• Şehir Alanya
  • 2024 yılında yenilenebilir güç ve teknoloji odaklı süreçler öne çıkacak
7 okunma

2024 yılında yenilenebilir güç ve teknoloji odaklı süreçler öne çıkacak

ABONE OL
12 Ocak 2024 11:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

2023 yılında, yüklü olarak iklim finansmanı, yenilenebilir güç, deprem bölgelerinin sürdürülebilirlik prensipleriyle yine kalkınması ve farklı dallardaki SKA odaklı yatırımların finansmanına katkı sağlamaya devam eden TSKB, yatırım bankacılığı alanında Bankanın ve bölümün 2023 yılını kıymetlendirerek 2024 yılına ait öngörülerini paylaştı. TSKB’nin yatırım bankacılığı alanında başarılı bir yılı geride bıraktığını belirten TSKB Yatırım Bankacılığı faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu şunları kaydetti: “Son halka arzların fiyat performansındaki olumsuz seyir ve seçim tesiriyle yılın birinci çeyreğinde halka arzlarda yavaşlama, yılın ikinci yarısında canlanma bekliyoruz. Faiz oranlarının daha öngörülebilir olması ve vadelerdeki uzama, borçlanma aracı ihraç adetlerini ve hacimleri olumlu etkileyecektir.”

Türkiye’nin özel sermayeli birinci yatırım ve kalkınma bankası olma sorumluluğuyla faaliyetlerini sürdüren TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), yatırım bankacılığı alanında başarılı bir yılı daha geride bıraktı. TSKB’nin ve kesimin 2023 yılını pahalandıran, TSKB Yatırım Bankacılığı faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu, 2024 yılı beklentilerine yönelik değerli açıklamalarda bulundu.

TSKB Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu: “2023 yılında tamamladığımız süreçlerle son 4 yılda toplam 1,5 milyar ABD$ üzerinde sürece aracılık ve danışmanlık hizmeti vermiş olduk.”

2023 yılı boyunca faiz oranlarının daha öngörülebilir hale gelmesiyle birlikte borçlanma araçlarına olan ilginin arttığını belirten Poyraz Koğacıoğlu şöyle devam etti: “Hisse senedi yatırımcı sayısı 8,6 milyonu aşarak tüm vakitlerin rekorunu kırdı. 55 adet halka arzda toplam 73,3 milyar TL kaynak sağlandı. Ortalama halka arz boyutu ise yaklaşık 1,3 milyar TL oldu. Borsada yüzde 27 düzeyine gerileyen yabancı hissesi 2023 yıl sonu prestijiyle yüzde 38’e yükseldi. Seçim öncesi yavaşlayan gerçek bölüm borçlanma aracı ihraçları, yılın ikinci yarısında hızlandı. Yılın son çeyreğinde gerçek kesim borçlanma araçlarındaki vadeler ise, 1-2 yıl vade ile pandemi öncesi düzeylere çıktı.”

TSKB’nin 2023 yılında yaptığı süreçlere de değinen Koğacıoğlu, “Eylül ayında 2 milyar TL büyüklüğündeki Reeder Teknoloji’nin halka arzını muvaffakiyetle gerçekleştirdik ve 4,2 milyon yatırımcı ile halka arz yatırımcı adedi rekorunu kırdık. Ekim ayında bu sefer 1,3 milyar TL büyüklüğündeki Borlease Otomotiv’in halka arzını gerçekleştirdik ve 4.3 milyon yatırımcı ile halka arz yatırımcı adedi rekorumuzu yeniden kendimiz kırdık. Yılın ikinci yarısında ise MLP Sıhhat Hizmetleri ismine toplam 1,5 milyar TL meblağında Kira Sertifikası ihraçları gerçekleştirdik.” dedi.

2023 yılı şirket birleşme ve satın alma piyasasını pahalandıran Koğacıoğlu şu sözleri kullandı: “Geçtiğimiz yıl global birleşme ve satın alma süreçlerinde yüzde 20’lik bir düşüşle toplam süreç kıymeti yaklaşık 3 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu sayı 2013 yılından (2,8 trilyon dolar seviyesinde) bu yana en düşük seviyeyi temsil ediyor. Yüksek finansman maliyeti, ekonomik belirsizlik ve volatilite, birçok sürecin ertelenmesine neden oldu. Gerçekleşen süreçlerde çarpanlar ise evvelki yıllara nazaran daha düşük düzeyde gerçekleşti. Türkiye’deki birleşme ve satın alma piyasası da, küresel piyasaya misal bir halde, 2023 yılında 2022’deki 11,5 milyar dolarlık süreç bedelleri, yaklaşık 9 milyar dolar düzeyine geriledi. Ayrıyeten, birçok satıcı yüksek değerleme beklentisi içerisindeyken, alıcıların yüksek maliyet ve riskleri değerlemelerine yansıttığı bir yıl oldu. 2023’te beklenen birçok süreç ertelendi, milyar dolarlık süreç gerçekleşmedi ve büyük süreçlerin sayısı azaldı. Bu periyotta, yatırımcı ilgisini en çok çeken dallar ortasında teknoloji, internet ve taşınabilir hizmetler, finansal hizmetler, güç, oyun, imalat ve sıhhat yer aldı. Güç kesimi ise süreç bedeliyle öne çıkarak birinci sırada yer aldı.”

