• Şehir Alanya
  • Dirençli kent: beylikdüzü afet idare modeli tanıtıldı
6 okunma

Dirençli kent: beylikdüzü afet idare modeli tanıtıldı

ABONE OL
12 Ocak 2024 19:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

ÇALIK: AK PARTİ ENKAZINI DA BU NEFES BİRLİĞİ KALDIRACAK

Afet ile ilgili yapılan çalışmaları Afet Öncesi – Afet Anı ve Afet Sonrası olmak üzere 3 ana başlıkta ele alan Beylikdüzü Belediyesi, kenti daha dirençli bir hale getirmek için tüm Türkiye’ye örnek olacak afet idare modelini tanıttı. Vazifeye geldiği birinci andan itibaren dirençli bir kent oluşturmak maksadıyla yola çıktıklarını söz eden Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, “Şehir plancısı bir belediye lideri olarak Beylikdüzü’nü her türlü olumsuz duruma karşı hazır, güçlü ve esnek bir kent haline getirmek için çalışıyorum. Beylikdüzü Aklıyla Beylikdüzü Afet İdare Modelini hayata geçirdik” diye konuştu.

Beylikdüzü’nü her türlü afete ve olumsuz tabiat olaylarına karşı dirençli hale getirmek için kıymetli adımlar atan Beylikdüzü Belediyesi, tüm Türkiye’ye örnek olacak afet idare modelini kamuoyuyla paylaştı. “Dirençli Kent Beylikdüzü: Afet İdare Modeli” ismiyle düzenlenen tanıtıma Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, İzmir Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ, Zonguldak Devrek Belediye Lideri Çetin Bozkurt, CHP Genel Lider Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP İstanbul Vilayet Lideri Özgür Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer, CHP Parti Meclisi Üyesi Cem Aydın, CHP Beylikdüzü İlçe Lideri Mülayim Demirtaş, Kent Plancılar Odası İstanbul Şubesi üyesi Eray Morgül ile gazeteciler, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Dirençli Kent Beylikdüzü Beylikdüzü’nde hayata geçirdiği projelerle tüm Türkiye’ye örnek olan Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, konuşmasına Kahramanmaraş merkezli zelzelede hayatını kaybedenleri anarak başladı. Türkiye’nin bir afet ülkesi olduğunu hatırlatan Lider Çalık, afetlerle hayat kültürünü oluşturmak zorunda olduklarını söz etti. Lider Çalık, “Çünkü biz kentlerin ve insanların afet anlarında neler yaşayacağını biliyoruz. Bu yüzdendir ki tüm işlerimizde önceliğimiz yönettiğimiz kentleri, her türlü afete hazır hale getirmek, daha sağlam, dirençli bir kente dönüştürmek oldu” dedi. İstanbul’un hem fizikî hem de ruhsal direncini artırmak zorunda olduklarını söyleyen Lider Çalık, “Ekrem Liderimiz ve Büyükşehir Belediyemizin bu hususta titizlikle çalıştığını, tedbirleri artırdığını biliyorum. Bugüne kadar evvelki idarelerce ihmal edilmiş alt yapıdan üstyapıya kadar bu dayanıklılık alanında İBB son derece hassas ve süratli bir süreç yürütüyor” diye konuştu.

“Beylikdüzü Afet İdare Modeli’ni anlattı” Misyona geldiği birinci andan itibaren dirençli bir kent oluşturmak amacıyla yola çıktıklarını söz eden Lider Çalık, Beylikdüzü Afet İdare Modeli’ni anlattı. Sağlam bir kent inşa etmenin birinci koşulunun en ince detayına kadar düşünülmüş bir plandan geçtiğini hatırlatan Lider Çalık, “Şehir plancısı bir belediye lideri olarak Beylikdüzü’nü her açıdan her türlü olumsuz duruma karşı hazır, güçlü ve esnek bir kent haline getirmek için çalışıyorum. Biz Beylikdüzü Aklıyla Beylikdüzü Afet İdare Modelini hayata geçirdik. Afeti; Afet Öncesi, Afet Anı ve Afet Sonrası olarak üç evrede ele aldık. Birinci olarak, Beylikdüzü Afet ve Acil Durum İdare Merkezi’ni hizmete açtık. Tüm eğitimlerimiz, seminerlerimiz, arama-kurtarma tatbikatlarımız, afet öncesi hazırlık çalışmalarımız ve idari idaremizi bu merkezde yürütmekteyiz. Sonra, “Afet Anı Uyum ve Lojistik Merkezi”, “Beylikdüzü Mutfak’ı” hizmete aldık. Şu an içerisinde bulunduğumuz, birebir vakitte kapalı pazar ve spor alanı olarak kullandığımız “Afet Sonrası Lojistik Takviye Merkezi ve Süreksiz Barınma Alanı” tesisini de hizmete açtık. Biz biliyoruz ki felaketler ve afetler erdemlerimizi göstermemiz gereken en değerli vakitlerdir. Toplum olarak en büyük faziletimiz dayanışma ve paylaşmaktır. Biz istiyoruz ki en güç vakitlerde, sarsıntının, fırtınanın olduğu vakitlerde dahi bu kentin çorbası kaynasın. Tesislerimizle birlikte Nefes Arama-Kurtarma Grubumuzu yine organize ettik. Mevcut tehlikelere karşı risk tahlillerini yaptık. Afet Acil Hareket Planımızı en berbat senaryoya nazaran, ilçemiz nüfusunun tamamını kapsayacak formda hazırladık. Ekrem Liderimiz devrinde hayata geçirdiğimiz Afet Bilgi Sistemi uygulamasını güncelledik. Teknoloji tabanlı afet müdahale ve uyum sistemimizi devreye aldık. Ayrıyeten afet anında uçabilen İnsansız Hava Araçları’nı da sisteme dahil ettik. Çok süratli bir halde afet sonrasında tahlillerimizi yapacağız” sözlerini kullandı.

