• Şehir Alanya
  • Vodofone türkiye net sıfır emisyon amacına süratle yaklaşıyor
7 okunma

Vodofone türkiye net sıfır emisyon amacına süratle yaklaşıyor

ABONE OL
11 Ocak 2024 11:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakma gayesiyle faaliyetlerini sürdüren Vodafone Türkiye; Çevresel, Toplumsal ve Yönetişim (ÇSY) performansını paylaştığı “2023 ÇSY Raporu”nu yayınladı. Şirket, yürütülen verimlilik çalışmaları, elektrik gereksiniminin tamamının yenilenebilir güç kaynaklarından temin edilmesi üzere faaliyetlerle geçen yıl olduğu üzere bu yıl da Kapsam 2 emisyonlarını sıfırlarken, baz yıl olan 2020’den bu yana Kapsam 1 ve 2 emisyonlarının toplamını %95 oranında azalttı.

Dijital altyapısı ve akıllı teknolojileriyle toplumu geleceğe bağlarken çevresel ayakizini de azaltmayı hedefleyen Vodafone Türkiye, 1 Nisan 2022 – 31 Mart 2023 mali yılına ilişkin Çevresel, Toplumsal ve Yönetişim (ÇSY) performansının ele alındığı “Vodafone Türkiye 2023 ÇSY Raporu”nu yayınladı. Rapora nazaran, şirketin Kapsam 1 emisyon yoğunluğu bir evvelki yıla nazaran %18 azalırken, Kapsam 2 emisyonları ise geçen yıl olduğu üzere bu yıl da elektrik gereksiniminin tamamının yenilenebilir güç kaynaklarından temin edilmesi sonucu sıfırlandı. Böylelikle şirket, baz yıl olan 2020’den bu yana Kapsam 1 ve 2 karbon emisyonlarının toplamını %95 oranında azalttı. Vodafone Türkiye, müşterilerine sunduğu Objelerin İnterneti (IoT) çözümleriyle önlediği emisyon ölçüsünü geçen yıla oranla %23 artırarak toplam 195 bin 300 ton karbon salımına pürüz oldu. Başka yandan, elektronik atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek gayesiyle hayata geçirilen “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesiyle 20 tonu aşkın e-atık geri dönüştürüldü.

Vodafone Türkiye İcra Şurası Lider Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, Türkiye’de faaliyete başladığımız birinci günden bu yana dijital teknolojilerin gücünü kullanarak dünya ve içinde yaşadığımız toplum için daha düzgün bir gelecek inşa etmek maksadıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çevresel, Toplumsal, Yönetişim konusunda ülkemizde öncü bir rol üstleniyoruz. ÇSY konseptini işimizin ayrılmaz bir kesimi olarak görüyor ve muvaffakiyetle uyguluyoruz. Bu süreçte yarattığımız pahası tüm paydaşlarımızla şeffaflıkla paylaşıyoruz. 2023 ÇSY Raporu’muzda da ÇSY alanındaki gelişmelerden, stratejimiz çerçevesinde attığımız adımlardan ve Vodafone Grubu’nun 2030 ve 2040 gayelerindeki ilerlememizden bahsediyoruz. Bilhassa net sıfır emisyon gayemiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Baz yılımız olan 2020’den bu yana Kapsam 1 ve 2 karbon emisyonlarımızın toplamını %95 oranında azalttık. Kalan emisyonlarımızın azaltımı için güç tüketimimizi azaltmaya yahut daha verimli kullanmaya, yeni teknolojilere ve yenilenebilir güce yatırım yapmaya odaklanıyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Enerji tüketimini azalttı

Vodafone Türkiye, toplam güç tüketiminin %99’unu oluşturan baz istasyonları ve teknoloji merkezlerinin güç verimliliğini güzelleştirmeye devam ediyor. Vodafone Kümesi içinde baz istasyonları ve ana teknoloji merkezlerinin tamamında ISO 50001 Güç İdare Sistemi’ni devreye alan birinci ülke olan Vodafone Türkiye, 2022-2023 raporlama periyodunda de bu idare sistemi anlayışını devam ettirdi. Bu güç verimliliği çalışmalarının sonucunda, şirketin baz yılı olan 2020 yılına nazaran baz istasyonu başına güç tüketimi %2, taşınabilir data başına güç yoğunluğunu %56 azaldı. Vodafone Türkiye, 2022-23 mali yılı prestijiyle şebekesindeki yenilenebilir güç üretim ölçüsünü geçen yıla nazaran %4 artırarak toplam 1.089.161 kWh elektrik üretti.

