• Şehir Alanya
  • Kızılay’dan 1.2 milyon depremzedeye kış yardımı
13 okunma

Kızılay’dan 1.2 milyon depremzedeye kış yardımı

ABONE OL
31 Aralık 2023 20:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde yardım çalışmalarıyla afetzedelere dayanak olan Kızılay, mevsim şartları zorlaşmadan evvel kış yardımları programını başlattı. Kızılay, kışlık giysiden, besine, hijyenden nakdi yardıma uzanan bir planla depremzedelere yönelik yeni bir yardım programı yürütüyor. Kış yardımları programının Genel Lider Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ile başlatıldığını belirten Türk Kızılay Afet İdaresi ve İklim Değişikliği Genel Müdürü İbrahim Özer, yardım seferberliğinin planlanan takvime nazaran yürütüldüğünü bildirdi. Özer, kış yardımları programıyla 1.2 milyon depremzedeye takviye sağlanacağını belirtti.

Yaşanan zelzele sonrası bölgede toplumsal güçlendirme ve güzelleştirmeye yönelik yardım çalışmaları yürüten Kızılay, afetzedelerin kış periyodu muhtaçlıkları için yaptığı belirlemeler doğrultusunda yardımlarını ulaştırmaya başladı. Hazırlanan yardım materyalleriyle köyler ve konteyner kentlerdeki afetzedelere dayanak çalışmaları yürüten Kızılay, kışlık giysi, nakdi yardım, besin, hijyen, barınma gereçleri üzere yardımlarını bölgedeki uzman çalışanı ve gönüllüleri ile ulaştırıyor. Kış yardımlarıyla mont, bot, kazak, hırka, pantolon, ayakkabı, etek, eldiven, atkı, bere, iç çamaşırından oluşan 745 bin giysi materyaliyle kışlık kıyafet dayanağı verilirken besin muhtaçlığı için yaklaşık 54 bin besin kolisi dağıtılıyor. Su sanitasyonu kapsamında 8 sistem kuruldu, 3800 konut tipi su arıtma aygıtı kuruluyor ve 10 bin su bidonu ulaştırılıyor. Bayanlar için şahsî bakım ve hijyen gereksinimleri için hazırlanan 40 bin paket, öğrencilere 2900 kırtasiye seti takviyesi sağlanıyor. Soğuk ve yağışlara karşı ise 114.500 izolasyon materyali, yaklaşık 37 bin ısıtıcı ve 50 bin battaniyenin dağıtımı yapılıyor. Ayrıyeten Kızılay Esen Kart ile 39 bin haneye, 4000’er TL’lik toplamda 156 milyon TL’lik dayanak veriliyor. Yardımların yanı sıra depremzedelere hizmet vermesi için hazırlanan 100. Yıl Türk Kızılay Kütüphaneleri ile Türk Kızılay Toplumsal Hizmet Merkezleri de depremzedelerin gereksinimlerine tahlil sunuyor.

“Kış yardımları programıyla 1.2 milyon depremzedeye takviye sağlayacağız”

Deprem bölgesindeki kış yardımları programının Genel Lider Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ile başlatıldığını belirten Türk Kızılay Afet İdaresi ve İklim Değişikliği Genel Müdürü İbrahim Özer, yardım seferberliğinin planlanan takvime nazaran yürütüldüğünü bildirdi. Genel Müdür Özer, “Deprem bölgesindeki güzelleştirme çalışmalarımız kapsamında geçim kaynağı oluşturma, besin, giysi, su sanitasyon ve barınma gereci yardımlarımız devam ediyor. Yaşadığımız mevsim şartları daha da ağırlaşmadan depremzedelerimizin kışa yönelik gereksinimlerine tahlil için yardım programımızı başlattık. Kızılaycılar ve kendilerinde depremzede olan gönüllülerimiz en başından bu yana olduğu üzere yeniden depremzedelerimizin muhtaçlıklarını karşılamak için köylere ve konteyner kentlere gidiyorlar. Kızılaycılar, her gittiği yerde depremzedelere beraberlerindeki kışlık giysi, besin, hijyen, ısıtıcı, battaniye ve izolasyon materyallerini ulaştırıyor. Bunun yanında tekrar en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Malatya ve Osmaniye olmak üzere 6 vilayetimizde hem toplumsal güçlendirme hem de psikososyal dayanak ve eğitim çalışmaları için Türk Kızılay Toplumsal Hizmet Merkezlerimiz depremzedelerimizin gereksinimlerine tahlil sunmak için çalışıyor. Yeniden sarsıntı bölgesinde hizmete aldığımız ve bağışçılarımızın da dayanağıyla sayılarını artırmayı hedeflediğimiz 100. Yıl Türk Kızılay Kütüphaneleri kuruyoruz. Bu kütüphanelerimiz yavrularımızın ders çalışabilmeleri için özel alan oluşturuyor. Kış yardımları programıyla 1.2 milyon depremzedeye takviye sağlayacağız. 607 dükkanın yine açılmasını sağlayan esnaf dayanak projemizle birinci etabı tamamlanan toplumsal güçlendirme programımız çiftçi dayanak projesiyle devam ediyor.” dedi.

Kızılay, sarsıntının başından bu yana yaptığı yardım çalışmaları kapsamında 2.6 milyondan fazla afetzedeye 3.2 milyar TL’yi aşan yardımlarla dayanak sağladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.