• Şehir Alanya
  • Vakıf İştirak Hatay’ın vakıf yapıtlarını yaşatıyor
10 okunma

Vakıf İştirak Hatay’ın vakıf yapıtlarını yaşatıyor

ABONE OL
2 Ocak 2024 08:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Vakıf İştirak, vakıf yapıtlarını yaşatmak ve geleceğe taşımak maksadıyla Vakıf Yapıtları Envanter Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında Hatay’da bulunan, geçmişten günümüze kadar gelmiş 117 vakıf yapıtı 2600 karede özel olarak fotoğraflandı ve tarihçeleriyle birlikte Hatay Vakıf Yapıtları kitabında toplandı.

Vakıf kültüründen aldığı ilhamla çalışmalarını sürdüren Vakıf İştirak, geçmişten günümüze kadar gelmiş vakıf yapıtlarının envanterini oluşturmak hedefiyle başlattığı Vakıf Yapıtları Envanter Projesi kapsamında Hatay Vakıf Yapıtları kitabını hazırladı.

Bir sene süren ağır çalışmalar sonucunda Hatay’daki 117 vakıf yapıtının yaklaşık 2600 karede fotoğraflandığı ve tarihçelerinin uzman bir takım tarafından hazırlandığı kitap, hayranlık uyandıran bir anlayış ve mimari ile yapılmış yapıtların geleceğe aktarılması ismine büyük değer taşıyor.

“Fotoğraflarla belgelenen birçok eser şu anda ya enkaz halinde ya da ağır hasarlı”

Vakıf İştirak Genel Müdürü Mehmet Ali Akben, “Vakıf İştirak olarak, Vakıf geleneğine sahip çıkma ve bu kültürü gelecek kuşaklara aktarma sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Bu düsturla zelzeleden evvel ‘Ortak Geçmiş, Ortak Gelecek’ mottomuz doğrultusunda Vakıf Yapıtları Envanter Projesi’ni hayata geçirmiş, birinci envanter çalışmamıza da tarihiyle ve kültürüyle hayranlık uyandıran Hatay vilayetimizle başlamıştık. Fakat, yaşanan sarsıntı sebebiyle maalesef fotoğraflayarak kayıt altına aldığımız birçok eser şu anda ya enkaz halinde ya da ağır hasarlı” dedi.

“Hatay’ın yine inşasında çekilen mimari ayrıntı fotoğraflar kaynak teşkil eder nitelikte”

Hatay’ın yine inşası ve tarihi yapıtların onarımı sürecinde bu mimari ayrıntı fotoğrafları muhtaçlık halinde yetkili ünitelerle paylaşmaya hazır olduklarını tabir eden Akben, sözlerine şöyle devam etti: “Çekilen fotoğrafların bir kısmıyla İstanbul Üsküdar’da bulunan Vakıf İştirak Mimar Sinan Galerisi’nde düzenlediğimiz ‘5 Şubat Hatay Sergisi’nin değerli vakıf yapıtlarını fotoğraf karelerinde tekrar yaşatmak, hayal etmek ve medeniyetler tarihinden izler taşıyan Hatay’ı unutmamak ismine çok kıymetli ve değerli olduğunu düşünüyorum.”

Yeni durak Konya

Anadolu medeniyetinin güzide kentlerini mercek altına alan Vakıf Yapıtları Envanter Projesi’nin yeni durağının Konya olacağını söz eden Akben, Konya kentinin tarihi dokusu ve kentteki vakıf yapıtlarının, proje kapsamında derlenerek, kıymetli bir miras olarak gelecek jenerasyonlara aktarılmasını amaçladıklarını da söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.