• Şehir Alanya
  • Konya protokolü şivlilik bayramı’na katıldı
7 okunma

Konya protokolü şivlilik bayramı’na katıldı

ABONE OL
11 Ocak 2024 16:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Türkiye’nin birinci ve en kapsamlı çocuk aktifliği olan Şivlilik Çocuk Bayramı ağır iştirak ve coşkuyla devam ediyor. Konya protokolü de çocukların doyasıya eğlendiği bu aktifliği ziyaret ederek çocukların bu sevincine ortak oldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi Konya’nın kadim geleneği olan Şivlilik geleneğini hem yeni jenerasyonlara hem de tüm Türkiye’ye tanıtmaya devam ediyor. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Şivlilik Çocuk Bayramı’nı Konya protokolü de gezerek çocukların ve ailelerinin yaşadığı mutluluğa ortak oldu.

Kendi alanında tek olan, çocukların memnunluğu için tüm ayrıntıların düşünüldüğü tertip 11.00- 23 saatleri ortasında konuklarını ağırlıyor. 5 gün boyunca devam edecek olan şenlik programının öğle jenerasyonunda çocukların sevdiği çizgi sinema animasyon karakterlerinin müzikalleri yer alırken öğlenden sonra ise ebeveynlere yönelik alanında uzman müellifler tarafından çocuk gelişimi ve çocukların başarısına yönelik konferanslar veriliyor.

10 Ocak Çarşamba günü başlayan ve ağır ilgiyle devam eden Şivlilik Çocuk Bayramı 14 Ocak Pazar günü sona erecek. Selçuklu Belediye Lideri Pekyatırmacı: “Çocuklarımız aileleriyle birlikte unutamayacakları bir aktiflik yaşıyor ” Kelamlarını Regaib Kandilini kutlayarak başlayan Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı Şivlilik Çocuk Bayramı’nın tüm çocukların mutluluğuna aracı olduğunu söyledi. Lider Pekyatırmacı kelamlarını şu halde sürdürdü; “Üç aylarımız iyi mübarek olsun. Konya’mızın bu asırlık geleneği olan Şivliliği, artık Büyükşehir Belediyemizle birlikte Konya’mızda çocuklarımızın bir bayramına dönüştürmüş olduk.

Bundan sonra her Şivlilik’te biz çocuklarımızla, ailelerimizle birlikte bu hoş günü , memnun günü inşallah daima birlikte kutlayacağız. Çocuklarımız Kongre Merkezinde 5 gün boyunca hem üç aylarımızın başlangıcını, ulusal manevi kıymetlerimizi bu hoşlukları yaşayacaklar hem de burada farklı atölyelerde, animasyonlarda şovlarla aileleriyle birlikte buluşmuş olacaklar. Kendi alanında tek olan, çocukların memnunluğu için tüm ayrıntıların düşünüldüğü tertip 11.00-23.00 saatleri ortasında konuklarını ağırlıyor. 5 gün boyunca devam edecek olan şenlik programının öğle neslinde çocukların sevdiği çizgi sinema animasyon karakterlerinin müzikalleri yer alırken öğlenden sonra ise ebeveynlere yönelik alanında uzman muharrirler tarafından çocuk gelişimi ve çocukların başarısına yönelik konferanslar veriliyor.

Yine aktiflik alanımızda çocuklarımız için ikramlarımızı de burada vermiş olacağız. Tüm çocuklarımızı çok seviyoruz. Bu hoş geleneğimizi, Konyamızda birlikte yaşattığımız için çok memnunuz. İnşallah üç ayların başlangıcı kandil günümüz bütün dünyada çocukların ölmediği, katledilmediği, bütün çocukların yüzlerinin güldüğü hoş günlerin başlangıcı olsun diyorum.”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Altay,“ Temel gayemiz kadim kültürümüzü çocuklarımıza aktarmak” İslam Alemi olarak 3 aylara kavuşmanın memnunluğunu yaşadıklarını tabir eden Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay,“ Çocuklarımızın zihninde bunun hoş bir hatıra olarak kalması için şivlilik programları icra ediyoruz. Burada temel hedefimiz kadim kültürümüzü çocuklarımıza aktarmak ve onların da çocuklarına aktarması için bugünden zihinlerinde hoş anılar bırakmak.

