• Şehir Alanya
  • Lider Soyer’in ödüllü projesi İzmirlilere sıhhat götürüyor
7 okunma

Lider Soyer’in ödüllü projesi İzmirlilere sıhhat götürüyor

ABONE OL
1 Ocak 2024 11:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmirlileri yeşil alanlarla sağlıklı bir formda bütünleşmesi emeliyle oluşturulmasına öncülük ettiği “Yaşayan Parklar” Projesi kapsamındaki “Sağlığı Geliştiren Parklar” çalışmaları büyüyerek devam ediyor. Kentlilerin fizikî ve ruhsal gelişimine katkı sağlayarak tam bir güzellik halinde olabilmelerini sağlayan proje, yurttaşların hayatına dokunuyor. Büyükşehir’in uzman isimleri, bu sefer de Demirköprü Şehit Adem Aydoğan Parkı’nda semt sakinleriyle buluştu. Programa katılan Köy-Koop İzmir Birliği Lideri Neptün Soyer, zehirsiz sofraların kurulmasının formüllerini anlattı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmirlileri yeşil alanlarla sağlıklı bir formda bütünleşmesi maksadıyla oluşturulmasına öncülük ettiği “Yaşayan Parklar” Projesi kapsamındaki “Sağlığı Geliştiren Parklar” çalışmaları büyüyerek devam ediyor.

Türkiye’de birinci sefer İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in devrinde kurulan Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı ile Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nın iş birliğiyle yürütülen ve halkı tabiatla bütünleştiren Yaşayan Parklar vatandaşların memnuniyetini arttırıyor. Ayrıyeten İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı, “Sağlığı Geliştiren Parklar” projesiyle de yurttaşlara farklı bir hizmet sunuluyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ile Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı işbirliğiyle kentlilerin sıhhat şuurunun gelişmesi ve sağlıklı ömür biçimi edinmesini hedefleyen proje çerçevesinde, belediyenin uzman isimleri bu kere Cittaslow Metropol Sakin Mahalle Programı kapsamında Sağlıklı Kentler En Düzgün Uygulama Yarışı 2023- Kent Planlama Kategorisi Birincilik Mükafatı alan Demirköprü Mahallesi’ndeki Şehit Adem Aydoğan Parkı’nda semt sakinleriyle buluştu. Programa Köy-Koop İzmir Birliği Lideri Neptün Soyer de katıldı.

Zehirsiz sofraların formülünü anlattı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzmanları, beslenme, ilkyardım, fizikî aktivite, kazalar ve korunma yolları, psikososyal sıhhat üzere mevzularda fiyatsız eğitimler verdi. Programda konuşan Neptün Soyer, İzmir’de sağlıklı besinlerin üretilmesiyle ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı. Soyer, ziraî kalkınma kooperatiflerinin, İzmir’in köylerinde üreticilere sağlıklı gıdayı nasıl üretebileceklerine yönelik eğitimler verdiklerini söyledi. Zehirsiz sofraların formülünü anlatan Neptün Soyer, “Biz de üreticiye sağlıklı besinin kıymetini anlatıyoruz. İstiyoruz ki üretici ile tüketici ortasındaki yanlışsız ve sağlıklı irtibatı kuralım. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Veteriner Doktorları Odası, İzmir Ziraat Mühendisleri Odası, Besin Mühendisleri Odası üzere sivil toplum kuruluşlarıyla köylerimizde ‘Kooptuk geliyoruz’ dedik. Birlik olarak köy köy gezip bunu anlatmaya uğraş ediyoruz. Bunun kentle buluşmuş olması çok manalı. İzmir’in başka vilayetlere örnek olması açısından çok değerli. Köyü var, kentlisi de var. Çok önemli” dedi.

“Halkımızla bir ortada çalışmalarımıza devam ediyoruz”
Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Toplum Sıhhati ve Eğitim Şube Müdürü Banu Erdal da “Sağlık İşler Dairesi Başkanlığı ile Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı olarak 3 ay kadar evvel yaşayan parklarımızda ve İzmir’in tüm parklarında Sıhhati Geliştiren Parklar’ ismi altında bir proje başlatmaya karar verdik. Sayın Tunç Soyer Liderimizin sıhhate verdiği kıymet ve parkların sıhhatteki tesirini göz önünde bulundurarak hemşehrilerimizle bir ortaya geldik. Burada fizikî aktivite, genel sıhhat, sağlıklı beslenme, mesken kazaları ve korunma yolları, parklarda yaşanan ve çocukların yaşadığı kazalar ve korunma yolları, ilkyardım üzere birçok eğitim başlığı atlında biz halkımızla bir ortada çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu an beşinci parkımızdayız. Ve artarak devam edecek. Biz o parkta eğitim verdikten sonra oradan ayrılmıyoruz. Yeniden takımlarımız her hafta orada çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

“Kültür ve sanatın içinde olduğu tam ismi üzere yaşayan yerler olması gerekiyor”
Banu Erdal, “Biz büyük bir kentte yaşıyoruz. Yeşil alanlar, parklar insanların sıhhatleri ve rahat edebilmeleri açısından çok değerli. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bunu çok önemsiyoruz. Yaşayan Parklar Projesi de zati bunun en büyük hedefi. Parklar yalnızca gidip oturulan, çocukların oyun oynadığı, spor aletleriyle fizikî aktivite yapılan yerlerde değil aslında. Kültür ve sanatın, eğitimin içinde olduğu tam ismi üzere yaşayan yerler olması gerekiyor. Toplumun orada çok rahat bir halde istediği her türlü aktiviteyi yapabildiği yerler olması gerekiyor. Hedef buydu” diye konuştu.

“Bu eğitime ulaşabilen ve ulaşamayan vatandaşlar var”
Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Planlama Proje Şube Müdürü Volkan Barbaros ise “Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nın temel sorumluluğu İzmir’de yeni parklar üretmek ve mevcut parklara vatandaşların kullanımı için bakabilmek. Yeni tasarlanmış bir park burası. Cittaslow parkı. Belediye’nin farklı üniteleri de bu parkın dizaynına eşlik etmiş. Bu parkların temel emellerinden bir tanesi buna benzeri etkinliklere konut sahipliği yapabilmek aslında. Bu aktiflikte bilhassa art mahallelerdeki parkları daha fazla seçmeye çalışıyoruz. Zira bu eğitime ulaşabilen ve ulaşamayan vatandaşlar var. Büsbütün fiyatsız bir formda kullanılıyor. Bu dünyada da bu türlü. Bu projede bulunma maksadımız mesken sahipliği. Temelde bizim alışkanlığımızda çocuk oyunu, yürüyüş yapmak üzere fonksiyonu oluyor. Fakat tıpkı vakitte parklar bir eğitim alanıdır. Yaşayan Parklar Projesi de bir yerde bunu yapmaya çalışıyor. Bu da onun bir ayağı gibi” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.