• Şehir Alanya
  • “Söz verdiniz konutları yaptınız biz kelam verdik kahveyi yaptık”
5 okunma

“Söz verdiniz konutları yaptınız biz kelam verdik kahveyi yaptık”

ABONE OL
30 Aralık 2023 13:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Resim

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Örnekköy kentsel dönüşüm alanında kasım ayında tapuların dağıtıldığı ikinci etapta kendisini davet eden bir aileye konuk oldu. Düdükçü ailesiyle bir ortaya gelen Lider Soyer’e 9 yaşındaki minik Zeynep tarafından anahtarlık ikram edildi. Ziyarette konuşan Zeynep Düdükçü, “Siz kelam verdiniz konutları yaptınız, biz kelam verdik kahveyi yaptık” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerinde dönüşüm, yüzde yüz uzlaşı, belediye garantörlüğü ve kooperatifçilik modeliyle Türkiye’ye örnek olacak halde yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Lider Soyer, geçen kasım ayında Karşıyaka Örnekköy kentsel dönüşüm alanının ikinci etabı için yapılan tapu teslim merasiminde kendisini davet eden 9 yaşındaki Zeynep Düdükçü’nün konutunu ziyaret etti.
Buluşmada Lider Soyer’e İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Güzelleştirme Dairesi Lideri Banu Dayangaç ile Büyükşehir Belediyesi bürokrat ve çalışanı eşlik etti.

Başkan Soyer’e anahtarlık ikram edildi
9 yaşındaki Zeynep Düdükçü’nün yanında 12 yaşındaki abla Işıl Düdükçü, baba Süleyman Düdükçü, anne Serap Düdükçü, dede Nurettin Yağış, anneanne Zeynep Yağış da yer aldı. Lider Soyer, Zeynep ile sohbet ederken kitap okumayı çok sevdiğini öğrendi. Bunun üzerine Soyer, kendisine anahtarlık ikram eden ve çay ikramında bulunan minik Düdükçü’ye kitap seti ulaştırma kelamı verdi.

“İnşallah kutlama yemeğini bizim konutumuzda yaparız”
Başkan Soyer sohbet sırasında ayrıyeten “Seni Çocuk Belediyesine alalım, oradan başla. Sonra da İzmir Büyükşehir Belediye Lideri yapalım” diye konuştu. Lider Soyer, daha sonra aile büyükleriyle de sohbet etti. Mesken halkı kentsel dönüşüm çalışmalarından ve yeni konut sahibi olmalarından ötürü Lider Soyer’e teşekkürlerini iletirken, anne Serap Düdükçü, “Hiçbir belediyenin insan hayatına bu kadar dokunduğunu görmedik. Sahiden altını çizerek söylüyorum. Size çok gereksinimimiz var. Sizi tekrar görmek istiyoruz. Dualarımız sizinle. İnşallah takımınızla, grubunuzla kutlama yemeğinizi bizim konutumuzda yaparız” dedi.
Başkan Soyer de unutulmaz bir anı yaşadığını belirterek, “Beni çok keyifli ettiniz. Teşekkür ediyorum” diye yanıt verdi. Lider Soyer’e Türk kahvesi de ikram eden 9 yaşındaki minik Düdükçü ayrıyeten, “Siz kelam verdiniz konutları yaptınız, biz kelam verdik kahveyi yaptık” dedi. Soyer de iki kardeşe kulaklık ve satranç ekibi armağan etti.

Diğer etaplarda çalışmalar sürüyor
Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin birinci etabında 2020 yılında 143 bağımsız ünite tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmişti. Geçen kasım ayında yapılan merasimle projenin ikinci etabında 170 konut ve 20 işyerinden oluşan 190 bağımsız kısmın de tapuları hak sahiplerine verildi. Bin 600 bağımsız ünitenin bulunduğu 3, 4 ve 5’inci etapların üretimi tüm süratiyle sürüyor. Ayrıyeten bir yandan da 6’ncı etap için kura ve ihale hazırlık çalışmaları yapılıyor. 3 bin 800 bağımsız ünitenin üretileceği alanda 333 bağımsız ünite tamamlanmış oldu.

İzmir’de dönüşümün süreci
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm süreçlerinde hak sahipleriyle uzlaşılarak “Yerinde Dönüşüm“ unsurunu hayata geçiriliyor. Yaşayanların tekrar tıpkı alanda ve yenilenmiş etrafta ve sağlıklı yapılarda hayatlarına devam etmesine öncelik veriliyor. 4 farklı kentsel dönüşüm alanında, uzlaşma görüşmeleri ile birlikte inşaat üretimi ve yeni ihale etapları için çalışmalar birlikte devam ediyor. Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 3 etapta, Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 2 etapta, Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında 1 etapta, Gaziemir Kentsel Dönüşüm Alanında 2 etapta olmak üzere 8 etapta yaklaşık 820 bin metrekarelik inşaat alanında 5 bin 560 bağımsız kısmın inşaatları sürüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.