9 okunma

Narlıdere Metrosu’nda geri sayım başladı

ABONE OL
11 Ocak 2024 10:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kenti demir ağlarla örmeye devam ediyor. Lider Tunç Soyer çalışmaların son süratiyle devam ettiği Narlıdere Metrosu’nun istasyonlarını inceledi. Şehitlik, Çağdaş ve Hoş Sanatlar duraklarındaki çalışmalar hakkında bilgi alan Soyer, “Kimsenin kuşkusu olmasın metroyu vadettiğimiz tarihte daima bir arada açacağız” dedi.

Kentteki tüm metro yatırımlarını kendi imkanlarıyla yapan tek mahallî idare olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Evka-3 ile Narlıdere’yi birbirine bağlayacak Narlıdere Metrosu’nda geri sayıma geçti. Hem istasyon hem de peyzaj çalışmalarının devam ettiği Narlıdere Metrosu’nda açılışa sayılı günler kaldı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer Şehitlik, Çağdaş ve Hoş Sanatlar istasyonlarına inerek incelemelerde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Lideri Mehmet Ergenekon’un da bulunduğu incelemede Lider Soyer son durum hakkında bilgi aldı.

Soyer: “Vadettiğimiz tarihte daima bir arada açacağız”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Çok hummalı çalışma derler ya, motamot o denli. Gün sayıyoruz, çok az kaldı. Şubat ayında Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığımız, işletmeyi test etmek üzere İzmir Metro A.Ş.’ye devredecek. Bu istasyona yürüyen merdivenle indik, bu bile başlı başına bir heyecan. Hayalini kurduğumuz bir şeydi ve nihayet gerçekleşti. Çok kısa bir mühlet sonra da İzmirlileri Narlıdere Metrosu ile taşımaya başlayacağız. Kent üstündeki bu güzergahta trafik rahatlayacak, beşerler çok daha konforlu ve ucuz seyahat edecek. Otobüs güzergahlarındaki yoğunluğun kalkması, birebir vakitte insanların kentte nefes almasını sağlayacak. Her bir istasyon etrafında parklar, peyzajlar tamamlanıyor. Büyük bir heyecanla son rötuşları yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, yetişecek. Bütün arkadaşlarıma minnettarım, gurur duyuyorum. Metroyu vadettiğimiz tarihte daima bir arada açacağız” dedi.

“Metro üstleri rekreasyon alanları olacak”

Metro istasyon girişlerinin İzmir’e yakışır güzellikle tasarlandığını tabir eden Lider Soyer, “Kent, oturma kümeleriyle, mobilyalarıyla, yeşiliyle, herkesin gözünü okşayacak rekreasyon alanları kazanacak. Münasebetiyle bir yandan toplu ulaşımı çağdaşlaştırmış oluyoruz, bir yandan da üstünde kentli için nefes alınacak alanlar yaratmış oluyoruz” dedi.

7 istasyondan oluşuyor

Evka-3’ten başlayıp Fahrettin Altay’da sona eren mevcut çizginin devamı olacak sınır üzerinde sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Hoş Sanatlar, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alacak. Tünel çalışmaları ile ray döşeme işleri tamamlandı. Toplam 14,5 kilometre tünel açıldı. Sınır içinde ve istasyonlarda elektromekanik işler sürüyor. Çizgi işletmeye açıldığında, günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olması öngörülüyor. Balçova ve Kaymakamlık istasyonlarında 219 araç kapasiteli iki başka otopark da yapılıyor.

285 milyon Euro’yu buldu

İzmir Hafif Raylı Sistemi 4. Basamak F. Altay-Narlıdere Kaymakamlık Ortası Üretim İşi; 4 Haziran 2018’de, 252 milyon Euro kontrat bedeli ile yüklenici firmaya teslim edildi. Bu bedel, keşif artışları ile 285 milyon Euro’yu buldu. Çizginin tamamlanmasıyla birlikte İzmir’in kuzeyindeki Bornova ilçesi ile güneyindeki Narlıdere ilçesi ortasında toplam 27 kilometrelik kesintisiz raylı ulaşım hizmeti sağlanacak. İzmirliler, inançlı, konforlu, çevreci ve ekonomik raylı ulaşım imkanına kavuşacak; ayrıyeten vakitten kazanacak. Bir uçtan biniş yapan yolcu, öteki uca 45 dakikada ulaşacak. İki uç ortasında karayolu uzunluğu ise yaklaşık 47 kilometreyi buluyor. Bu güzergâh, motorlu taşıtlarla bilhassa trafiğin ağır olduğu vakit dilimlerinde 1,5-2 saatte alınabiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.