• Şehir Alanya
  • Deü öğrencilere metropolis’in tarihini oyunlarla anlatıyor
1 okunma

Deü öğrencilere metropolis’in tarihini oyunlarla anlatıyor

ABONE OL
12 Ocak 2024 11:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Torbalı’daki Metropolis Antik Kenti’nde araştırmaları ve hafriyat çalışmalarıyla tarihi mirası

gün yüzüne çıkarmayı sürdüren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Antik Kentte bir yandan

öğrencilere yönelik tarih şuuru kazandıracak öğretici bir projeyi uyguluyor. “Metropolis’te

Zaman Yolculuğu” isimli eğitim projesi kapsamında DEÜ mensupları, Antik Kenti ziyaret

eden öğrencilere tarihi deneyimleyerek öğrenebilme imkânı oluşturan uygulamalar

sunuyor. Proje kapsamında bugüne kadar 1500’ün üstünde öğrenciye Antik Kentte eğitim

verdiklerini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Metropolis Antik

Kenti’ndeki kıymetli mirası müdafaa vazifemizin yanı sıra; buradaki varlıklı kültürel mirası

gelecek kuşaklara aktarma sorumluluğumuz da var. ‘Metropolis’te Vakit Yolculuğu’ isimli

proje kapsamında, akademisyenlerimizin katkılarıyla gelecek nesillere tarihi; oyunlarla,

atölye çalışmalarıyla anlatıyoruz. Proje ile öğrenciler buradaki çalışmalarımızı görerek ve

inceleyerek tarihe tanıklık ediyor; gerçek kaynaklardan tarih şuuru kazanıyorlar” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik

Kenti’nde yürütülen arkeolojik hafriyat çalışmaları tüm süratiyle sürerken, Antik Kentte bir yandan öğrencilere yönelik tarih şuuru kazandıracak öğretici bir proje uygulanıyor. Geçmişle gelecek ortasında köprüler kuran “Metropolis’te Vakit Yolculuğu” isimli eğitim projesi kapsamında DEÜ mensupları, Antik Kenti ziyaret eden öğrencilere tarihi deneyimleyerek öğrenebilme imkânı oluşturan uygulamalar sunuyor. Bu kapsamda Torbalı ve etraf okullardan Antik Kenti ziyaret eden öğrenciler, Metropolis’te eğlenceli vakit geçirirlerken; birebir vakitte tarihi yaşayarak öğrenmelerini sağlayan etkinliklerle arkeolojik sonuçlara yönelik şuur kazanıyorlar. 2022 yılının kasım ayından beri devam eden proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Vilayet Kültür Turizm Müdürlüğü, Metropolis Antik Kent Hafriyat Başkanlığı, Torbalı Kaymakamlığı, İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Torbalı Belediyesi tarafından yürütülüyor.

1500 ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Proje kapsamında bugüne kadar 1500’ün üstünde öğrenciye Antik Kentte eğitim verdiklerini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Tarih öncesi periyotlara uzanan, kadim medeniyetlerin kesişme noktasında kurulmuş Metropolis Antik Kenti’ndeki pahalı mirası muhafaza vazifesini 2023 yılı itibariyle yine üstlendik. Bu durum bizler için yalnızca akademik bir yükümlülük değil; tıpkı vakitte bu güçlü kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarma sorumluluğumuzun da bir göstergesidir. Üniversitemiz tarafından 1989 yılına dayanan Metropolis hafriyat çalışmalarımız ve araştırmalarımız, birebir vakitte geçmişle gelecek ortasında köprüler kuran, öğrencilerimiz için eşsiz bir öğrenme fırsatı sunan kıymetli hafriyatlar olarak dikkat çekiyor. Bizler de ‘Metropolis’te Vakit Yolculuğu’ isimli proje kapsamında, akademisyenlerimizin katkılarıyla gelecek jenerasyonlara tarihi oyunlarla, atölye eğitimleriyle anlatıyoruz. Bu antik kentin öğrenciler tarafından ziyaret edilmesi, öğrencilerin de hafriyat çalışmalarını görerek ve inceleyerek tarihe tanıklık etmeleri, tarihi şuur kazanmalarına katkı sağlayacaktır. DEÜ olarak Antik Kentteki yeni buluşları kamuoyuyla paylaştığımız basın açıklamamızın öncesinde, tarihi ve kültürel dokuyu yansıtan çeşitli uygulamaları etraf okullardan Metropolis’i ziyaret eden öğrencilerimizle birlikte deneyim etmiştik. Bu değerli projeye katkıları için tüm kurumlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

ZAMANDA SEYAHATE ÇIKIYORLAR

Projenin şu an için ilkokul 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik her hafta salı günü

gerçekleştirildiğini söz eden Metropolis Antik Kenti Hafriyat Lideri DEÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Serdar Aybek, şimdiye dek 50 farklı okuldan öğrencinin Metropolis’i bu kapsamda ziyaret ettiğini kaydetti. Prof. Dr. Aybek, “Torbalı’da yaklaşık 30 yıldır devam eden hafriyat araştırmalarımızın kıymetli bir kısmını de arkeolojik sonuçların gelecek jenerasyonlara aktarılması için yürüttüğümüz projeler oluşturuyor. ‘Metropolis’e vakit yolculuğu’ projesi de bunlardan bir tanesi. Burada çocuklarımıza Metropolis’i ve eşsiz tarihini anlatma bahtına ulaştık. Öğrenciler Torbalı ilçemizin tarihi geçmişini şahsen görerek ve deneyerek öğreniyorlar. O periyoda ilişkin antik teknolojiyi, arkeolojiyi ve kültürel mirası tanıttığımız, bir nevi vakitte seyahate çıkardığımız projemiz ve bu kapsamdaki faaliyetlerimiz 2024 yılı boyunca sürecek” sözlerini kullandı.

TARİHİ OYUNLAR ANTİK KENTTE HAYAT BULUYOR

Proje kapsamında Metropolis’te 2 bin yıl evvel çocukların oynadığı oyunları, günümüzde

öğrencilerin yine deneyim etme bahtına ulaştığını söyleyen Aybek, “2 bin yıl önce

Metropolis Antik Kenti’nde oynanan taş oyunlarının, bizim bildiğimiz üç taş, beş taş gibi

oyunların tekrar uygulamasına yönelik anlatımlar da yapıyoruz. İki kişi karşılıklı oynanan bu oyunla öğrenciler, o periyottaki çocukların hayatını, etkinliklerini, öğrenmiş oluyor. Proje kapsamındaki atölye çalışmalarında, Antik Dönem’de buğday öğütme, antik para atölyesinde sikke basımı, fırıncılık, mozaik üretimi, camcılık gösterimi, ilkel teknolojiler, dokuma ve dokuma atölyesi, kilden çömlek, zeytinyağı üretimi üzere çalışmalar yapılıyor. Aktiflik kümeleri kapsamında ise öğrenciler hafriyat çalışmalarını inceleyip bilgi edindikten sonra açık havada fotoğraf, müzik, spor faaliyetleri üzere çeşitli etkinliklere katılıyor” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.