• Şehir Alanya
  • Faizsiz konut almak isteyenlere ait kontrat sonları 7,2 milyon tl’ye yükseltildi
9 okunma

Faizsiz konut almak isteyenlere ait kontrat sonları 7,2 milyon tl’ye yükseltildi

ABONE OL
11 Ocak 2024 10:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB), tasarruf finansman dalının gelişimi, muhtaçlıklarının belirlenmesi ve karşılaştığı problemlerin çözülmesi için ilettiği görüşlerini pahalandıran BDDK, yayımladığı yönetmelik ile sektörün büyümesinin önünü açtı. Tasarruf sahiplerine ek haklar tanınan yönetmelikle, konut ve araçtaki mukavele hudutları farklılaştırılarak artırıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Şurası (BDDK), Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) tasarruf finansman bölümünün büyümesi, muhtaçlıklarının belirlenmesi ve karşılaştığı meselelerin çözülmesi ismine ilettiği tekliflerini inceleyerek, “Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Asılları Hakkında Yönetmelik”te değişikliğe gitti.

FKB İdare Heyeti Lideri Ali Emre Ballı, tasarruf finansman kesiminin gelişimine yönelik uzun müddettir üzerinde çalıştıkları görüşlerini münasebetleri ile BDDK’ye sunduklarını belirterek, “BDDK’nın tekliflerimizi incelerek hazırladığı ve Resmî Gazete’de yayımlanan Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Temelleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te müşteri haklarının korunması, konut ve araçtaki mukavele hudutlarının farklılaştırılarak artırılması, risk kümesi ve mensuplarına ait sınırlamaların getirilmesi, tasarruf fon havuzlarının değerlendirilme ve dağıtım temelleri ile mali rasyoların güncellenmesi mevzuları ele alındı” dedi. Ballı, “Son devirlerde gayrimenkul ve araç fiyatlarındaki artış, 1 milyon TL kontrat sonlarının artırılması gereksinimini mecburî kıldı. Yönetmelik ile kontrat tavanları TÜİK’in Aralık 2023 ÜFE oranı olan yüzde 44,22’ye nazaran artırılarak, konut için 7 milyon 211 bin TL’ye ve taşıt için ise 2 milyon 884 bin 400 TL’ye yükseltildi. Tekrar müşteri haklarının daha şeffaf bir formda ele alınması, risk kümesi tarifinin getirilmesi ve finansal rasyoların gözden geçirilmesi, dalımıza ve tüm paydaşlarımıza olumlu katkı sağlayacak” diye konuştu.

Öte yandan yönetmelik ile tasarruf finansman müşterilerinin uzaktan kontrat yapmasının önü açıldı. Tasarruf finansman müşterisinin tahsisata hak kazanmasından sonra ödemesinin en geç bir ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiği karar altına alındı. Müşterilere, tasarruf finansman mukavelesinin tasarruf periyodu bitimine kadar konut, çatılı iş yeri yahut taşıttan oluşan finansman konusunu bir sefere mahsus olmak üzere değiştirebilme hakkı tanındı. Ayrıyeten tasarruf finansman kesimi için birinci kez risk kümesi tanımlaması yapılan yönetmelik ile risk ağırlaşmasını önlemek emeliyle şirketlerin, risk kümelerine ve kendinin dahil olduğu risk kümesi ile mensuplarına sağlayabileceği finansmanlara ait metot ve temeller belirlenmiş oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.