Çünkü bu günler bizim için kıymetli. Başı rahmet, ortası rahmet ve sonuda ramazanla birlikte kurtuluş olan 3 ayları yaşıyoruz. Bugün Regaip kandili ve akşam kandili icra edeceğiz. Çocuklarımız bugün şivlilikle aslında hem armağanlarını alıyorlar hem de tüm Konya’da kandil tebriği gerçekleştiriyorlar. Buraya gelmeden evvel şöyle sokaklara bir uğradım, tekrar yetmişe herkes adeta Konya’da bu bayramı birlikte yaşıyorlar. İslam Alemi olarak barışa huzura, kardeşliğe en çok muhtaçlık duyduğumuz zamanlardayız. Bizim çocuklarımız burada gönüllerince eğlenirken sokaklarında inançla, hem anne babalarıyla, hem arkadaşlarıyla bu bayramı yaşarken, başta Filistin olmak üzere İslam coğrafyasında derin acılar var. Bu vesileyle bu 3 ayların bilhassa Filistin’deki kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını, oradaki çocukların da 3 ayları ve öteki mübarek günleri, her gününü birbayram havasında geçirmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Tüm İslam Aleminin duası bu gece ve bu aylar boyunca tüm dünyadaki mağdur ve mazlum beşerler için olacaktır. Duası en çok kabul olanlarda çocuklarımız. Bir taraftan onlara bu eğlenceyi bu hoşluğa aktaralım lakin bir taraftan da bu işi niçin yaptığımızı, 3 ayların ne manaya geldiğini, kandilin ne demek olduğunu ve tüm dünyadaki başka çocukların ne yaşadığını kesinlikle anlatalım diye buradan tekrar hatırlatmak istiyorum. Selçuklu Belediyemizde bunun birlikte artık klâsik hale gelen bu Şivlilik Bayramında çocuklar için birçok aktiflik, ikramlar ve aileler için de onlarca konferans ve söyleşi var. İnşallah pazar akşamına kadar Konya’dan herkesi şivlilik bayramınıza Selçuklu Kongre Merkezine davet ediyorum. Başta Selçuklu Belediye Liderimiz olmak üzere emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bugün bizi yalnız bırakmayan kıymetli milletvekillerimize, protokol üyelerimize teşekkür ediyorum. Lakin en kıymetli teşekkür sizlere. Çocuklarınızın elinden tutup bu hoşluğu yaşamak için buraya geldiğiniz Allah hepinizden razı olsun. 3 aylarımız mübarek olsun. Kandilimiz mübarek olsun. Allah’a emanet olun.” Biçiminde konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Özer: “ En büyük memnunluk çocuklarımızın yüzünün gülmesine vesile olmak” En büyük mutluluğun çocukların yüzlerindeki tebessümü görmek olduğunu tabir eden AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer : “Şivlilik dediğimiz vakit, her birbirimizin doğal olarak geçmişindeki , çocukluk anıları aklımıza geliyor. Az evvel de söz edildi. bir gece öncesinden fener adayı yapılır ondan sonra da heyecandan o gece uyumak bile mümkün olmazdı. Sabah erken saatlerde arkadaşlarla bir ortaya gelip en yakın komşularımızda başlamak üzere mahalledeki bütün kapılar çalınırdı. Konya’nın hoş geleneği bu hoş kültürü bugün de devam ediyor. Kuşaklardan jenerasyonlara taşınıyor ve bu rengarenk hoşluğun bir kesimi olarak da birkaç yıldır Büyükşehir Belediyemiz ve Selçuklu Belediyemiz Selçuklu Kongre Merkezi’nde yeni bir kimlik ve yaşatmaya devam ediyorlar. Çocuklarımıza ikramların verildiği farklı stantların oluşturulduğu kimi STK’ ların