• Şehir Alanya
  • EÜ Tıp Fakültesi’nden “Sağlık Temalı Proje Müracaat Atölyesi”
10 okunma

EÜ Tıp Fakültesi’nden “Sağlık Temalı Proje Müracaat Atölyesi”

ABONE OL
12 Ocak 2024 08:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi, EÜ Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ve Ege Teknopark işbirliğinde düzenlenen “Sağlık Temalı Proje Müracaat Atölyesi”nin açılışı yapıldı.

EÜ Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisinde düzenlenen atölyenin moderatörlüğünü; EGE MATAL Müdürü Prof. Dr. Suna Timur ve Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil yaptı. Atölyeye; Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Kısmı Öğr. Üyesi ve Türkiye Histoloji ve Embriyoloji Derneği Lideri Prof. Dr. Gamze Tanrıöver, EBİLTEM Proje Takviye Ünitesi Yürütücüsü Dr. Ayşe Durğan Dbeys, EBİLTEM Dayanak Ünitesi Uzmanı Sercan Ertaş, EBİLTEM Sanayi İlgileri Uzmanı Serkan Yalçın, Proje Düzenleme Heyeti Üyeleri ve kursiyerler katıldı.

Açılış konuşmasında atölye ile ilgili bilgiler veren Dekan Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, “Bu özel aktiflik, akademik takımımızın ve öğrencilerimizin multidisipliner araştırmalarda aktif bir halde yer almalarını teşvik etmek, proje müracaat süreçlerinde bilgi birikimlerini artırmak, sıhhat alanında nitelikli araştırmalara katkıda bulunmak ve akademik ilerlemelere dayanak olmak emeliyle tasarlanmıştır. EBİLTEM, Ege Teknopark ve alanında tecrübeli hocalarımızın takviyeleriyle gerçekleştirilen atölye, proje odaklı fikir yapısını geliştirmek fikirleri somut projelere dönüştürmek ve interaktif bir öğrenme ortamında bilgi paylaşımını sağlamak üzere planlanmıştır. Sıhhat temalı Ege Üniversitesi amacını güçlendirmek amaçlanmıştır” dedi.

“TÜBİTAK’ın Amiral Gemisi ‘1001 Programı’ ” TÜBİTAK projeleri ile ilgili bilgi veren EÜ EBİLTEM Dayanak Ünite Uzmanı Sercan Ertaş, “TÜBİTAK içerisinde yer alan her programın birbirlerinden farklı bilimsel tarafları bulunuyor. Bu programlardan birincisi Ar-Ge programı olan ve TÜBİTAK’ın amiral gemisi olarak isimlendirilen 1001 programı. Öteki programlara göre bütçe ve müddet manasında farklılık gösteren 1001 programı, sıhhat alanında tahminen de en ilgi duyacağınız ya da projelerinize dayanak bulabileceğiniz bir programdır” dedi.

EBİLTEM Proje Takviye Ünitesi Yürütücüsü Dr. Ayşe Durğan Dbeys “Uluslararası Proje Takviye Programları; Avrupa Birliği Projeleri, TÜBİTAK tarafından desteklenen Milletlerarası İkili İşbirliği Programı ve tekrar TÜBİTAK tarafından desteklenen Çoklu ve Çok Taraflı İşbirliği Programları olarak üç kısma ayrılıyor” dedi. Dbeys, konuşmasında iştirakçilere kelam konusu programlarla ilgili bilgiler aktardı. “Destek programları havuzu oluşturuluyor” EÜ EBİLTEM Uzmanı Serkan Yalçın, “Son yıllarda giderek artan, dayanak programları havuzu oluşturulmaya başlandı. Lisans öğrencilerinden itibaren, yüksek lisans, doktora ve akademisyenlere yönelik farklı proje dayanak programları da açılmaya başladı. Bu projelere 30 binden 18 Milyon liraya kadar bir ekonomik yardım da yapılmaktadır” dedi

Proje imali ile ilgili kursiyerlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Gamze Tanrıöver “Bir gayeniz var ve o maksat dağın zirvesinde yer alan bir bayrağa ulaşmak. O bayrağa ulaşmak için öncelikli gayeniz irili ufaklı küçük dorukları geçmektir. Maksatlarınız kısa ya da uzun vadeli olsun lakin hedefinize ulaşmanızı sağlasın. Her daim sizleri emele götürecek orta vadeli ya da kısa gayeler seçmelisiniz” dedi.

İki gün süren atölye kapsamında kursiyerlerle proje yazma konusunda interaktif çalışmalar gerçekleştirildi. Atölyeye 200’e yakın akademisyen ve 80’e yakın öğrenci iştirak gösterdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.