E-atıkları iktisada kazandırdı

Vodafone Türkiye, e-atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek maksadıyla 2019 yılında başlattığı “Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesini kurumsal paydaşlarının dayanağıyla büyütmeye devam ediyor. Proje kapsamında bugüne kadar 53 iş ortağının katkısıyla 20 tonu aşkın e-atık geri dönüştürüldü; farklı vilayetlerde açılan 8 kodlama sınıfında 10 bini aşkın çocuğun dijital araçlara erişimi sağlandı. Vodafone Türkiye ayrıyeten, 2022-23 mali yılında faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan yaklaşık 3 milyon ton e-atığın %99’unu geri kazanma ve geri dönüştürme yoluyla iktisada kazandırdı.

Müşterilerinin karbon salımını azalttı

Vodafone Türkiye, Objelerin İnterneti (IoT) tahlilleriyle, kurumsal müşterilerinin hem inovasyon gücünü ve dayanıklılıklarını artırmaya, hem de sürdürülebilir ve döngüsel iş modellerine geçmelerine takviye olmaya devam ediyor. Şirket, 2022-23 mali yılında, otobüsler, taksiler ve otomobiller için lojistik ve filo idaresi sağlayan telematikler; çöp kutuları dolduğunda bildirimde bulunarak atık toplama araçlarının gereksiz seyahatler yapmasını önleyen akıllı aygıtlar; doğalgaz, elektrik ve su tüketimini nizamlı olarak takip eden ve bu sayede daha verimli yönetilmesini sağlayan akıllı sayaçlar; elektrikli araç şarj noktaları ve kronik yahut yüksek riskli hastaların kendi konutlarında izlenmesine imkan tanıyarak hastanelere gidiş geliş üzere seyahatleri azaltan akıllı aygıtlar üzere IoT hizmet tahlilleriyle, müşterilerinin, yaklaşık 1.171.800 ağaç dikimine muadil oranda toplam 195 bin 300 ton karbon emisyon salımına mahzur olmasına dayanak oldu.

Sosyal projeler zelzele bölgesine taşındı

Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı aracılığıyla bayanların ve gençlerin hayatlarına dokunacak dijital tahliller ve projeler geliştirerek fırsat eşitliğine de katkıda bulunuyor. Buna nazaran, teknolojinin gücünü bayanların potansiyeliyle buluşturan “Dijital Benim İşim” projesinde 2020 yılından beri 20 vilayette 15 bini aşkın bayan kursiyere Dijital Okuryazarlık ve Dijital Pazarlama eğitimleri verildi. Proje kapsamında, afet bölgelerindeki bayanların toplumsal hayata tekrar entegre olmaları ve ekonomik çıkarlarını sağlamaları için Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş vilayetlerinde 15 eğitim konteyneri kuruldu. Öbür yandan, bayanların şiddetten korunması emeliyle geliştirilen “Kırmızı Işık” uygulaması, bugüne kadar toplam 378 bin defa indirildi ve 1.000 aylık faal kullanıcı sayısına ulaştı.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın, genç kuşakları dijital geleceğe hazırlamayı amaçlayan “Yarını Kodlayanlar” projesiyle ise 81 vilayette 300 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı. Sarsıntıdan etkilenen bölgelerdeki çocukların eğitimine katkı sağlamak hedefiyle başlatılan “Yarını Kodlayanlar Toplumsal Hayata Destek” projesi kapsamında konteyner teknoloji sınıflarında ve gezici eğitim çadırında müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Projeyle, zelzeleden etkilenen 100 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle kurulan Çocuk ve Aile Merkezleri ile afet bölgesindeki çocuklar, aileler ve genç bayanlar için bilimsel temelli programlarla, çocukların öğrenme kayıplarının telafi edilmesi, ebeveynlere takviye olunması ve genç bayanların güçlenmesi amaçlanıyor. Bu merkezlerle, bir yıl içinde 4 bin 500 çocuk ve aileye, ayrıyeten 2 bin 500 genç bayana ulaşılması hedefleniyor.

Küresel raporlama standartlarıyla uyumlu

Küresel Raporlama Teşebbüsü (Global Reporting Initiative – GRI) tarafından yayımlanan GRI Standartları’na uyumlu hazırlanan “Vodafone Türkiye 2023 ÇSY Raporu”, şirketin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Global Prensipler Kontratı (United Nations Küresel Compact – UNGC) İlerleme Bildirimi olma özelliği taşırken, Bayanın Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles – WEPs) ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA) katkısını da içeriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.