• Şehir Alanya
  • 2024’te Makul kriterleri karşılayan şirketler için ESG zarurî hale geliyor
7 okunma

2024’te Makul kriterleri karşılayan şirketler için ESG zarurî hale geliyor

ABONE OL
11 Ocak 2024 12:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Son vakitlerde, Avrupa ekonomilerini küresel pazarlara bağlayarak inovatif büyüme suratını artırmayı misyon edinen Euronext tarafından piyasaya sürülen ve borsada listelenen şirketlerin sürdürülebilirlik uğraşlarını sergileyerek yatırımcıların ESG bilgilerine kolay erişimini sağlamayı hedefleyen “My ESG Profile” isimli yeni aracı, finans ve yatırım dünyasında büyük ilgi uyandırdı.

2000 yılında Paris, Amsterdam ve Brüksel borsalarının birleşmesi sonucu kurularak günümüzde, AB regülasyonlarına tabi olması sayesinde dünyanın en talepkar ve büyük yatırımcılarına hitap eden kaynakları ile öne çıkan bir borsa haline gelen Euronext tarafından atılan bu yenilikçi adım; ESG bilgilerinin standartlaştırılması ve erişilebilirliği konusunda kıymetli bir gelişme olarak kabul ediliyor. Borsada süreç gören yüksek seviyede yapılandırılmış şirketlerin çevreci çalışmalarını piyasaya sunmasını kolaylaştıran bu atak, birebir vakitte sürdürülebilir yatırımlara olan ilgiyi ve gereksinimi vurgulayarak, ESG raporlamasının yatırım süreçlerindeki kritik rolünü ön plana çıkarıyor. Deniz çok pazarlarda faal olarak yatırım fırsatları arayan ve dünyanın dört bir yanından inovatif fikirleri bir ortaya getirerek şirketlere şeffaf danışmanlık hizmetleri sunan Yöntem Ventures kurucusu Kaan Özçelik ile mevcut şimdiki gelişmeler ışığında ufuk açıcı bir röportaj yaptık.

Usul Ventures’ın; NASDAQ ve NYSE üzere borsalara kıyasla daha az katı düzenleyici ihtiyaçlara ve daha düşük listelenme maliyetlerine sahip olan, OTC Markets Group Premium Provider Directory’de listelenen ve ABD sermaye piyasaları otoriteleri tarafından tanınan “onaylı birinci Türk danışmanlık firması” olduğunu vurgulayan Kaan Özçelik ile hem bu itibarlı onayın sağladığı seçkin yatırım danışmanlığı rolü, hem de ESG raporlamasının yatırım süreçlerindeki tesiri ve ehemmiyeti üzerine derinlemesine bir sohbet gerçekleştirdik:

Sayın Özçelik, öncelikle bize ESG raporlamasının ne olduğunu ve gayesini açıklar mısınız?

Tabii, ESG raporlaması, şirketlerin çevresel (Environmental), toplumsal (Social) ve yönetişim (Governance) performanslarını pahalandıran ve raporlayan bir süreçtir. Bu raporlama, bir şirketin sürdürülebilirlik eforlarını, toplumsal sorumluluk uygulamalarını ve yönetişim yapısını ayrıntılı halde ortaya koyar. Maksadı, şirketlerin bu üç kritik alanda nasıl performans gösterdiğini şeffaf bir biçimde paydaşlara sunmak ve sürdürülebilir bir geleceğe yanlışsız adım atmak için gerekli bilgileri sağlamaktır.

Euronext’in ESG ile ilgili attığı adım nedir ve bu adımın değeri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Euronext, ESG datalarını standart bir formatta sunarak bir unsur imza attı. Bu adım, şirketlerin sürdürülebilirlik performanslarına dair bilgilere erişimi kolaylaştırıyor ve finansal piyasalardaki şeffaflığı artırıyor. Bilhassa yatırımcılar için, sürdürülebilir yatırımlar yaparken karar verme sürecini destekleyen kritik bir gelişme. ESG raporlaması, artık yalnızca halka açık şirketler için değil, yatırım süreçlerine başlayacak olan şirketler için de değerli. Bu datalar, şirketlerin çevresel ve toplumsal tesirlerini, yönetişim kalitelerini gösteriyor ve bu da yatırımcılar için giderek daha fazla ehemmiyet kazanıyor.

