10 tondur. Bu tesisimizde sterilize ettiğimiz yıllık atık ölçüsü 3 bin tonun üzerinde” sözlerini kullandı.

İLÇELERE KATI ATIK AKTARMA MERKEZLERİ KAZANDIRILDI

Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi; Selçuklu, Altınekin, Kulu, Cihanbeyli ve Sarayönü’nden sonra son olarak 2023 yılında 7 buçuk milyon lira maliyetle Çeltik ilçesine de katı atık aktarma merkezi kazandırdı. Çeltik’teki tesis Yunak ve Tuzlukçu’ya da hizmet verecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.