14 okunma

Soyer: “İzmir Türkiye’nin lokomotifi”

ABONE OL
11 Ocak 2024 16:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin belediye işçisi ve dar gelirli aileler için Çiğli’de hayata geçireceği 546 dairelik toplu konut projesini inceleyen Lider Soyer, konutların 2025 yılında tamamlanacağını söyledi. İşçilerin ve dar gelirli ailelerin hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini söyleyen Lider Tunç Soyer, “Kentimizde yapılanlar Türkiye’ye örnek oluyor. İzmir Türkiye’nin lokomotifi” dedi. Hak sahipleri ise kendilerine ülkenin bu ekonomik kaidelerinde mesken sahibi olma imkanı tanıyan Soyer’e teşekkür etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Çiğli’de belediye işçisi ve dar gelirli aileler için imaline başlanan 546 konutluk “Egeşehir Toplu Konut Projesi”ni inceledi. Lider Soyer’e İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, EGEŞEHİR A.Ş. İdare Şurası Lideri Ersan Odaman, EGEŞEHİR A.Ş Genel Müdürü Ekrem Tükenmez, İzmir İşçileri Konut Yapı Kooperatifi Lideri Sultan Tazegül, belediye bürokratları ve hak sahipleri eşlik etti.

Tıkır tıkır yürüyen bir iş

“Egeşehir Toplu Konut Projesi”ni bir hayalken gerçeğe dönüştürdüklerini söyleyen Lider Tunç Soyer, “Çok şahane bir vadiye pozisyonlandırılmış binaların güvenliği konusunda içimiz rahat zira kendimiz yapıyoruz. Gereci konusunda içimiz rahat, kendimiz alıyoruz. Velhasıl tıkır tıkır yürüyen bir iş. Bu işin bizim açımızdan başlangıç noktasında bir ehemmiyeti vardı. İzmir yaptıklarıyla Türkiye’ye örnek olacak ve bakışını değiştirebilecek bir kent. Türkiye’nin lokomotifi olan bir kent olduğunu düşünüyoruz. Bunun öncüsü de İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Belediyenin işçisine, işçisinin belediyesine sahip çıkması gerekir. Vazifeye geldiğim birinci günden beri en çok önemsediğim sıkıntı bu oldu. Sizlere ve emeklerinize çok hürmet duyuyorum. Daima birlikte İzmirlinin yüzünü güldüreceğimiz işler yapalım” dedi.

Yaptığımız işin değerinin farkındayız

14 blokta 546 daireli bir yapı inşa ettiklerini tabir eden EGEŞEHİR A.Ş Genel Müdürü Ekrem Tükenmez, “450 dairesini İzmir İşçileri Konut Yapı Kooperatifi üyelerine kalan konutları ise İzmir’de yaşayan dar gelirli ailelere yapıyoruz. Biz burada bir bina yapmıyoruz aslında. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplumsal siyasetlerinin gereğini yapıyoruz. Barınma krizi ve inançlı konutlarda oturma önemli bir sorun. Yaptığımız işin değerinin farkındayız” diye konuştu.

Bu işi Tunç Başkan’dan diğer kimse yapamazdı

17 Aralık 2022’de temeli atılan binaların yükseldiğini daima birlikte gördüklerini tabir eden İzmir İşçileri Konut Yapı Kooperatifi Lideri Sultan Tazegül, “Asla bizi yarı yolda bırakmayan Tunç Liderime dayanakları için teşekkür ediyorum. Günümüzde ekonomik kaidelerden ötürü ne kadar zorlandığımızı biliyoruz. Ve Türkiye’de bir birincisi gerçekleştiriyoruz. Araştıralım bakalım 3+1 sıfır meskene hiçbir yerde 650 bin lira vererek sahip olamazsınız. Bizler bu ayrıcalığa Tunç Lider sayesinde ulaşıyoruz. Bu işi Tunç Başkan’dan öbür kimse yapamazdı. Daima yanındayız. Uygun ki Liderimiz var, daima yanımızda olun” biçiminde konuştu.

İhtiyacı olan çalışanlara bu kuralları İzmir Büyükşehir Belediyesi sağladı

Hak sahiplerinden Leyla Kartal, “Biz mesken hayalimize seninle kavuştuk Liderim. Sen olmasaydın bir hayalimiz bile olmayacaktı. Allah sizden razı olsun” dedi.

650 bin liraya bu periyotta 3+1 konut sahibi olmanın hayal olduğunu tabir eden İsmail Güleç ise, “Başkanımız Tunç Soyer’e hakikaten çok teşekkür ediyoruz. Bu koşullarda bırakın 650 bin liraya 5 milyona konut sahibi olamıyorsunuz. Gereksinimi olan çalışanlara bu koşulları İzmir Büyükşehir Belediyesi sağladı. Uygun ki Tunç Lider var. Düzgün ki bu türlü işçileri düşünen bir Lidere sahibiz. Emekleri için Liderimize çok teşekkür ederim. Bir periyot daha onunla yol yürümek isteriz” diye konuştu.

Evlerinin yükseldiğini görünce çok heyecanlandıklarını lisana getiren Ezgi Yıldırım, “Kızım Asya kurayı seçmişti. Liderimiz Tunç Soyer bizleri düşündü ve sahiden bu ekonomik kaidelerde çok ucuza konut sahibi yaptı bizi. Ülke kuralları çok makûs. Ucuza kirada oturmak bile lüks, değil mesken sahibi olmak. Ancak biz İzmir’de bu türlü bir Lider ile çalıştığımız için şanslıyız. Bitmesini heyecanla bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Örnek daireler için çalışmalar başladı

Çiğli’deki 36 bin metrekarelik alanda uygulanan toplu konut projesi, 2025 yılı içerisinde tamamlanacak. 10 katlı 14 bloktan oluşan projede 546 konut yer alıyor. Ayrıyeten yapılan konutlarda Türkiye’de birinci kere Türk tipi bir Risk Tahlil Metodu uygulanıyor. Yapıların yüzde 15’i tamamlandı. 6 blokta kaba inşaat süreci devam ediyor. 3 bloğun temel süreci tamamlanıyor. Blokların 7’si 3+1, 7’si 2+1 daire olacak. Ayrıyeten örnek daire için çalışmalara başlandı. Dayanma yapısı için toprakarme imalatı ve istinat duvarı imalatları devam ediyor. Projede yapılaşacak bina oturum alanı 6 bin 500 metrekare, yapısal peyzaj alanı 12 bin 300 metrekare ve bitkisel peyzaj alanı 17 bin 168 metrekare olarak planlandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.