• Şehir Alanya
  • “Enerjinin Yıldızları” Projesi ile elektrik dağıtım dalına “yıldız” yağdı
6 okunma

“Enerjinin Yıldızları” Projesi ile elektrik dağıtım dalına “yıldız” yağdı

ABONE OL
12 Ocak 2024 09:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Elektrik dağıtım bölümünün öncü şirketleri BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ tarafından 2018’de hayata geçirilen “Enerjinin Yıldızları” Projesi, kesime yüzlerce yıldız kazandırdı. Proje kapsamında İstanbul Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’taki 3 meslek lisesinde oluşturulan Elektrik Tesisatları ve Dağıtımı Dalı’ından mezun olan öğrenci sayısı 366’ya ulaşırken mezun olanların 94’ü çalışma hayatına birinci adımını BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ’da attı.

Elektrik dağıtım kesiminin nitelikli eleman muhtaçlığına cevap üretmek, genç istihdama katkı sağlamak maksadı ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) tarafından başlatılan “Enerjinin Yıldızları” Projesi, kesimi yüzlerce yeni yıldız ile buluşturdu. Proje çerçevesinde İstanbul Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’taki 3 meslek lisesinde Yüksek Tansiyon Kısmı oluşturulmasına takviye veren ve kelam konusu okullarda Yüksek Tansiyon Laboratuvarı kurarak öğrencilere ‘uygulamalı’ eğitim fırsatı sunan, staj ve burs imkânı tanıyan BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ, yıldızlara dayanağını mezun olduktan sonra da sürdürdü. Gücün Yıldızları Projesi’nden mezun olan öğrenci sayısı bugüne kadar 366’yı bulurken, kelam konusu öğrencilerin 94’ü, 3 şirkette çalışmaya başladı.

ADI “ELEKTRİK TESİSATLARI VE DAĞITIM DALI” OLDU

Enerjinin Yıldızları Projesi, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 2018 yılında imzalanan ‘Mesleki Eğitim Protokolü’nün akabinde Sivas, İstanbul ve Antalya’da belirlenen 3 meslek lisesinde ‘Yüksek Tansiyon Sistemleri Kısmı ve Yüksek Tansiyon Laboratuvarı” kurulması ile hayata geçti. Proje, İstanbul Avrupa Yakası’nda Bayrampaşa İnönü Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Antalya’da Kepez Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Sivas’ta ise Atatürk Mesleksel ve Teknik Lisesi’nde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başladı. Proje devam ederken MEB’in kararı ile Yüksek Tansiyon Dalı’nın ismi “Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı” olarak değiştirildi ve öğrenciler bu isim altında bu alana kabul edilmeye başlandı.

2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA ÖĞRENCİ SAYISI 366’YA ULAŞTI
Sektöre yeni yıldızlar kazandırmayı hedefleyen Gücün Yıldızları Projesi, birinci günden itibaren ilgi görürken projeye katılan öğrenci sayısı da yıllar prestiji ile giderek arttı. Gücün Yıldızları Projesi’nin yürütüldüğü Bayrampaşa İnönü Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Elektrik Tesisatları ve Dağıtımı Dalı’na tercih eden sayısı 12 iken, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında bu sayı 108’e ulaştı. Tıpkı biçimde Antalya Kepez Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde proje başladığında 20 olan öğrenci sayısı 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 154’e, Sivas Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ise 16 olan öğrenci sayısı bu yıl 104’e yükseldi. Böylelikle 3 meslek lisesinde Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı’nda eğitim gören Gücün Yıldızları’nın sayısı 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 366’ya ulaştı.

TOPLAM 228 MEZUN VERDİ

Enerji dalına yıldızlar kazandıran proje ile birlikte hayli kuvvetli bir alan olan Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı’ndan mezun olanların sayısı da her geçen gün arttı. Proje kapsamında kelam konusu kolda eğitim görerek mezun olanların sayısı 228’e çıkmış durumda. Öğrencilere eğitim hayatları boyunca Yüksek Tansiyon Laboratuvarı kurarak uygulamalı eğitim fırsatı sunan, staj ve burs imkânı tanıyan BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ, dala yeni adım atan yıldızlara da kapılarını açtı. İstanbul Avrupa Yakası’na Elektik Tesisatları ve Dağıtım Dalı’ndan mezun olan 83 öğrenciden 52’si BEDAŞ’ta istihdam edilirken, Antalya’da mezun olan toplam 77 öğrenciden 19’u AEDAŞ’ta, Sivas’ta mezun olan 68 öğrenciden 23’ü de ÇEDAŞ’ta işe başladı. Böylelikle 228 mezunun 94’ü üç şirkette iş hayatına atıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.