7 okunma

20’lik diş herkesi farklı etkileyebilir

ABONE OL
11 Ocak 2024 09:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Halk ortasında yirmi yaş dişi olarak bilinen yetişkin dişleri, ağızda birçok vakit diş ve diş eti sorunlarına sebep olabilir. Ağızda sürme genelde 17 yaşından itibaren başlasa da bireyden bireye farklılık gösterebileceğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. Dilek Tekkeli, “20 yaş dişleri çıkarken ağrı, şişlik, yutkunma zorluğu, ateş üzere belirtilerle kendini gösterebilir. Çene kemiklerinde kâfi alan varsa hiçbir sorun oluşmadan da sürebilir, tıpkı vakitte sürme vakitleri birbirinden farklı olabilir” açıklamasında bulundu.

Çenemizin en sonunda bulunan ve 3. azı dişleri olan 20 yaş dişleri, 2 altta 2 de üstte olmak üzere ağızda 4 adet bulunuyor. Çenede kâfi yer varsa ve dişler ağızda hakikat durumu alabilmişse diş çekiminin gerekli olmadığını paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. Dilek Tekkeli, “20’lik dişler hakikat bir diş fırçalama ile uzun yıllar sıhhatle ağzımızda durabilir” dedi.

20’lik diş bazen hiç çıkmayabilir

20 yaş dişlerinin sürme periyodunda hastanın şikayetlerinin hafiflemesi için ilaç kullanmak gerekebildiğini hatırlatan Ağız ve Diş Sıhhati Kısmı Klinik Koordinatörü Dt. İstek Tekkeli, “Ağrı, ateş, yutma zahmeti, lenfadenopati gelişmişse doktora başvurulması gerekir” diye konuştu. 20’lik dişler ağzın en art bölgesinde olduğu için, bu duruma uygun diş fırçaları kullanılması gerektiğini hatırlatan Dt. Dilek Tekkeli, “20 yaş dişlerinin çürümesi, bu dişin önündeki dişi de çürüteceğinden bu türlü bir durumda hiç gecikmeden tam teşekküllü bir merkeze başvurulmalı. Kimi şahıslarda 20 yaş dişi hiç çıkmayabilir, kemik içinde gömülü kalabilir. Bu türlü durumlarda doktorunuz dişin çekilmesine yahut ağız içinde kalmasına muayene sonucu karar verir” açıklamasında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.