• Şehir Alanya
  • Uludağ Elektrik’ten gelecek kuşaklara tasarruf şuuru
7 okunma

Uludağ Elektrik’ten gelecek kuşaklara tasarruf şuuru

ABONE OL
11 Ocak 2024 10:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

“Hayatı aydınlatıyoruz” sloganı ile yola çıkan ve toplumsal sorumluluk anlayışıyla hizmet verdiği bölgeye katma bedel sağlayan Uludağ Elektrik, geleceğin aydınlık bireyleri olan çocuklara güç tasarrufu ve verimliliğini gölge oyunu ile anlatmaya devam ediyor. “Karagöz Hacivat ile Güç Tasarrufu Gösterisi” Şehit Hikmet Aktaş Ortaokulu ve Cahit Zarifoğlu İlkokulu öğrencileri tarafından dikkatle takip edilirken, şuurlu güç tüketimi konusunda da farkındalık oluşturuluyor.

Dünyada her geçen gün doğal kaynaklar tükenirken, gücün aktif kullanılması, israfının önlenmesi, iklim değişikliğiyle gayret edilmesi, güç kaynaklarının ve gücün kullanımında verimliliğin artırılarak toplumda etraf şuurunun geliştirilebilmesi hedefiyle Ocak ayının ikinci haftası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanıyor. Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da toplumsal sorumluluk şuuruyla faaliyet gösteren Uludağ Elektrik ise her yıl gerçekleştirdiği etkinliklerle etraf ve tasarruf şuurunun geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Tasarruf şuuru çocuklara aktarıldı

Uludağ Elektrik, Bursa Mustafakemalpaşa’da yer alan Şehit Hikmet Aktaş Ortaokulu ve Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda gerçekleştirdiği aktiflikle güç tasarrufunu çocuklara anlattı. Gerçekleştirilen gölge oyunu ile bir yandan çocukların tasarruf ve verimlilik bilgilerinin pekiştirilmesi amaçlanırken öbür yandan da keyifli vakit geçirilmesi hedeflendi. Ortaokul öğrencilerine yönelik hazırlanan oyunu 400 öğrenci büyük dikkatle izlerken, aktiflik sırasında sorulan sorulara da öğrenciler daima bir ağızdan karşılık verdi. Eğlenceli bir halde tasarruf uygulamalarının aktarıldığı aktiflikte Karagöz ve Hacivat çocuklara; kullanılmayan elektrikli mesken aletlerinin fişten çekilmesi, kullanılmayan lambaların açık bırakılmaması, fırın ve buzdolabı kapaklarının çalışırken açılıp, kapatılmaması gerektiği üzere kolay ancak tesirli tasarruf tüyolarını anlattı. Hacivat’ın Karagöz’e sorduğu sorular üzerinden kurgulanan oyunda, gelecek jenerasyonlara daha hoş ve yaşanılabilir bir dünya bırakılabilmesi için tasarruf ve verimliliğin ne kadar kıymetli ve gerekli olduğu üzerinde duruldu.

Farkındalık şuuru ile daha hoş bir dünya hedefi

Daha hoş bir dünya maksadıyla gerçekleştirilen aktiflik sonrasında, etkinliğe katılan 400 öğrenciye güç tasarrufu temalı kitaplar ikram edildi. Aktiflikle ilgili değerlendirmede bulunan Uludağ Elektrik Genel Müdürü Remezan Arslan, “Uludağ Elektrik ailesi olarak biz de her yıl gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle etraf ve tasarruf şuurunun geliştirilmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Dünyanın kaynakları bu kadar süratli tükenirken, gelecek jenerasyonlara sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya bırakabilmek ehemmiyet taşıyor. Biz de işe temelden başlıyor ve çocuklara tasarruf şuurunu kazandırmaya çalışıyoruz. Okullarda gerçekleştirdiğimiz etkinlikler sayesinde de öğrencilerin hem eğlenebilecekleri hem de öğrenebilecekleri bir aktivite daha gerçekleştirmiş olduk. Uludağ Elektrik olarak her yıl güncellediğimiz ve yeni bilgilerle desteklediğimiz kitaplarla çocukların sağlıklı bir gelecek için yenilenebilir güç kaynaklarının ne kadar değerli olduğunun şuuruna varmalarını sağlıyoruz. Öğrenciler kitaplarda yer alan bilgiler ile yenilenebilir güç kaynakları ile aydınlatılan konutlar ve fabrikaları, sokakları, park ve bahçeleri keşfederek farkındalıklarını artırıyor. Bu sayede güneş gücü ile çalışan otomobil, otobüs, gemi, uçak, tren, bisiklet üzere etrafa ziyan vermeyen pak güç kaynaklarıyla çalışan teknolojilerin de farkına varıyorlar” dedi.

Eğitici kitaplar ve gölge oyunu üzere pek çok malzeme ile çocuklara dokunan Uludağ Elektrik’in bu aktifliğine Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Veysel Çalık da iştirak sağladı. Aktivite ile pek çok öğrenciye ulaşıldı, tasarruf şuuru aktarılarak, farkındalık yaratılmış oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.