• Şehir Alanya
  • Deü’nün spor ekosistemi büyüyor “Sinan şamil sam fitness merkezi” tınaztepe spor salonu’nda hizmete girdi
9 okunma

Deü’nün spor ekosistemi büyüyor “Sinan şamil sam fitness merkezi” tınaztepe spor salonu’nda hizmete girdi

ABONE OL
11 Ocak 2024 10:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Tınaztepe Spor Salonu bünyesine yeni bir spor tesisi kazandırdı. İsmini, Dünya Kıtalar Ortası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Türk ulusal atlet Sinan Şamil Sam’dan alan ‘Sinan Şamil Sam Fitness Merkezi’nin açılış merasimine DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, DEÜ üst idaresi, akademik ve idari çalışanın yanı sıra çok sayıda öğrenci ve sportmen da iştirak gösterdi. Açılışta konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Rektörlük olarak, bu cins yatırımları yalnızca fizikî alanlar olarak değil; birebir vakitte, gençlerimizin ve akademisyenlerimizin daha canlı bir üniversite ortamına kavuşması için de kıymetli görüyoruz” dedi.

Spor bilimlerindeki yükselişi ve başarılarıyla dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), spor alanındaki yatırımları ortasına bir yenisini daha ekledi. İsmini, Dünya Kıtalar Ortası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Türk ulusal atlet Sinan Şamil Sam’dan alan ‘Sinan Şamil Sam Fitness Merkezi’, Tınaztepe Spor Salonu bünyesinde hizmete girdi. DEÜ Rektörlüğü öncülüğünde DEÜ Sıhhat Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın teşebbüsleri ile hizmete giren merkezin açılış merasimine DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, DEÜ üst idaresi, akademik ve idari işçinin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve sportmen da iştirak gösterdi. Açılışta konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, 2024 yılına süratli ve tesirli bir başlangıç yapmanın heyecanını yaşıyor, akademik ve toplumsal altyapımızı güçlendirecek; öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın hayat kalitesini yükseltecek projelere imza atmaya devam ediyoruz. Bugün ismini, Türk spor tarihine büyük bir iz bırakan ulusal atletimiz Sinan Şamil Sam’dan alan Tınaztepe Yerleşkemizdeki yeni Fitness Merkezi’nin açılışını yaparak, hizmetlerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Bu merkezimiz, çağdaş tasarımı ve kapsamlı donanımıyla öğrenci ve akademik işçimizin kullanımına sunulan son derece hoş bir spor tesisi. Rektörlük olarak, bu cins yatırımları yalnızca fizikî alanlar olarak değil; tıpkı vakitte, gençlerimizin ve akademisyenlerimizin daha canlı bir üniversite ortamına kavuşması için de kıymetli görüyoruz.

Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar, nizamlı idmanın gerilim, tasa ve depresyon üzere sıhhat sıkıntılarını hafifletmekte tesirli olduğunu göstermektedir. Sporun yararlarını burada saymakla bitiremeyiz” tabirlerinde bulundu.

“SPOR BİZE VAZGEÇMEMEYİ ÖĞRETİYOR”

Sporun beşere kurallar içinde hareket etmeyi, amaç koymayı ve ona ulaşmayı, vazgeçmemeyi öğrettiğine dikkat çeken Rektör Hotar, “Bunlar öğrencilikte, akademik hayatta ve iş hayatımızda en çok gereksinim duyduğumuz niteliklerdir” dedi. Hotar, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Üniversitemiz; Selçuk’tan Bergama’ya, Urla’dan Kiraz’a uzanan geniş bir coğrafyada yer alan 10 farklı yerleşkemizle, gerçek manada bir kent üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Bu durum, bize büyük avantajlar sağlamanın yanı sıra, elbette kimi zorluklar da getiriyor. 70 bin öğrencimizin eğitim ve toplumsal gereksinimlerini karşılamak, her bir yerleşkemize eşit ve adil bir formda kaynak ayırmak en büyük önceliğimiz. DEÜ olarak biz, büyük bir spor ekosistemine sahibiz. Üniversitemizin yerleşkelerinde hâlihazırda 5 kapalı spor salonu, 2 Futbol alanı, 2 açık tenis kortu, 2 kapalı dans salonu ve 3 aletli kondisyon salonu bulunmaktadır. Bugün, bunlara bir yenisini daha ekliyoruz. Yalnızca Spor Bilimleri Fakültemizden değil; çabucak hemen her birimimizden sportmen öğrencilerimiz kurdukları kulüpler ile bu imkanlardan en hoş formda istifade ediyorlar.”

