• Şehir Alanya
  • Kent Çizgileri’nden Türk Denizcilik Tarihine Kaynak Niteliğinde Bir Eser: “İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri”
6 okunma

Kent Çizgileri’nden Türk Denizcilik Tarihine Kaynak Niteliğinde Bir Eser: “İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri”

ABONE OL
12 Ocak 2024 20:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Şehir Hatları’nın Cumhuriyetimizin 100. yılı özelinde, deniz tarihçisi araştırmacı-yazar Ahmet Güleryüz’ün yazımı ile hazırladığı “İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri” kitabı çıktı. Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatan eser, okuyucuları eşsiz bir seyahate davet ediyor.

İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri, bir periyot Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatıyor. Balkan, I. Dünya ve Çanakkale savaşlarına katılmış olan İstanbul’un gazi vapurlarının öyküsüne ve bu gemilerin kaptanlarının anılarına mercek tutuyor. Ahmet Güleryüz’ün itinayla hazırladığı bu eser, güçlü görsel ve çizimleriyle Şirket-i Hayriye vapurlarının savaş yıllarındaki kıymetli vazifelerini teknik bilgilerle donatarak okuyucuya sunuyor…

Türk milletinin Mustafa Kemal önderliğindeki şahlanışının değerli ögelerinden biri olan Karadeniz kaynaklı deniz nakliyatının kahraman gemileri ve Ulusal Çaba periyodunda misyon yapmış Kuva-yi Milliye’ye ilişkin gemilerin düşman gemileriyle verdiği amansız uğraş ise bu kitabın odaklandığı bahislerden bir oburu.

İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri, Türk denizcilerinin destansı geçmişine hürmet duruşu niteliğinde. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türk milletinin kahramanlık ve bağımsızlık çabasına denizden sunduğu eşsiz katkıları bilmek isteyenlere…

‘İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri’ kitabını tüm Kent Sınırları vapurları ile Kadıköy, Beşiktaş, Moda, Kuzguncuk ve Çubuklu Otomobilli Vapur iskelelerinde bulunan Vapur Kafelerden alabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.