14 okunma

Karşıyaka’da kitap sevgisine pürüz yok

ABONE OL
12 Ocak 2024 11:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Karşıyaka Belediyesi, ‘Görme Engelliler Kütüphanesi’nde engelli vatandaşlara toplumsal ve kültürel hayatının kapılarını açıyor. Engelli bireyler, merkezde 35 bini aşkın sesli yapıta ulaşma imkanı buluyor.

Engelli bireylere daha erişilebilir ve adil bir kent hayatı sunmak için çalıştıklarını vurgulayan Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay “Bu örnek kütüphane, tüm İzmir’e yayılmalı. Her ilçede en az bir tane görme engelliler kütüphanesi olmalı” dedi.

HER CİNSTEN YAPITA ERİŞİM
Engelsiz kent maksadı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Karşıyaka Belediyesi, Görme Engelliler Kütüphanesi’nde örnek bir hizmete imza atıyor. Caher Dudayev Bulvarı No: 171 adresinde bulunan kütüphanede, dijital yolla 35 bin adetten fazla sesli yapıta erişim sağlanabiliyor. Gönüllülerce seslendirmesi yapılmış kitapların yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Görme Teknolojisi Eğitim Merkezi’ne bağlı e-kütüphanede kayıtlı kitaplara da ulaşılabiliyor. Bunlar ortasında klasikler, yeni romanlar, şahsî gelişim, tarih ve psikoloji üzere her cinsten eser yer alıyor.

EĞİTİM HAYATINA DESTEK
Kütüphanede sunulan imkanlar, görme engelli öğrencilerin eğitim hayatlarına da katkı sağlıyor. İlkokuldan üniversiteye kadar her düzeye yönelik kitapların bulunduğu kütüphaneye gelen üyeler, ekran okuyucu yüklü bilgisayarlarda araştırma yapıp, ders çalışabiliyor. İsteyenler yeni dokümanlar oluşturabiliyor ve bu malzemelerin Braille Alfabesi ile çıktısını alabiliyor. Kütüphaneye, engellilik raporu ve nüfus cüzdan fotokopisi ile müracaat yapılabilirken, 0232 330 28 93 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alınabiliyor. Öte yandan, istekli vatandaşlar da seslendirme yaparak kütüphaneye katkıda bulunabiliyor.

DAHA ADİL BİR YAŞAM
Geçtiğimiz günlerde Görme Engelliler Kütüphanesi’ni ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceleyen Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay “Görme engelli yurttaşlarımız için bu türlü bir kütüphane çok değerli bir muhtaçlık ve çok yarar sağlıyor. Emek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bu çalışma tıpkı vakitte bütün İzmir’e yayılmalı. Her semtte, her ilçede en az bir tane görme engelliler kütüphanesi olmalı. Engellilerimiz için daha erişilebilir, adil bir toplumsal hayat yapısı oluşturabilmek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.