“Nefes Birliği protokolü imzalandı” Bugün burada, Dirençli Kent Beylikdüzü çalışmalarımızdan biri olan, 10 mahallemize “Beylikdüzü Afet ve Acil Durum Müdahale İstasyonu” kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Bu aslında yalnızca Beylikdüzü’ne değil ülkemize kazandırdığımız yeni bir tahlil olacak. Bu kenti yönetecek, dayanağı, yardımı organize edebilecek, her bir komşumuzun yanında olabilecek bir model kurguladık. Her bir istasyon, afet durumunda yardıma gelecek takımların her türlü gereksinimini karşılayacak ve çok süratli bir formda bölgeyi tanımalarını sağlayacak. Ayrıyeten mümkün bir afet durumunda; kentlerimizi emanet edebileceğimiz, kentlerimizde yardım ve dayanak uyumunu üstelenecek, Bir Afet Anı Nefes Birliği’ni oluşturuyoruz. 3 Belediyemizin eşleşmesiyle oluşan Afet Anı Nefes Birliği’ni İzmir Bornova Belediye Liderimiz Dr. Mutafa İduğ ve Zonguldak Devrek Belediye Lideri Sayın Çetin Bozkurt ile imza altına alıyoruz. Nefes Birliğine verdikleri katkılardan ötürü liderlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu. Lider Çalık’ın konuşmasının akabinde Nefes Birliği protokolü merasimle imzalandı.

“O enkazı da bu ülkeden kaldırmak bize düşecek” Lider Çalık, yaklaşan lokal seçimleri hatırlatarak “Şimdi size 31 Mart 2024 tarihinde siyasi bir zelzeleden bahsedeceğim. AK Parti iktidarının siyasi sarsıntısından, 31 Mart’ta mahallî idare seçimlerinde çok büyük bir zelzele olacak, enkaz olacak. AK Parti enkazını da bu nefes birliği kaldıracak. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz acil müdahalede de yetişeceğiz onlara. O enkazı da bu ülkeden kaldırmak bize düşecek. Nefes birliğinin 31 Mart’taki enkazı da kaldıracağının taahhüdünü buradan veriyorum” diye konuştu.

“Türkiye çağdaş bir çalışma yaptı” Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ, afet konusunda farkındalık oluşturan Lider Çalık’a teşekkür ederek “Bu uygulamanın tüm Türkiye’de uygulamasını dilek ediyorum. Gereksinim tahlilinin bu kadar gerçek tespit edilmesi, uygulanması beni çok keyifli etti. Türkiye çağdaş bir çalışma yaptı, sizi kutluyor ve alkışlıyorum sayın Liderim. Bizler de mahallî idare iş birliği içerisinde bu paylaşımı, bu dayanışmayı Bornova’da, İzmir’de sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Sesimi duyan var mı?’’ denildiği vakit ne yapacağını bilen kaç tane belediyeyiz” Programa afet arama kurtarma çalışmalarında misyon alan Devrekli madencilerle birlikte katılan Devrek Belediye Lideri Çetin Bozkurt “Bizler yaşadığımız kenti daha yaşanabilir kılmak için uğraş verirken her belediye liderinin yaptığı üzere parklar yapıyoruz, yollar yapıyoruz, yeşil alanlar üretiyoruz fakat “Sesimi duyan var mı?’’ denildiği vakit ne yapacağını bilen kaç tane belediyeyiz Türkiye’de? İşte onun yanıtı şu anda burada tahminen de bu salonda yanıtlanıyor. Öncelikle Murat Liderime ve Mustafa Liderime çok çok teşekkür ediyorum. Bu husus da çalışma yapmak o kadar kolay bir şey değil” sözlerini kullandı.

“Çalık’a sonsuz ve yürekten teşekkür ediyorum” İmza merasimi sonrası konuşan CHP İstanbul Vilayet Lideri Özgür Çelik, “Devrek, Bornova ve Beylikdüzü Belediye Liderlerimiz bu modeli ortaklaştırarak bir çalışma yürütüyorlar. Bunun ismi evvel insan diyen toplumsal demokrat belediyecilik anlayışıdır. Buradan Beylikdüzü Belediye Liderimiz Sayın Mehmet Murat Çalık’a sonsuz ve yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Beylikdüzü’nden yeni bir tarih yazıyoruz” CHP Genel Lider Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuz Yılmaz ise 2019 yılında İstanbul ve Türkiye için belediyecilik tarihinin tekrar yazılmaya başlandığını belirterek “Beylikdüzü’nden yeni bir tarih yazıyoruz. Beylikdüzü Belediye Liderimiz Mehmet Murat Çalık’ın önderliğinde bir Nefes Birliği kuruyoruz ve tüm Türkiye’ye örnek olacak, zelzele olmadan evvel tedbir nasıl alınırın kitabını tekrar yazmaya başlıyoruz. Herkese örnek olsun diyorum” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.