• Şehir Alanya
  • Güneydoğu’daki temel besin ihracatçılarının gözü Dörtyol-Hassa projesinde
8 okunma

Güneydoğu’daki temel besin ihracatçılarının gözü Dörtyol-Hassa projesinde

ABONE OL
12 Ocak 2024 08:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, Güneydoğu’nun dört gözle beklediği Dörtyol Hassa Demiryolu ve Otoyolu projesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Amanos Dağlarının altında iki karayolu, bir demiryolu olmak üzere 20’şer kilometrelik 3 tünel inşasını kapsayan projenin Gaziantep’i İskenderun Limanı’na bağlayacak olmasının bölgedeki ihracatçıları heyecanlandırdığını belirten Kadooğlu şunları söyledi:

Güneydoğu Anadolu bölgesi geçtiğimiz yıl 11,7 milyar dolar ihracat büyüklüğüyle Türkiye’nin toplam ihracatında yüzde 5’e yakın hisse aldı. Bu ihracatın yaklaşık üçte birini gerçekleştiren hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar kesimi, bölgenin ihracatında birinci sırada yer aldı. Bölgemizin temel besin üretimindeki güçlü sanayi altyapısı ve yüksek üretim kapasitesi göz önüne alındığında, ihracat potansiyelinin bundan çok daha fazlasını içerdiğini söyleyebiliriz. Daha evvel deniz yolu ihracatı için, Gaziantep’e yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Mersin Limanı’nı kullanmak durumunda kalıyorduk. Nakliye uzaklığı uzun olduğundan, maliyetlerini ihracat fiyatlarımıza da yansıtıyorduk. Bu proje sayesinde eserlerimizin yüklemesi için İskenderun Limanı’nı kullanabileceğiz. Ara önemli halde kısalacağı için vakit açısından da büyük tasarruf edeceğiz.”

“Birçok merkezi bölgeyle ticaretimiz daha da kolaylaşacak”

Gaziantep’in yanında bölgedeki öbür sanayi kentlerinin de olumlu etkileneceğini belirten Kadooğlu şu yorumda bulundu:

Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Kilis üzere vilayetlerimizde endüstrileşme istikametinde önemli yatırımlar yapılıyor. Limanlara erişimi kolaylaştırma konusunda atılan bu adımdan, bu vilayetlerdeki ihracatçılarımız da büyük memnuniyet duyuyor. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar sırasında, nakliye konusunda bölgemizde önemli meseleler olmuştu. Kentlerimize giriş çıkışlarda yaşanan aksaklıklar ticari faaliyetlerimizi süreksiz bir mühlet durdurmuştu. Projenin sarsıntıya dirençli kara yolu ve demir yolu ulaştırma altyapısı ile kurulması büyük bir avantaj. Proje tamamlandığında dünyadaki birçok merkezi bölgeyle temel besin ticaretimiz daha da kolaylaşacak. Bölgemizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak projeye emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.