• Şehir Alanya
  • Karşılık beklemeden hayatınızda olanların değerini bilin
4 okunma

Karşılık beklemeden hayatınızda olanların değerini bilin

ABONE OL
1 Ocak 2024 09:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Yeni yıla deneyimlerinizden ders alarak başlayın

Yeni bir yıla girerken ruhsal uygun oluşun desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar uygun bağlar ve düzgün olmanın kıymetine dikkat çekiyor. Ruhsal güzel oluş ve memnunluk için deneyimlerden ders alınması gerektiğini söz eden Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, dostluğun, uygunluk yapmanın ve düzgünde olmanın insanı keyifli eden faktörler olduğuna değindi.

Dr. Yıldız Burkovik: “Hiçbir formda bir beklentisi yoktur bir dostun. Hiçbir şey beklemeden birbirimizi karşılıksız olarak sevebilmek, karşılıksız olarak bedel verebilmek kıymetlidir.”

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikoloji Hizmetleri Genel Koordinatörü ve Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, yeni bir yıla başlarken ruhsal uygun oluşu destekleyecek ve memnunluk sağlayacak tekliflerde bulundu.

Yeni yılda deneyimlerden ders alınmalı

Yeni yılda ruhsal güzel oluş ve memnunluk sağlayacak birinci kıymetli noktanın ‘tecrübe’ olduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, “Tecrübelerimiz her şeyden çok kıymetlidir. O deneyimlerden ders alıp onlara nazaran yaşantımızı ilerletebilmek, bunun doğrultusunda o süreci takip ederken öğrendiklerimizi etrafa saçabilmek ve yanlış bir durum olduysa da onları da paylaşabilmek çok kıymetli.” dedi.

Her şeyden evvel öğrendiklerimizle birlikte yaşantımızı kurgularken hep toplumsal etrafla birlikte olmamız gerektiğine vurgu yapan Dr. Yıldız Burkovik, bunun nedenini de “Çünkü etraf bizim için hatta tüm canlılar için çok pahalı. Bu yüzden etrafımıza de hürmet duyabilmemiz çok daha fazla kıymetli.” kelamlarıyla açıkladı.

Karşılıksız yapılan her şey kişiyi keyifli eder

Dostluğun en değerli şey olduğunun da altını çizen Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, “Hiçbir biçimde bir beklentisi yoktur bir dostun. Tahminen de şartsız seven, sizi dinleyen, anlayan, algılayan ve gerçeği söyleyen insandır. Gerçeği söylerken birbirimizi kırmamak, birbirimizi kırmadan bir şeyleri anlatabilmek, birbirimizi dinleyebilmek, paha verebilmek, değer verebilmek ve hakikaten insan olabilmek en değerli şeylerdir.” dedi.

İyilik yapmanın, uygun olmanın, yeterlide olmanın insanı memnun eden durumlar ortasında önde geldiğini aktaran Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, “İyide olmak, doğruda olmak, çalışmak, bilgili olmak, sevebilmek… Bunların hepsi karşılıksız olan şeylerdir. Hiçbir şey beklemeden birbirimizi karşılıksız olarak sevebilmek, karşılıksız olarak paha verebilmek kıymetlidir. Yeni yılla birlikte tüm bu hoşlukları hayatınıza katabilmenizi, esasen sahip olanların ise bu hoşlukları kaybetmemelerini dilerim.” diyerek kelamlarını tamamladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.