11 okunma

Cep telefonsuz tuvalete dahi girmiyoruz!

ABONE OL
11 Ocak 2024 09:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Nomofobi ismi verilen cep telefonu bağımlılığının toplumsal, üretkenlik ve ruh sıhhatine dair pek çok sorunu beraberinde getirdiğini lisana getiren uzmanlar, cep telefonundan uzak kaldığında huzursuz hissedenlerin çok olduğunu söylüyor. Sanal ortamda kendini var etmeye alışkın bireylerin gerçek ortamda etkileşimde bulunmayı tercih etmediğine dikkati çeken Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, cep telefonlarının artık birey ile yemek masasına, tuvalete, spora, yatağa elhasıl her alana eşlik ettiğini kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, telefonsuz kalma korkusu manasına gelen nomofobi hakkında bilgi verdi.

Telefonsuz kalma korkusu

Modern çağın en kıymetli katkılarından birinin elbet cep telefonları olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Hayatımızı kolaylaştırmak ile hayatımızı ele geçirmek ortasındaki farkı değerlendirirken ‘nomofobi’ kavramına da değinmekte yarar var. Nomofobi sözü ‘no-mobile-phone phobia’nın kısaltmasıdır ve telefonsuz kalma korkusu manasına geliyor.” dedi.

Gelen rastgele bir bildirimi kaçırma endişesiyle sıklıkla ekranı denetim ediyorlar

Cep telefonlarının toplumsal medya kullanmak, bağlantı sağlamak, bilgiye erişmek, cümbüş, vakit geçirmek üzere çeşitli maksatlarla hayatımızın ayrılmaz bir modülü haline geldiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, şöyle devam etti:

“Öyle ki kimi bireyler cep telefonundan başka kaldığında zahmetli bir hal ortaya çıkıyor. Pekala rastgele bir vakitte cep telefonunuzdan uzak kaldığınızda huzursuz hisseder misiniz? Nomofobiden kelam ediyorsak bu soruya vereceğiniz yanıt ‘Evet’ olacaktır. Birey telefonunu bir an evvel tekrar eline alma beklentisi içinde olur. Şarjı azalan yahut biten telefon bu bireyler için telaş kaynağıdır. Gelen rastgele bir bildirimi kaçırma endişesiyle sıklıkla ekranı denetim ederler. Sanal ortamda kendini var etmeye alışkın bu bireyler gerçek ortamda etkileşimde bulunmayı tercih etmezler yahut ortamda sırf bedenen bulunurlar; tüm ilgileri akıllı telefonlarındadır.”

Hayatın her alanına eşlik ediyor

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, sosyal ortamlardaki olumsuz tesirinin yanı sıra üretkenlik açısından da randımanın düşmesine neden olduğunu söz ederek, “Bir öğrenci yahut çalışan kimse, odağını telefondan uzaklaştıramadığı için kendi işine odaklanmakta zahmet çekiyor. Yanından ayıramadığı bu obje, artık birey ile yemek masasına, tuvalete, spora, yatağa hasılı her alana eşlik etmeye adaydır.” dedi.

Çocuk ve ergenlere hudut koymak önemli

Cep telefonlarının en yaygın kullanıcılarının ergenler ve genç yetişkinler olduğunu ve nomofobinin de bu yaş kümelerinde sık görülebileceğini söylemenin mümkün olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, şunları lisana getirdi:

“Öte yandan işi nedeniyle taşınabilir aygıtları ve toplumsal medyayı ağır kullanan kitle de bu manada riskli kümedir. İş, eğitim yahut irtibat kurma zorunlulukları nedeniyle muhakkak bir kümenin cep telefonundan uzak kalması çok elverişli olmasa da ergenler için tıpkı şeyi söyleyemeyiz. Ebeveynlerin gençlere sağlıklı bir alan açmasını desteklesek de bu alanın elbette bir çerçevesi olmalıdır. Cep telefonunun hangi emelle, hangi ortamlarda ne kadar müddet ile kullanılacağının hududu değerlidir.

Bu durumu yasaklar, nasihatler üzerinden izah etmek yerine hakikat bağlantı ile onları yönlendirmek daha uygun olacaktır. Sanal ortama daha kısıtlı yer verildiği, gerçek tecrübelerin değerli olduğu dünyayı tanıtma konusunda ailelere etkin bir rol düşmektedir. Teknoloji ve cep telefonunda da öteki bağımlılık cinslerinde olduğu üzere aileler ve gençler ortasındaki sağlıklı bağlantı, ilgi ve alaka birçok sorunun fark edilip yönetilmesinde kritik bir değere sahiptir.”

Nomofobi nasıl tedavi edilir?

Nomofobi tedavisine de değinen Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Nomofobi tedavisinde bu davranışın sıklaşmasının ve fonksiyonelliği olumsuz etkilemesinin altında yatan başka problemleri ele almak gerekecektir. Bireylerin ihtiyaçlarını, hayatta kalmaya dair telaşlarını, cep telefonunun onun için nasıl bir mana söz ettiğini yanlışsız değerlendirmeden cep telefonundan uzaklaşmasını beklemek çok gerçekçi değildir. Bu noktada ruh sıhhati profesyonellerinden, bilhassa bağımlılık uzmanlarından yardım almak yararlı olacaktır.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, bireyin iş birliği ve ailenin-sosyal etrafın dayanağıyla birlikte tedavi planı oluşturulması gerektiğini lisana getirerek, “Psikiyatri değerlendirmesi, çeşitli psikoterapi teknikleri, dijital detoks, riskleri azaltma, toplumsal takviyenin yapılandırılması üzere müdahalelerden yararlanılabilir.” biçiminde kelamlarını tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.