• Şehir Alanya
  • Türkiye’de 2023 yılında 1 milyon siber atak gerçekleşti
9 okunma

Türkiye’de 2023 yılında 1 milyon siber atak gerçekleşti

ABONE OL
11 Ocak 2024 08:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

WatchGuard Tehdit Laboratuvarı’ndan elde edilen datalara nazaran, 2023 yılında Türkiye’de gerçekleşen makus emelli yazılım akınları bir evvelki yıla nazaran %1.32 oranında düşüş göstererek 1.002.331’e geriledi. Saatte 115 adet atağın yaşandığını ve bu atakların birçoğunu “Gen. Variant” cinsinde makus maksatlı yazılımlarının oluşturduğunu belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, siber hücumlarda önemli bir artış olmasa da şirketleri ve ferdi kullanıcıları dikkatli olmaya çağırıyor.

Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir başkan olan WatchGuard, 2023 yılında Türkiye’de meydana gelen siber taarruzlarla ilgili değerli dataları açıkladı. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı tarafından elde edilen datalar, 2023 yılında akınların bir evvelki yıla nazaran %1.32 azalarak 1.002.331 adet makus gayeli yazılım saldırısı gerçekleştiğini raporluyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, 2023’te Türkiye’ye yönelik siber ataklarda önemli bir artış olmasa da şirketlerin ve ferdî kullanıcıların taarruzlara karşı dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

Günde 2.754 Adet Makus Gayeli Yazılım Saldırısı Meydana Geliyor!

WatchGuard Tehdit Merkezi’ne UTM aygıtı Firebox’lardan gelen datalarla hazırlanan rapora nazaran, 2023 yılında Türkiye’de her gün 2.754, her saat 115 ve her dakika 2 adet makûs gayeli yazılım saldırısı gerçekleşti. Saldırıların birçoğunun Gen:Variant.Lazy.282231 ve Adware.Generic.3106131 kaynaklı makûs gayeli yazılımlar olduğunu aktaran Yusuf Evmez’e nazaran, makus hedefli yazılım atakları bir yılda %1.32 oranında düşüşe geçse de gerekli tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor.

2023’ün Nisan Ayında Siber Akınlar Rekor Kırdı

2023 yılının Nisan ayında rekor sayıyla 203.583 adet makus gayeli yazılım saldırısı gerçekleşirken, bu taarruzların %6’sını sıfırıncı gün (zero-day) akınları oluşturdu. Günümüzde klâsik müdafaa metotlarının, bilgi sistemlerine ve hassas bilgilere çok büyük ziyan veren bu taarruzlara karşı kâfi savunma sağlayamadığını aktaran Yusuf Evmez, şirketlerin makine öğrenmesi üzere yeni teknolojileri kullanabilen güvenlik aygıtlarını ve yazılımları kullanmalarını öneriyor.

Ağ Taarruzları %308 Arttı

Günümüzde birçok kurum datalarını ağlara taşırken, bu durumu fırsat bilen ve bilgileri elde etmek isteyen siber saldırganlar ağlara sızarak güçlü akınlar düzenliyor. Ağ akınlarının 2023 yılında %308 yükseliş göstererek 42.520 düzeyine yükseldiğine ve bu atakların çoğunluğunun “WEB Directory Traversal -2.u” olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Yusuf Evmez, ağlara girmeyi hedefleyen siber hatalıların maksatlarına ulaşmak için her prosedürü denemeye devam ettiğini vurguluyor.

“Brute Force Akınları Hala En Yaygın 10 Akın Ortasında Yer Alıyor”

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, “2023 yılında yaygın olarak kullanılan birçok eserde ortaya çıkan güvenlik zafiyetleri, güvenlik yamalarının eksikliğinden ötürü, servis ve uygulamalara yönelik yapılan ataklarda besbelli bir artışa neden oldu. Bu atakların ayrıntılarına bakıldığında, eski bir atak olmasına karşın brute force ataklarının hala en yaygın 10 taarruz ortasında yer aldığı görülüyor. Taarruzların tesirlerini azaltmak için, atak yüzeyini daraltmak kritik bir değere sahip. Bu nedenle, işletim sistemleri ve uygulamalardaki güvenlik zafiyetlerine karşı vaktinde yamaların uygulandığından emin olmak için merkezi bir yama idare yazılımı kullanmak ehemmiyet taşıyor. Bu yamaların kullanıcı inisiyatifine bırakılmadan otomatik olarak yüklenmesi gerekiyor. Güvenlik açısından, şifre ve kimlik bilgilerinin korunması da kritik bir bahisler ortasında yer alıyor. Brute force hücumları yahut şifre hırsızlıklarının akabinde oluşabilecek hücumlardan korunmak için en tesirli sistemlerden biri olan çok faktörlü kimlik doğrulama, güvenliği artırarak bilgi güvenliği risklerini azaltmada kıymetli bir rol oynuyor.” açıklamalarında bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.