Euronext’in bu adımı, ESG bilgilerinin demokratikleşmesine ve finansal piyasalarda sürdürülebilirliğin ön plana çıkmasına değerli katkı sağlıyor. ESG datalarının şeffaflığı ve erişilebilirliğini artırarak sürdürülebilir yatırımların önünü açmaktadır. Şirketlerin çevresel, toplumsal ve yönetişim performanslarına dair standartlaştırılmış ve sağlam bilgiler sağlamak, yatırımcıların şuurlu kararlar almasına imkan tanır. Bu, tıpkı vakitte şirketlerin sürdürülebilirlik gayretlerini daha görünür kılar ve genel olarak sürdürülebilir iktisada geçişe katkıda bulunur. Bu tıp teşebbüsler, şirketlerin ESG maksatlarına ulaşmalarını desteklerken daha geniş manada global sürdürülebilirlik gayelerine de katkı sağlar.

Euronext “My ESG Profile” aracının çalışma sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Euronext tarafından piyasaya sürülen “My ESG Profile”, şirketlerden toplanan yıllık raporlardan elde edilen temel ESG göstergelerini yansıtan bir listedir. Temelde, finansal olmayan bilgileri merkezileştirerek herkesin kullanımına açar ve listedeki şirketlere çevreci yaklaşımlarını sergilemeleri ismine daha güzel bir görünürlük tanımlar. Avrupa regülasyonları ile desteklenen bu datalar, canlı ve şeffaf formda standart hale getirilir ve kamuya sunulur. Böylelikle potansiyel yatırımcılar ve ihracatçılar listelenen şirketlerin ESG performanslarını kıymetlendirerek yatırım kararlarına sürdürülebilirlik unsurunu dahil edebilirler.

Şirketlerden toplanan datalar doğrulanabilir olduğundan, şimdiki olarak düzenlenebilir ve istenirse ek dokümanlarla ayrıntılandırılabilir. Sürdürülebilir finans idaresi ve raporlama ismine değerli bir kilometre taşı olarak da tanımlayabileceğimiz bu araç, piyasa uygulamalarının ve düzenlemelerinin olgunlaşmasıyla birlikte gelişme potansiyeline sahiptir. Hasebiyle şirketlerin çevresel entegrasyonunu artırarak daha fazla yatırımcı görünürlüğü elde etmesi için kullanılabilir.

Peki, Türk şirketleri için ESG raporlamasının uygulanması sürecinde karşılaşılabilecek zorluklar nelerdir ve Adap Ventures olarak bu süreçte onlara nasıl yardımcı oluyorsunuz?

ESG raporlamasına geçiş, bilhassa gelişmekte olan piyasalarda ve Türk şirketleri üzere global standartlara ahenk sağlamaya çalışan kurumlarda birtakım zorluklar içerebilir. Bu zorluklar ortasında bilgi toplama ve idaresi, memleketler arası standartlara ahenk, yatırımcı beklentilerini manaya ve karşılama üzere bahisler bulunmaktadır. Ayrıyeten, ESG kriterlerine ahenk sağlamanın maliyeti ve kaynak gereksinimi da değerli bir faktördür.

Usul Ventures olarak, Türk şirketlerinin bu zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için kapsamlı bir danışmanlık takviyesi sağlıyoruz. Bu dayanak; ESG kriterlerine ahenk için gerekli stratejik planlamadan, data toplama ve raporlama süreçlerine, milletlerarası standartlar ve düzenlemeler hakkında bilgilendirmeden, yatırımcı beklentilerini anlamaya yönelik danışmanlık hizmetlerine kadar epeyce geniş bir aralıkta uzanıyor. Aslında, Euronext’in My ESG Profile üzere araçlarının sağladığı standartlaştırılmış data formatları, Türk şirketlerine de küresel arenada rekabet etme ve yatırımcı ilgisini çekme konusunda kıymetli avantajlar sunuyor. Yol Ventures olarak; Türk şirketlerinin bu cins küresel standartlara ahenk süreçlerinin her adımında yanlarında olarak, sürdürülebilir ve başarılı bir geleceğe hakikat yol almalarına dayanak olmaktayız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.