• Şehir Alanya
  • Şirketler, EY OpsChain ESG uygulamasıyla sürdürülebilirlik faaliyetlerini kolaylıkla takip edebilir
6 okunma

Şirketler, EY OpsChain ESG uygulamasıyla sürdürülebilirlik faaliyetlerini kolaylıkla takip edebilir

ABONE OL
11 Ocak 2024 10:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

EY (Ernst & Young) Türkiye, sürdürülebilirlik alanında ilerleme kaydetmek isteyen şirketler için kapsamlı ve yenilikçi bir araç olarak blok zincir teknolojisine dayalı “EY OpsChain ESG” uygulamasını duyurdu. Karbon emisyon oranlarını görüntülemekte kolaylık sağlayan ve net sıfır gayelerine ulaşmada faal rol oynayan uygulama; kuruluşlara ESG (Environmental, Social Governance) yani “Çevresel, Toplumsal, Yönetişim” alanındaki hikayelerini dijital olarak sağlam bir platformda anlatma fırsatı sunuyor.

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), Ethereum blok zinciri tabanlı çalışan “EY OpsChain ESG” uygulamasını EY Blockchain SaaS platformunda şirketlerin kullanımına sundu.

EY OpsChain ESG, karbon ayak izini gerçek bir biçimde ölçmek ve takip etmek için gayret eden şirketlerin muhtaçlıklarını karşılamak üzere oluşturuldu. Uygulama; şirketlerin, sıfır karbon amacı doğrultusundaki çalışmalarını denetim için attıkları adımların yanlışsız bir formda ilerlediğini hem şirket içinde görmelerine hem de müşterilerine göstermelerine yardımcı oluyor. Tıpkı vakitte, karbon ayak izlerinin çevresel tesirlerini azaltma süreçlerinde daha şuurlu kararlar almalarına imkan tanıyor. Bu sayede, işletmelerin ESG amaçlarına ulaşmalarında, çevresel performanslarını iyileştirmelerinde, karbon izleme ve raporlama süreçlerini optimize etmelerinde değerli bir rol oynayarak sürdürülebilirlik maksatlarına ulaşmalarına katkı sağlıyor.

InterWork Alliance’ın Karbon Emisyon Tokenleri standartlarına nazaran oluşturulan EY OpsChain ESG uygulamasının temel özelliklerinden biri de işletmelerin eser emisyonlarını tokenize ederek CO2e (karbondioksit) konumlarını net bir halde anlamalarına yardımcı olması. Ayrıyeten; tüketicilere ve iş ortaklarına, tokenizasyon kullanımı yoluyla emisyonların ve karbon kredisinin izlenebilirliği için güvenilirlik ve şeffaflık da sağlayacak.

EY Türkiye Blokchain Desk Önderi Esra Özdemir, EY OpsChain ESG uygulamasıyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Günümüzde iklim değişikliğinin tesirleri süratle artmaya devam ederken hem tüketiciler hem de iş insanları için sürdürülebilirlikte şeffaflık ve takip edebilirlik bahisleri epeyce kıymet taşıyor. Net sıfır amaçlarının her zamankinden daha fazla incelenmesi gerektiği günümüzün iş dünyasında; şirketlere, ESG hikayelerini dijital olarak sağlam bir platformda anlatma fırsatını yeni tahlilimiz EY OpsChain ESG uygulaması ile sunuyoruz. Bu uygulama, blok zincirlerin kurumsal sonlar ötesinde iş süreçlerini ve global ekosistemleri birbirine bağlayabilen birleştiricilik gücüne dayanarak geliştirildi. Sunduğu detaylı izlenebilirlik yeteneği sayesinde, karbon izini makul eser çıktısına bağlayabilmeye ve tokenizasyon yoluyla emisyon envanterini izleyebilmeye imkan tanıyor. Şirketler, piyasada oluşturulan yahut tedarik edilen karbon kredi tokenlerini kullanarak artık karbonsuzlaştırmaya yönelik aksiyonlarını görebilir ve takip edebilir hale gelebilecekler. EY olarak, sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımıza blok zincir teknolojileri de dahil olmak üzere birçok alanda sürat kesmeden devam ediyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.