• Şehir Alanya
  • Prof. Dr. Yücel, “Tarım eğitimi olmadan üretim ve besin güvenliği mümkün değildir”
8 okunma

Prof. Dr. Yücel, “Tarım eğitimi olmadan üretim ve besin güvenliği mümkün değildir”

ABONE OL
11 Ocak 2024 09:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Türkiye’de Mekteb-i Zirai Şahane’nin açılması ile başlayan tarım eğitiminin 178’nci yıl dönümü münasebetiyle Ege Üniversitesinde “Tarım Bayramı” programı düzenlendi. Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Feyzi Lider Konferans salonunda gerçekleştirilen aktifliğe EÜ Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdür Yarımcısı Ayhan Pak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Prof. Dr. Banu Yücel, “Tarım eğitimi ülkemizde birinci olarak 10 Ocak 1846 tarihinde başlamıştır. Bu vesileyle her yıl 10 Ocak gününü kapsayan hafta ülkemizde tarım haftası olarak kutlanmaktadır. Tarımın kıymeti geçen global pandemi sürecinde daha fazla idrak edilmiş, sürdürülebilir, nitelikli ve sağlıklı ziraî üretimin kıymeti ortaya konmuştur. Yapılan kestirimlere nazaran 2050’li yıllarda dünya nüfusunun 9 milyar olacağı göz önünde bulundurulursa tarım ve besinin ulusal güvenlik sorunu olarak değerlendirilmesinin yanı sıra artık sıhhat, besin teminatı, etraf, doğal kaynaklar, güç lojistik, finansman, kırsal kalkınma üzere çok farklı açılardan da toplumumuzu etkileyecektir. Yapılan araştırmalar, önümüzdeki yıllar için tedbir alınmadığında, bireylerin beslenme için kâfi besine ulaşmakta önemli seviyede zorlanacağını ortaya koymaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi bağımsızlığa kavuşturduktan sonra, ‘milli iktisadın temeli tarımdır’ diyerek ülke tarımının kalkınmada ne kadar değerli olduğuna vurgu yapmıştır” dedi.

“Günümüzde sürdürülebilir tarımın değeri ortaya çıktı” Prof. Dr. Yücel, “Türkiye Yüzyılı olarak nitelendirilen günümüzde; ekonomik kalkınma amaçları, yoksulluğun azaltılması, besin güvenliği ve sürdürülebilirlik için çağa uygun ziraî üretimin kıymeti daha fazla ortaya çıkmaktadır. Farklı bilim disiplinlerinin etkileşimi ve kadim bilgiyle bezenmiş uzman teknolojinin daha fazla kullanılmasının sağlanmasıyla; ziraî üretimde verimliliği artırmak, üretimin izlenebilirliğini sağlamak, kalite ve besin güvenliğini sürdürülebilir hale getirmek mümkün olabilecektir.

Unutulmamalıdır ki bilim odaklı ve nitelikli bir tarım eğitimi olmadan ziraî üretim hasebiyle sağlıklı beslenme ve besin güvenliği mümkün olmamaktadır” diye konuştu.

Ziraat Fakültesinin yarım asrı aşkın müddettir nitelikli mühendisler yetiştirdiğini lisana getiren Prof. Dr. Yücel, “Öğrencilerimiz teknolojik yenilikleri ve eğitimle aldıkları bilgi birikimi ve tecrübeyi gelecekte tarım siyasetlerine taraf verebilecek yetkinliğe erişmek için kullanacaklardır. Bu gayeyle dünyada tarım bilimleri alanında 288’inci, ülkemizde ise birinci sırada bulunan fakültemiz, tarımda sürdürülebilir kalkınma maksatlarına öncülük eden fakültelerden birisi olma gayesiyle esaslı ve tecrübeli akademik takımı, kaliteli ve güncellenmeye daima açık eğitim planı, etik bedellerden ödün vermeden hayat uzunluğu öğrenmeyi kendine gaye edinerek, ülke tarımının gelişimine yüksek seviyede katkı sağlayacak donanımlı ziraat mühendisleri yetiştirerek ülkemize armağan etmektedir. Bu eğitim günümüzde Azerbaycan ve Özbekistan ile lisans, İspanya ile lisansüstü seviyede sürdürdüğümüz çift diploma programları ve yurt dışından gelen 28 ülkeden 383 öğrencimizle memleketler arası görünürlüğü ve repütasyonu artmış, bilim ihraç eder noktaya ulaşmıştır. Bugün fakültemizde 24’ü memleketler arası olmak üzere toplam 87 Ar- Ge projesi devam etmektedir. Tıpkı vakitte üniversite-sanayi iş birlikleri ile çeşitli tescil çalışmaları yapılmaktadır. Fakültemiz 2023-2024 öğretim yılında taban puan sıralamasında 8 kısmı ile birinci, 2 kısmı ile ikinci sırada öğrenci kaydı alarak Türkiye’de bu başarıyı elde eden tek ziraat fakültesi olmanın gururunu ve memnunluğunu bize yaşatmaktadır” dedi.

“Tarım insanlık tarihindeki en temel ve hayati faaliyetlerden biridir” Tarım eğitiminin ehemmiyetine değinen İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdür Yarımcısı Ayhan Pak ise, “Tarım eğitiminin 178 Yılını kutlamak için bugün burada bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Tarım insanlık tarihindeki en temel ve hayati faaliyetlerden biridir. Bu alandaki eğitim ise yalnızca bitkileri ve hayvanları yetiştirmekle kalmayıp tıpkı vakitte doğal kaynakların idaresi, robotik, iklim değişikliği üzere pek çok değerli mevzuyu da kapsamaktadır. 178 yıl evvel başlayan tarım eğitimi, çağdaş tarımın temellerini atmamıza, verimliliği artırmamıza ve kırsal bölgelerin kalkınmasına katkı sağlamıştır. Tarım eğitimi; bilim, teknoloji ve inovasyonla birleşerek tarım dalını daha sürdürülebilir, verimli ve etraf dostu hale getirmiştir. Fakat son vakitlerde tarımın karşısında bulunan zorluklara karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini unutmamalıyız. İklim değişikliği, nüfus artışı, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı, tarımda yeni teknolojilerin kullanımı üzere hususlarda daha fazla çalışma ve gayret sarf etmemiz gerekiyor. Henry Kissinger’in dediği üzere, ‘Petrolü denetim edersen ulusları, tarımı denetim edersen insanlığı denetim edersin’ bu noktada genç kuşakları tarım bilimleri alanlarına teşvik etmek büyük kıymet taşımaktadır” dedi.

Program kapsamında 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında unvan değişikliği olan ve EÜ Ziraat Fakültesine yeni katılan akademisyenlere berat dokümanları, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında gerçekleştirdikleri ulusal ve memleketler arası bilimsel çalışmalara katkı sağlayan akademisyenlere ve sınıf temsilcilerine teşekkür dokümanları takdim edildi. Doküman takdimlerinin akabinde Küme Ortam müzik dinletisiyle iştirakçilere keyifli anlar yaşattı. Tarım Eğitiminin 178 Yılı’nın kutlandığı aktiflikte, “Tarım Eğitiminde Milletlerarasılaşma Ege Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi Örneği” konferansı ve “Tarım Eğitiminde Ege-ADAU Çift Diploma Örneğinin Öğrettikleri” paneli gerçekleştirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.