işin içerisine dahil edilerek söyleşilerin, tiyatroların yapıldığı çok daha hoş bir tertiple da kent de renklenmiş oldu. Beş gün boyunca devam edecek. Ben bütün hemşehrilerimizi çocuklarla bir arada bu hoşluğun bir kesimi olmayan davet ediyorum. Hepinizin bildiği üzere bu hoşluğu yaşarken kalbimizin bir yanı daima buruk maalesef dünyanın farklı yerlerinde , bilhassa de Gazze’deki çocuklar bizim çocuklarımız kadar şanslı değiller. Bizler bu şuurla bu şuurla bunu hayatımızın bir önceliği olarak taşıyarak bu şuurla çaba ederek bütün dünyaya barışı, hoşluğu getirmek için gayret sarf etmeliyiz. Bizler de Türkiye yüzyılından daha güçlü bir Türkiye ile bir arada dünyanın her köşesine barışı, adaleti memnunluğu getirebilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uğraş sarf etmeye devam edeceğiz. Ben bir defa daha bu hoşlukları bize yaşattığı için Büyükşehir Belediye liderimize Selçuklu Belediye Liderimize ve değerli grubuna teşekkür ediyor, Regaib Kandili’nin kentimize, ülkemize, tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Özboyacı,“Bu hoş tertipte emeği geçenleri tebrik ediyorum” Çocukların gözünün pırıl pırıl ışıldadığı şivlilik heyecanının, mutluluğunun aleni bir halde görüldüğü bir günü yaşadıklarını söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı,“ Yani bu hoşluğu görüp de çocukluğuna gitmeyen zannediyorum yoktur. Şivlilik bizim için, Konyalılar için hâlâ canlı, yaşatılan ve jenerasyondan nesile aktarılmış çok hoş bir aktiflik. Olağan ki bir manası da var. O da mübarek 3 ayların başladığını aslında müjdeliyor. Ben bu hoş geleneğin yaşatılmasında ve bu türlü hoş bir tertipte emeği geçen başta Selçuklu Belediye Liderimize ve Büyükşehir Belediye Liderimize ve bütün ilgili arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Şurada sıra bekleyen kardeşlerimizi görüyorum. Büyük bir heyecanla oyunlardaki sıranın kendilerini gelmelerini bekliyorlar. Sahiden muazzam bir Şivlilik kutlaması olmuş. Doğal biz nasıl bu hoş tertibi 3 aylık kutlamak için çocuklarımıza, kuşaklarımıza geleneklerimizi, örfümüzü, adetimizi, dinimizi aktarmak için kullanıyorsak yeniden birebir halde dünyanın dört bir yanında zulüm gören kardeşlerimizi özellikle Filistin’li kardeşlerimizi de bu manada unutmamalıyız. Her birimiz çocuklarımıza, kuşaklarımıza burada yaşananları anlatmalıyız ve ne kadar şanslı olduklarını, Allah’ın müsaadesiyle bu topraklarda büyüdükten sonra oradaki kardeşlerinin de kurtarıcısının kendileri olacakları şuuruna ulaştırmalıyız. İnşallah Rabbim bu 3 ayları hepimiz için mübarek eder. Recep, Şaban ve Ramazan ayları bütün ümmet için kurtuluşa vesile olur diyorum. Tekrar hoş tertipte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ailelerimize, çocuklarımızla beğenilen geldiniz diyorum. 3 aylarımız mübarek olsun.” Dedi. Şivlilik Çocuk Bayramı’nda aktiflik alanını gezen protokol heyetinde AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Hakan Özer, Selman Özboyacı, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı ve Selçuklu İlçe Müftüsü Selim Yazıcı yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.