“SPORCULARIMIZIN BAŞARILARIYLA GURUR DUYUYORUZ”

Rektörlük olarak, spor alanındaki yatırımlarının somut karşılıklarını görmekten büyük bir gurur ve memnunluk duyduklarını aktaran Rektör Hotar; “Üniversitemiz, 3 yüzme havuzuna sahip. Bunlardan biri burada, Tınaztepe’de; öbürleri ise 15 Temmuz Sıhhat ve Sanat Yerleşkemiz ile Seferihisar Yerleşkemizde. Üniversitemizin sağladığı bu imkanlarla yetişen atletlerimiz, geçtiğimiz ay Türkiye çapında kıymetli başarılara imza attı. İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye Arena Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda yüzme ekibimiz, bir Türkiye rekoru kırarak toplamda 8 madalya kazandı. Bu muvaffakiyetler, spor bilimlerine yaptığımız yatırımların ve genç atletlerimize sunduğumuz imkanların bir sonucudur. Atletlerimizin ulusal ve memleketler arası muvaffakiyetleri, Üniversitemizin eğitim ve spor alanındaki taahhütlerini pekiştirmekte ve öğrencilerimize sunduğumuz imkanların ne kadar değerli olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMZ, ÜNİVERSİTEMİZİN KALBİDİR”

DEÜ’nün öğrenci odaklı bir üniversite olduğunu kaydeden Rektör Hotar, “Bu anlayışla, öğrencilerimizin toplumsal ömründen meslek gelişimlerine ve sağlıklı yaşamalarına kadar her alandaki gereksinimlerine karşılık vermek için daima çalışıyoruz. Misyona geldiğimiz günden bu yana, Üniversitemizin tüm yerleşkelerinde bilimsel araştırma merkezleri, kültür-sanat ve spor merkezleri üzere toplumsal donatı alanlarının geliştirilmesine özel bir kıymet veriyor; öğrencilerimizin ile akademik ve idari işçimizin gereksinimlerine yönelik, kaliteli ve erişilebilir imkanlar sunmak için kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Öğrencilerimiz, Üniversitemizin kalbidir ve onların her istikametiyle gelişimleri bizim için en değerli misyondur. İşte bu yüzden öğrencilerimizin toplumsal, kültürel ve sportif gelişimine imkan sağlayacak her türlü yatırımı yapmaya kararlıyız” halinde konuştu.

KAYMAKAM TUNÇER’DEN REKTÖR HOTAR’A TEŞEKKÜR

Daha evvel Alsancak’ta bulunan DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin 1984 yılında taşın Buca’ya taşındığını söyleyen Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, “Biz de Dokuz Eylül’ün bir kesimi olduk, ben de bir devir DEÜ’de okuma fırsatı buldum” dedi. Bugün burada fitness merkezi açılıyor, bizim vaktimizde ise eğitim-öğretim barakalarda yapılıyordu diyen Tunçer, kelamlarını şu formda sürdürdü: “Hakikaten DEÜ, o vakitten bu vakte çok büyük bir hale geldi. Dokuzçeşmeler yerleşkesi son durak olarak geçerken, günümüzde İzmir’in en büyük üniversitesi pozisyonunda. Bunda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Benim, Buca Kaymakamı olarak üçüncü yılım bitti. Bu müddet içerisinde bilhassa Sayın Rektörümüz Hocamız, Prof. Dr. Nükhet Hotar ile çalıştım. Kendilerine bir kere daha hürmetlerimi ve teşekkürlerimi bir defa daha iletmek istiyorum.”

Tınaztepe Yerleşkesi’nin çağdaş ve ferah alanları ile fizikî aktiviteler için kusursuz bir altyapı sunduğunu belirten DEÜ Genel Sekreter Yardımcısı V. Öğr. Gör. Dr. Yakup Özkaya, “Köklü tarihimize borçlu olduğumuz güçlü birikimi korurken bir yandan da çağımıza taraf veren dinamizme ahenk sağlama noktasında tesirli olacağına inandığımız tesisimizin, Üniversitemize iyi olmasını diliyorum” derken; DEÜ Spor Kulübü Fitness Antrenörü Kaan Suyol, ise Fitness’ın içinde bulunuduğu antrenmanlar ile kişinin daha fit ve daha sağlıklı bir ömür sürmesini sağlayan bir spor çeşidi olduğuna dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.