TSKB olarak sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen stratejik mutabakatlara aracılık etmekten memnunluk duyduklarını belirten Koğacıoğlu, “TSKB’nin münhasır satıcı taraf finansal danışmanlığını üstlendiği Vega Rüzgar Gücü Elektrik Üretim A.Ş.’nin Enerjisa Güç Üretim A.Ş.’ye yüzde 100 satış sürecini 2023 yılında muvaffakiyetle tamamladık. Böylelikle son 4 yılda 6 halka arz, 9 satın alma ve 20’den fazla borçlanma aracı ihracı olmak üzere toplam 1.5 milyar ABD$ üzerinde sürece aracılık ve danışmanlık hizmeti verdik” dedi.

TSKB Genel Müdür Yardımcısı Poyraz Koğacıoğlu: “Halka arzlarda yılın birinci çeyreğinde yavaşlama, yılın ikinci yarısında ise canlanma bekliyoruz.”

2024 yılına yönelik beklentilerini de aktaran Koğacıoğlu, şöyle konuştu: “Son halka arzların fiyat performansındaki olumsuz seyir ve seçim tesiri ile yılın birinci çeyreğinde halka arzlarda yavaşlama, yılın ikinci yarısında canlanma bekliyoruz. Büyük ölçekli halka arzların yılın ikinci yarısında gerçekleşmesini bekliyoruz. Yabancı yatırımcı ilgisi oluşur ise şimdiki olarak planlanan meblağların üzerindeki büyüklüklerde halka arzlar görebiliriz. Halka arzlarda satış ve faal büyüklüğü kriterleri ve Borsa İstanbul pazar kotasyon meblağ kriterlerinin yükseltilmesi, 2023 yılına kıyasla ortalama halka arz boyutlarını kayda kıymet düzeyde artıracaktır. Faiz oranlarının daha öngörülebilir hale gelmesi ve vadelerdeki uzama da borçlanma aracı ihraç adetlerini ve hacimleri olumlu etkileyecektir.”

Koğacıoğlu, 2024 yılında şirket birleşme ve satın alma beklentilerine ait açıklamalarında ise, “Dünya genelinde tedarik zinciri riskinin farklı bölgelere yayılması ihtiyacı, bilhassa son yıllarda yaşanan pandemi ve jeopolitik risklerle birlikte daha da değer kazandı. Türkiye’nin stratejik coğrafik pozisyonu ve Avrupa Birliği ülkeleri ile gümrük birliği üyeliği, ihracatta kıymetli bir avantaj sunuyor. Ayrıyeten, ülkemizin rekabetçi iş gücü ve gelişmiş endüstriyel altyapısı, sanayi şirketlerine ilgiyi artırıyor. Yabancı para cinsinden gelir elde edebilen, kurrisklerini yönetebilen, ihracat odaklı, katma bedelli üretim yapan sanayi şirketlerine ek olarak, 2024 yılında yenilenebilir güç ve teknoloji odaklı süreçlerin daha da öne çıkmasını bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Türkiye Yeşil Fonu, 2024 yılının son çeyreğinde yatırımlarına başlayacak

Dünya Bankası kredisi ile finanse edilen birinci teşebbüs sermayesi yatırım fonu olan Türkiye Yeşil Fonu’nu da hatırlatan Koğacıoğlu, “TSKB olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisiyle Dünya Bankası’ndan Türkiye Yeşil Fonu’nu kurmak üzere 155 milyon ABD dolarlık 24 yıl vadeli kredi kontratı imzaladık. Ana odak noktası, özkaynak finansmanı ve özel sermayenin harekete geçirilmesiyle firmaların yeşil dönüşüm süreçlerini desteklemek ve Türkiye’nin sermaye piyasalarındaki iklim finansmanını genişletmek olan bu fon ile yeşil ve yeşil teknoloji firmalarına takviye sağlamayı amaçlıyoruz. Öte yandan, firmaların yeşil dönüşüm süreçlerine katkıda bulunarak ülkemizin 2053 Net Sıfır maksadına değerli ölçüde takviye olmayı planlıyoruz. Maxis Teşebbüs Sermayesi Portföy İdaresi A.Ş. altında bu yılın birinci yarısında kurulacak olan fonun, 2024’ün son çeyreğinde yatırımlarına başlaması planlarımız ortasında. Projede, 155 milyon dolar fiyatındaki Dünya Bankası kredisinin yanı sıra 100 milyon dolarlık kısmı fon düzeyinde, 150 milyon dolarlık kısmı da firma düzeyinde olmak üzere toplamda 400 milyon dolar üzerinde yatırım fiyatına ulaşılması hedefleniyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.